لبخند زیبای نوزادان در خواب؛ دلیلش چیست؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

لبخند زدن در طول خواب یک بخش طبیعی و سالم از رشد و تکامل نوزاد شماست!

اول صبح؛ در میان اولین ویژگی‌های کودک شما، لبخند زدن یکی از زیباترین هاست! در حالی که شما مشتاقانه منتظر اولین لبخند او هستید، ممکن است کودک شما با لبخندی کوچک در هنگام خواب حتی در چند هفته اول پس از تولد، شما را شگفت زده کند.

لبخند خواب‌آلود کودک شما اگرچه شایان ستایش است، اما احتمالاً نتیجه یک رفلکس غیرارادی است. نوزادان می‌توانند در مراحل مختلف خواب چهره‌های بسیار واضحی بسازند. عجیب نیست که متوجه اولین لبخند نوزاد در هنگام خواب شوید. جالب اینجاست که نوزادان ممکن است در هنگام خواب اخم کنند، تکان بخورند یا لب‌های خود را بمکند.

این رفلکس‌های خواب ممکن است به عنوان «تمرین» برای کودک شما عمل کند و به او کمک کند تا بر مهارت‌های اجتماعی آینده متسلط شوند. دکتر پریست می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد که این حرکات ممکن است ماهیچه‌هایی را تقویت کند که نوزاد عمداً از آن برای لبخند زدن و سایر حالات چهره با افزایش سن استفاده می‌کند.»

البته، همانطور که بسیاری از والدین تأیید می‌کنند، نوزادان ممکن است در صورت دفع گاز یا مدفوع لبخندی انعکاسی نشان دهند.

نوزاد در حالی که می‌خوابد چه چیزی را تجربه می‌کند؟

مانند بزرگسالان، نوزادان تازه متولد شده زمان خود را در خواب REM (حرکت سریع چشم) می‌گذرانند.

دانیل کامبز، استادیار اطفال و پزشکی توضیح می‌دهد: «نوزادان نیمی از خواب خود را در REM می‌گذرانند، در حالی که بزرگسالان معمولاً ۲۰ درصد از شب را در خواب REM می‌گذرانند. بزرگسالان معمولاً اولین خواب REM خود را حدود ۹۰ دقیقه پس از به خواب رفتن خواهند داشت. نوزادان معمولاً مستقیماً به خواب REM می‌روند.»

لبخند شیرینی که در هنگام چرت زدن یا قبل از خواب مشاهده می‌کنید، احتمالاً در این دوره از خواب REM رخ می‌دهد. شما واقعاً می‌توانید تشخیص دهید که کودک شما چه زمانی وارد خواب REM می‌شود، زیرا اغلب حرکات چشمی مکرر و تکان دادن دست‌ها و پاهای خود را نشان می‌دهند.

خواب نوزادان به عنوان خواب آرام یا فعال طبقه‌بندی می‌شود که با خواب غیر REM یا REM در بزرگسالان مطابقت دارد. تا سن ۱ سالگی، نوزادان دیگر مستقیماً به خواب REM نخواهند رفت. تا سن ۵ سالگی یا بیشتر، بیشتر کودکان تنها ۲۰ درصد خواب REM خواهند داشت.

علاوه بر این، ریتم شبانه روزی (یا ساعت درونی بدن) نوزاد شما با چرخه شبانه روزی ۲۴ساعته که بزرگسالان به آن عادت دارند هماهنگ نیست و منجر به الگوهای خواب نامنظم می‌شود. اکثر نوزادان می‌توانند در طول شبانه روز در چرخه‌های خواب یک تا سه‌ساعته بخوابند. با رشد بدن آن‌ها و تغییر نیازهای تغذیه، این چرخه‌ها طولانی‌تر می‌شوند و خواب بیشتری در شب خواهند داشت.

یک نوزاد تازه متولد شده چقدر به خواب نیاز دارد؟

نوزادان معمولاً ۱۴ تا ۱۷ ساعت در روز می‌خوابند که معمولاً در طول روز و شب پراکنده است. با گذشت زمان، خواب به تدریج کاهش می‌یابد و از نظر برنامه‌های خواب شبانه و چرت‌ها به سمت برنامه‌ای ثابت‌تر حرکت می‌کند.

چگونه نوزاد خود را تشویق کنیم که در هنگام بیداری نیز لبخند بزند

برای کمک به کودکتان در یادگیری لبخند زدن، ممکن است به صحبت کردن، آواز خواندن و خندیدن با او فکر کنید و خودتان هم لبخند بزنید. حتی در سنین پایین، آن‌ها یاد می‌گیرند که عبارات و احساسات اطراف خود را بازتاب دهند و زمینه را برای دلبستگی و اعتماد به‌نفس والدین فراهم کنند.

نوزادان زمان بیشتری را بیدار می‌گذرانند و زمان بیشتری را روی چهره‌های آشنای اطراف متمرکز می‌شوند.

کودک شما شروع به کشف این می‌کند که حالات صورت راهی برای «گفتگو» با شماست و لبخند زدن نیز علاوه بر گریه، وسیله دیگری برای بیان نیازهای آنان است.

هنگامی که شما به سرعت و با اشتیاق به لبخندهای کودک خود پاسخ می‌دهید، به آن‌ها می‌فهماند که این کار شما مهم است و برای ایجاد اعتماد ضروری است.

آیا باید نگران لبخند کودکم در خواب باشم؟

دیدن لبخند کودک در هنگام خواب معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال هر گونه لرزش بدنی که نمی‌تواند به راحتی با فشار ملایم شما آرام شود، باید با یک متخصص اطفال در میان گذاشته شود.

انقباضات یا تکان‌هایی که پس از بیدار شدن نوزاد ادامه می‌یابد نیز باید مورد توجه قرار گیرد و با پزشک اطفال در میان گذاشته شود. علاوه بر این، انقباض یا سفتی که با افزایش سن کودک رخ می‌دهد، با بیماری رخ می‌دهد یا با تغذیه نامناسب رخ می‌دهد، باید فوراً توسط یک متخصص اطفال بررسی شود.

در موارد نادر، تشنج ژلاستیک ممکن است در نوزادان رخ دهد که باعث می‌شود که آن‌ها لبخند بزنند، پوزخند بزنند یا بی‌اختیار بخندند، بدون اینکه بتوانند آن را متوقف کنند. اگر لبخند کودک شما جدی‌تر از یک لبخند خواب‌آلود به نظر می‌رسد، مهم است که با یک متخصص اطفال تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید، لبخند زدن در طول خواب یک بخش طبیعی و سالم از رشد و تکامل نوزاد شماست! در نهایت، با یادگیری ابراز شادی، اعتماد و آرامش در اطراف نزدیک‌ترین افراد، لبخند آن‌ها بیشتر می‌شود. تا آن زمان، از آن پوزخندهای کوچک در زمان چرت لذت ببرید و یادتان باشد که عکس‌های زیادی بگیرید!

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار