۹ «سرگرمی» که می‌توانند زندگی را زیر و رو کنند

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این فعالیت‌ها ظرفیت تغییر نگرش شما را نسبت به جهان دارند و می‌توانند شما را در مسیر رشد فردی ارتقا دهند.

اول صبح؛ گاهی احساس می‌کنید چیز در زندگی گم کرده‌اید؟ اگر اینطور است باید به جهان سرگرمی‌ها وارد شوید و یکی از ۹ سرگرمی که می‌تواند اوقات فراغت‌تان را پربار کند و به دنیای اطراف‌تان غنا ببخشد را دنبال کنید.

این فعالیت‌ها ظرفیت تغییر نگرش شما را نسبت به جهان دارند و می‌توانند شما را در مسیر رشد فردی ارتقا دهند. در این مقاله با راهنماتو همراه باشید تا بعد تازه‌ای از بهره‌روی را کشف کنید.

۱. شروع کنید یک زبان تازه یاد بگیرید

فواید یادگیری زبان جدید انکارناپذیر است. اصلا منظور توانایی سفارش یک کیک کروسان در فروشگاهی در ایتالیا به زبان فصیح ایتالیایی نیست. یادگیری یک زبان تازه چالش‌برانگیز است و در این نکته هیچ تردیدی وجود ندارد. اما این دقیقا همان چالشی است که مغز شما برای تحریک شدن نیاز دارد.

یادگیری زبان تازه حافظه‌تان را تقویت می‌کند و حتی باعث می‌شود توانایی شما در چندکارگی افزایش پیدا کند. هر باری که یک کلمه یا عبارت جدید یاد می‌گیرید مثل آن است که یک ورزش کوچک با مغزتان انجام می‌دهید. هر چه بیش‌تر تمرین کنید، در یادگیری آن بهتر می‌شوید. از همه مهم‌تر، یادگیری یک زبان جدید درهای یک دنیای تازه را به روی‌تان می‌گشاید. یادگیری زبان جدید شما را با فرهنگ تازه آشنا می‌کند و می‌تواند به کمک یک فرهنگ تازه به زندگی‌تان غنای بیش‌تری ببخشید.

۲. در هنر آشپزی استاد شوید

می‌دانم احتمالا چه به ذهن‌تان رسید. آشپزی؟ واقعا؟ چرا؟ آشپزی که کار مشقت‌بار خانه است!

نیازی نیست که آشپزی مشقت‌بار باشد. بارهای اول که می‌خواهید مثلا پاستا درست کنید، احتمالا پاستاها خمیر می‌شوند و به هم می‌چسبند. اما با گذر زمان که تجربه کسب می‌کنید و از اشتباهات‌تان درس می‌گیرید، طور دیگری به آشپزی نگاه خواهید کرد. این کار دیگر به نظرتان یک کار معمولی در خانه نیست.

آشپزی تبدیل به فرصتی برای خلق چیزی خوشمزه و رضایت‌بخش با دستان شما می‌شود. آشپزی تبدیل به عملی خلاقانه می‌شود. دیگر صرف پر کردن شکم آشپزی نمی‌کنید. شما در حال تجربه کسب کردن با طعم‌ها، بافت‌ها و عطرهای مختلف هستید.

شادی و رضایتی که با اشتراک‌گذاشتن غذا با دیگران و آماده کردن غذا برای دوستان و خانواده نصیب‌تان می‌شود، حال‌تان را بهتر می‌کند. در آشپزی به مثابه سرگرمی فقط نتیجه مهم نیست، بلکه فرایند تهیه غذا، از خرید برای مواد اولیه، تا آماده کردن مواد و درنهایت لذت بردن از طعم چیزی که دستان شما خلق شده است، مهم است؛ بنابراین امتحان کنید. متوجه خواهید شد که استادی در آشپزی نه تنها غذاهای بهتری را نصیب‌تان خواهد کرد بلکه چهره کامل‌تری از شما خلق خواهد کرد.

۳. باغبانی کنید

باغبانی اغلب در میان سرگرمی‌ها به فراموشی سپرده می‌شود، اما یکی از آن کارهایی است که حقیقتا غذای روح و جسم است. وقتی باغبانی می‌کنید صرفا دانه‌هایی را در دل خاک نمی‌کارید. در واقع در حال تمرین صبوری، مراقبت از چیزها در زندگی و یادگیری تعادل ظریف در طبیعت هستید.

اما نکته‌ای هست که ممکن است ندانید. آیا می‌دانستید که خاک حاوی ضدافسردگی طبیعی است؟ این ماده ضد افسردگی مایکروباکتریوم واکه است و مطالعات نشان داده‌اند که این باکتری‌ها می‌تواند از طریق افزایش تولید هورمون سروتونین در مغز خلق شما را بهبود ببخشند.

کافی است دست‌هایتان را گلی و کثیف کنید، می‌توانید احساس کنید که بعد از آن چقدر خلق‌تان بهبود پیدا کرده است. باغبانی باعث افزایش فعالیت فیزیکی هم می‌شود و از طرفی میوه، سبزی و گیاهان تازه را در اختیارتان می‌گذارد.

۴. ذهن‌آگاهی را از طریق مدیتیشن تمرین کنید

در جهان پرسرعت امروز، خیلی راحت می‌توان در هرج و مرج و شلوغی‌های زندگی روزمره گم شد. بعضی اوقات، ما نیاز داریم دکمه توقف زندگی را فشار دهیم. اینجاست که مدیتیشن به دادمان می‌رسد. مدیتیشن فقط نشستن در اتاق ساکت با چشم‌های بسته نیست.

تمرینی برای تمرکز کردن در زمان حال، آگاه شدن به وضعیت بدن در لحظه و ساکت کردن ذهن است. فواید مدیتیشن منظم بسیار مشخص و واضح است. مطالعات نشان داده‌اند که می‌توانید با مدیتیشن استرس را کاهش دهید، تمرکزتان را افزایش دهید، خودآگاهی‌تان را بهبود ببخشید و حتی شادی را تقویت کنید.

اگر بتوانید این سرگرمی را در لابه‌لابه‌های شلوغی‌های زندگی روزمره بگنجانید، مثل آن است که به خودتان در میان آشوب و هرج‌ومرج صلح را هدیه بدهید. مگر این همان چیزی نیست که همه‌مان دنبالش هستیم؟

۵. عکاسی را کشف کنید

عکاسی یکی از سرگرمی‌ها بسیار هیجان‌انگیز است که می‌تواند به شما کمک کند جهان را از لنزهای مختلف، به معنای واقعی کلمه، ببینید! عکاسی فقط ثبت لحظات نیست؛ بلکه دیدن جهان از زاویه‌های متفاوت است. یک عکس خوب، داستان می‌گوید، احساسات را برمی‌انگیزد و بینندگان آن عکس را به زمان و مکانی دیگر منتقل می‌کند. اما زیبایی عکاسی به این است که برای همه قابل دسترس است. نیازی ندارید یک دوربین فانتزی برای شروع داشته باشید. حتی با گوشی هوشمند هم می‌توانید اکتشاف در دنیای این هنر را آغاز کنید.

بهترین بخش آن چیست؟

عکاسی تشویق‌تان می‌کند تا بیرون بروید، دنیای اطراف‌تان را کاوش کنید، به جزئیاتی توجه کنید که همیشه از آن‌ها غفلت کرده بودید و زیبای لحظات روزمره را تحسین کنید.

۶. در کاری که قلبا دوست دارید داوطلبانه فعالیت کنید

به چیزی باور دارید و عمیقا دوستش دارید؟ پس دست به کار شوید و در مورد آن اقداماتی داوطلبانه انجام دهید، چون چیزی در وقف خویشتن به عشق وجود دارد که می‌تواند زندگی شما را پربارتر کند. انجام کارهای خیریه فقط سرگرم‌کننده نیست، روشی است برای آنکه از دستی که داده‌اید، بگیرید و تفاوتی بسیار محسوس در جهان اطراف‌تان ایجاد کنید.

چه کمک غذا به نیازمندان محله باشد، چه آموزش به کودکان، چه مراقبت از حیوانات بی‌پناه و چه حمایت از فعالیت‌های زیست‌محیطی، همه این امور خیریه می‌تواند همدلی، شفقت و درک را در شما نهادینه کند. اما منظور فقط اثرگذاری شما روی دیگران نیست.

داوطلبانه کار کردن می‌تواند تأثیرات عمیقی روی خودتان داشته باشد. این کار می‌تواند به شما دیدگاه و چشم‌انداز تازه‌ای ببخشد، مهارت‌های تازه‌ای به شما بیاموزد و حتی در شما شور و حالی را ایجاد کند که قبلا در خودتان سراغ نداشتید.

۷. خاطره‌نویسی روزمره داشته باشید

خاطره‌نویسی روزمره یکی از ابزارهای خودشناسی و رشد فردی است. روشی برای آنکه بتوانید افکار، احساسات، ایده‌ها و رویاهای‌تان را بیرون بریزید. وقتی زندگی تبدیل به گردابی از احساسات و اتفاقات می‌شود، می‌توانید در صفحات سفید خاطره‌نویسی روزمره خودتان را دوباره پیدا کنید.

عمل نوشتن کمک می‌کند که فکرهای‌تان را برای خودتان باز کنید و به فهم عمیق‌تری از خودتان برسید. وقتی افکارتان را یادداشت می‌کنید انگار دارید تجربه‌های تازه‌ای کسب می‌کنید. اما منظور از خاطره‌نویسی فقط نوشتن همه وقایع روزمره نیست.

خاطره‌نویسی می‌تواند فضایی برای نوشتن اهداف، ردگیری میزان پیشرفت، محلی برای شکرگزاری یا حتی آزاد کردن نیروی خلاقیت از طریق خط‌خطی‌ها و طرح‌های درهم‌وبرهم باشد. زیبایی یادداشت‌های روزمره آن است که هیچ قانونی برای آن وجود ندارد. نوشته‌های شما می‌توانند فقط منحصر به خودتان باشند. در گذر زمان این یادداشت‌ها گنجینه‌ای از بینش و خاطرات ارزشمند می‌شوند.

۸. یک ساز یاد بگیرید

دست گرفتن یک ساز، سفری پاداش‌دهنده است که می‌تواند به شما کمک کند خودتان را ابراز کنید. فرقی نمی‌کند چه‌سازی باشد، موسیقی روشی منحصربه‌فرد برای خودابرازی خلاقانه است. جدا از نشاطی که خلق موسیقی ایجاد می‌کند، یادگیری ساز می‌تواند مغز را آموزش بدهد.

موسیقی حافظه را تقویت می‌کند، هماهنگی را بهبود می‌بخشد و حتی باعث تقویت مهارت‌های شناختی می‌شود. اصلا نگران نباشید اگر بلافاصله نتوانستید آهنگ بزنید. شادی یادگیری ساز از خود فرایند یادگیری به دست می‌آید. هر یک نتی که نواخته می‌شود، هر یک ملودی‌ای که خلق می‌شود و هر ریتمی که در آن استاد می‌شوید، شادی‌بخش است.

۹. در یک فعالیت فیزیکی مشارکت کنید

مشغول شدن به فعالیت فیزیکی یک نوع سرگرمی مفید هم برای جسم و هم برای ذهن است. از دویدن بگیرید تا شنا، دوچرخه‌سواری، یوگا یا حتی حرکات موزون، فعال بودن باعث بهبود سلامت عمومی می‌شود. ورزش منظم فقط برای قوی کردن بدن نیست بلکه برای بهبود خلق و تقویت سطح انرژی و کمک به خواب بهتر است.

علاوه بر این، روشی عالی برای کم کردن استرس است. اما یادتان باشد که نکته آن است که باید ورزشی را پیدا کنید که حقیقتا از آن لذت می‌برید. آنوقت ورزش دیگر یک کار خسته‌کننده نیست بلکه تبدیل به چیزی می‌شود که مشتاقانه منتظرید از راه برسد.

سخن آخر: از سرگرمی به نشاط

هر کدام از این ۹ سرگرمی‌ها را شروع می‌کنید فقط یادتان باشد که همه آدم‌ها در فرصت زمانی یکسان در این فعالیت‌ها استاد نمی‌شوند. یادتان باشد مسیر رشد و خوداکتشافی از طریق این سرگرمی‌ها است که اهمیت دارد.

کسی چه می‌داند شاید کاری که امروز به عنوان سرگرمی شروع می‌کنید، در آینده‌ای نزدیک اوج ظرفیت شما را بگشاید و همه ابعاد زندگی‌تان از آن سرشار و غنی شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار