خوراکی‌هایی که مانع از «افزایش قد» می‌شوند

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

اگر قد بلند میخواهید این خوراکی‌ها را هرگز نخورید چراکه این خوراکی‌ها قد شما را میخورند. خوراکی‌هایی مثل کیک‌ها و شکلات‌های شیرین، نمک بسیار بالا و غیره.

اول صبح؛ بسیاری از والدین اهمیت مواد مغذی را روی رشد کودکانشان می‌دانند. از طرفی ممکن است که بعضی از آن‌ها در این بین انتخاب‌های غلطی داشته باشند که می‌تواند رشد کودکان را تحت تاثیر قرار دهد و تاثیر منفی روی آن بگذارد.

گاهی اوقات این خوراکی‌های غلط باعث کاهش قد کودکان می‌شوند و رشد قد آن‌ها را کم می‌کند. برای دوری از این انتخاب‌های غلط باید به لیست مواد غذایی زیر توجه کنید و از مواردی که نام می‌بریم، مصرف نکنید. قبل از معرفی این خوراکی‌ها باید گفت که از مصرف مکمل‌های تبلیغاتی دوری کنید زیرا آن‌ها کاملا کذب و دروغ می‌باشند. بعد از سن هجده سالگی، هیچ نوع مکمل و دارویی باعث افزایش قد نخواهد شد.

کیک‌ها و شکلات‌های شیرین

شیرینی‌جات یکی از اصلی‌ترین علت‌های چاقی و اضافه وزن سریع هستند. بیش از حد خوردن شیرینی‌ها مانند شکلات یا غذاهای شیرین و پر شکر باعث آزاد شدن هورمون مسدود کننده در اسکلت‌های بدن می‌شود که رشد استخوان‌ها را بسیار محدود می‌کند.

علاوه بر آن مصرف بالای شیرینی‌جات مصنوعی، باعث چاقی سریع می‌گردد و فشار روی استخوان‌ها بالا می‌رود و در نتیجه رشد غضروفی و استخوانی بسیار کاهش پیدا می‌کند که نتیجه آن کوتاهی قد است.

مصرف غذاهای بیش از حد چرب

غذا‌های بیش از حد چرب، منبع عظیمی از کالری‌ها برای کودکان هستند که باعث کالری اضافه در بدن آن‌ها می‌شوند و چاقی را به وجود می‌آورند. از طرفی وزن بالا مهم‌ترین مانع برای رشد قد می‌باشد و در کنار آن محتوای ویتامین دی و فیبر در غذاهای چرب ممکن است که در غذاهای فرآوری شده از بین برود و بر روی متابولیسم کلسیم در بدن تاثیر گذار باشد.

نمک بسیار بالا

نمک نقش اساسی را در بدن ایفا می‌کند اما چنانچه بارها در بخش‌های مختلف سلامت نمناک گفته‌ایم مصرف بیش از حد بالای آن، باعث می‌شود کلسیم بالا در بدن دفع شود و فرد با کمبود کلسیم مواجه گردد و بنابراین خانواده‌ها باید میزان نمک مصرفی در کودکان را کنترل کنند. زمانی که نمک بیش از حد زیادی می‌خوریم، آب به طور شدیدی در بدن جمع می‌شود که باعث فشار خون بالا می‌گردد.

فشار خون بالا نه تنها روی بیماری قلبی و عروقی تاثیر می‌گذارد، بلکه فشار زیادی را در دیگر قسمت‌های بدن از جمله کلیه ایجاد می‌کند و همچنین سدیم و کلسیم را از بدن دفع می‌کند که باعث تاثیر منفی در رشد قد کودکان خواهد شد. به همین دلیل است که باید از مصرف نمک زیاد در کودکان خودداری کنید.

مصرف بیش از حد نوشابه

تحقیقاتی بر روی دوقلوهای همسان انجام شد و نشان داد که نوشابه مانع جذب کلسیم خواهد شد و به همبن دلیل کوتاهی قد را به همراه خواهد داشت. همچنین نوشابه گازدار نیز باعث پوکی استخوان می‌شود. بنابراین تا حد ممکن مصرف نوشابه را برای کودکانتان محدود کنید.

فست فود

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که قد افراد و کودکان در زمان حال نسبت به کودکان نسل گذشته و دهه قبل کاهش یافته است. دلیل اصلی آن تاثیر فست فود‌هایی مثل همبرگر، پیتزا، مرغ سوخاری و غیره می‌باشد. فست فود یک غذاهای فرآوری شده سریع محسوب می‌گردد که اساس آن با سرخ کردن و استفاده از مواد نگهدارنده بالایی همراه است. طرز فراوری غذاهای فست فود، باعث از بین رفتن مواد مغذی در آن از جمله ویتامین دی، کلسیم و فیبر می‌شود که برای رشد قد ضروری هستند.

مصرف برخی از دارو‌های خاص

گاهی کودکان به دلیل ابتلا به برخی بیماری خاص مجبور به مصرف دارو می‌شوند که به طور کلی، مصرف بیش از اندازه یا طولانی مدت بعضی از آن‌ها مانند کورتون در سنین رشد مضر خواهد بود که البته هرگز نباید به دلیل ترس ازعدم رشد قد، مصرف دارو را قطع کرد و باید دارو را طبق تجویز پزشک و دستورات اومصرف کرد.

مصرف بیش از حد گوشت

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که گوشت گاو بسیار مغذی است و برای قد کودکان مناسب است. به همین دلیل خانواده‌ها بیش از حد به کودکانشان گوشت گاو می‌دهند اما مصرف بالای این غذا برای بدن مناسب نیست زیرا گوشت گاو پروتئین بسیار بالایی دارد و باعث می‌شود که استخوان‌ها از بیماری‌های مفصلی و استخوانی رنج بکشند.

مصرف بیش از حد بالای پروتئین برای بدن مناسب نیست و از طرفی کلسیم گوشت گاو کم است و عوامل اسیدی آن نیز مثل سولفور، فسفر و کلرین آن بالا است که همگی آن‌ها باعث بالا رفتن اسید در خون هستند. در این پروسه از دست دادن کلسیم روی قد فرد و تاثیرگذار است.

به جای مصرف گوشت زیاد برای کودکان، باید روزانه از مواد غذایی مثل هویج، تخم مرغ، مرغ، سبزیجات، سویا، میوه و غیره استفاده کنید و یک رژیم غذایی متعادل برای آن‌ها فراهم آورید تا علاوه بر سالم بودن، رشد متعادلی داشته باشید.

آیا ورزش کردن باعث بلندی قد می‌شود؟

مطالعات نشان می‌دهد که ورزش کردن مصرف انرژی، زمان خواب را افزایش دهد و زمینه‌ای برای تولید هورمون رشد به وجود می‌آید و از طرفی، دیگر کودکان قد بلند نسبت به کوتاه قامتان گزینه بهتری برای ورزش هستند و در کل نمی‌توان ورزش را عاملی برای بلندی قد کودکان دانست و همچنین نباید تاثیر آن بر محکم شدن توده استخوانی را نادیده گرفت.

 

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار