بهترین زمان برای خوردن صبحانه و چرت زدن را می‌دانید!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

محققان ادعا می‌کنند پس از بیرون آمدن از رختخواب بهترین زمان برای خوردن صبحانه پیش از ساعت ۸ صبح است. نتیجه مطالعه‌ای انجام شده در سال گذشته نشان داد که صرف صبحانه پس از ساعت ۹ صبح خطر ابتلا به دیابت نوع دو را تا ۵۹ درصد در مقایسه با افرادی که اولین وعده غذایی خود را پیش از ساعت ۸ صبح صرف می‌کنند افزایش می‌دهد.

اول صبح؛ در حالی که برخی از افراد به یک برنامه روزانه دقیق پایبند هستند برخی دیگر از محدود کردن خود به یک روال خودداری می‌ورزند. در حالی که کاری که شما برای انجام آن انتخاب می‌کنید ترجیح شخصی است نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است راه درستی برای گذراندن روز شما وجود داشته باشد. کارشناسان و دانشمندان ادعا می‌کنند از زمان دقیقی که باید زنگ ساعت را تنظیم کنید تا زمانی که باید شام بخورید زمان‌بندی دقیقی وجود دارد که باید روزانه به آن پایبند باشید. با پذیرش چنین استدلالی چند فرصت بهینه را ظرف مدت ۲۴ ساعت از دست داده اید؟

در ادامه به فهرست زمان بندی‌هایی اشاره خواهیم کرد که باید در روال برنامه روزمره خود پیاده‌سازی کنیم:

تنظیم زنگ هشدار ساعت؛ ۷:۲۲ صبح

نخستین نکته مهم زمانی می‌باشد که زنگ ساعت خود را برای بیدار شدن و آغاز روز تنظیم می‌کنید. نتیجه مطالعه‌ای انجام شده توسط محققان دانشگاه وست مینستر نشان داد افرادی که بین ساعت ۵:۲۲ صبح تا ۷:۲۱ صبح از خواب بیدار می‌شوند نسبت به کسانی که دیرتر از خواب بیدار می‌شوند سطح هورمون‌های استرس بیش‌تری دارند. هم چنین مشخص شد که آنان بیش‌تر مستعد بدخلقی و درد عضلات، سرماخوردگی و سردرد هستند.

دکتر «نیل استنلی» متخصص خواب می‌گوید نتایج مطالعات تازه نشان می‌دهد که مهم‌ترین نکته برای طول عمر ثابت بودن زمان بیداری است. بنابراین، زمان انتخابی شما خیلی مهم نیست بلکه بیش‌تر به این بستگی دارد که هر روز به آن پایبند باشید. او می‌گوید: «ما باید به همان ساعت پایبند باشیم و حتی در روزهای پایان هفته نیز در همان ساعت بیدار شویم».

خوردن صبحانه؛ پیش از ساعت ۸ صبح

محققان ادعا می‌کنند پس از بیرون آمدن از رختخواب بهترین زمان برای خوردن مقداری غذا پیش از ساعت ۸ صبح است. نتیجه مطالعه‌ای انجام شده در سال گذشته نشان داد که صرف صبحانه پس از ساعت ۹ صبح خطر ابتلا به دیابت نوع دو را تا ۵۹ درصد در مقایسه با افرادی که اولین وعده غذایی خود را قبل از ساعت ۸ صرف می‌کنند افزایش می‌دهد.

نتیجه مطالعات بیش‌تر نشان داده که اگر صبحانه را در ساعت ۹ صبح صرف کنید ۶ درصد بیش‌تر از افرادی که صبحانه را در ساعت ۸ صبح صرف می‌کنند به بیماری‌های قلبی - عروقی مبتلا خواهید شد. «آنا پالومار کروس» محقق انستیتو سلامت جهانی بارسلونا می‌گوید: «ما می‌دانیم که زمان صرف وعده غذایی نقشی کلیدی در تنظیم ریتم شبانه روزی و کنترل گلوکز و چربی دارد».

مسواک زدن؛ پیش از غذا خوردن

بحث قدیمی در مورد این که آیا باید دندان‌های خود را قبل یا بعد از صبحانه مسواک بزنید بحثی است که سال‌های متمادی بریتانیایی‌ها را آزار می‌دهد. به گفته «شادی منوچهری» دندانپزشک دندان‌های خود را پیش از صرف غذا مسواک بزنید چرا که مسواک زدن دندان پس از صرف غذا می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند. علاوه بر این، زمانی که غذا می‌خوریم باکتری‌های طبیعی ما شکسته می‌شوند اسید تولید می‌کنند تا قند موجود در غذا را تجزیه کنند. بنابرالن، اگر بلافاصله پس از غذا خوردن دندان‌های‌تان را مسواک بزنید در واقع به گفته دکتر منوچهری در حال مالیدن اسید بر روی دندان‌های‌تان خواهید بود که خود باعث از بین رفتن دندان می‌شود.

نوشیدن قهوه؛ بین ساعت ۹ صبح تا ۲ بعدازظهر

این خبری بد برای افراد سحرخیز است، زیرا به نظر می‌رسد که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه بین ساعت ۹ صبح تا ۲ بعد از ظهر است. سطح هوشیاری شما با تولید کورتیزول مرتبط است که در حال حاضر به طور متوسط بین ساعت ۸ تا ۹ صبح به اوج خود می‌رسد. کافئین موجود در قهوه قرار است به افزایش کورتیزول شما کمک کند، اما در اوایل صبح این مقدار بالا خواهد بود بنابراین، ممکن است تقویتی را که می‌خواهید دریافت نکنید. اجتناب از نوشیدن قهوه از ساعت ۲ بعدازظهر به این سو نیز ایده خوبی خواهد بود، زیرا در صورت نوشیدن قهوه پس از ساعت ۲ بعدازظهر مدت زمان از بین رفتن اثر کافئین موجود در آن ممکن ست تا ۸ ساعت به طول انجامد. البته این موضوع بستگی به زمان خواب شما دارد.

تمرین ورزشی؛ از ۶:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ صبح یا از ۶ عصر تا ۸ شب

نتیجه مطالعه‌ای در امریکا نشان داد که برای زنان تمرینات ورزشی بین ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ صبح باعث کاهش فشار خون و چربی شکم می‌شود. به طور مشابه، عرق کردن بین ساعت ۶ تا ۸ بعد از ظهر به عضله‌سازی و افزایش استقامت کمک می‌کند. هم چنین، برای مردان انجام تمرینات عصرگاهی برای کاهش فشار خون و سوزاندن چربی بسیار ارزشمند است.

اتخاذ یک تصمیم مهم؛ ۱۱ صبح تا ۱۲ بعدازظهر

دانشمندان ادعا می‌کنند که حتی زمان بهینه‌ای از روز برای تصمیم گیری یا درخواست لطف و کمک از فردی دیگر وجود دارد. بنابراین، اگر اخیرا چیزی ذهن شما را تحت تاثیر قرار داده از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ بعد از ظهر به عنوان زمان فکر خود استفاده کنید. پروفسور راسل فاستر" عصب‌شناس دانشگاه آکسفورد می‌گوید که توانایی شناختی و زمان واکنش ما بین ساعت ۱۱ صبح تا ظهر به نقطه اوج خود می‌رسد.

هم چنین در آن بازه زمانی روحیه ما در بالاترین حد است بنابراین بهترین زمان برای پاسخی است که می‌خواهید از فردی دریافت کنید.

چرت زدن؛ بین ساعت ۱۲ تا ۴ بعدازظهر

بهترین زمان برای بستن چشم در طول روز بعد از ظهر در فاصله ساعت ۱۲ تا ۴ بعدازظهر است. نتیجه مطالعه‌ای انجام شده در ژاپن نشان داد که یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای در ساعت ۱۲:۲۰ بعد از ظهر می‌تواند تضمین کند که بعد از ظهر افت انرژی نخواهید داشت. هم چنین، چرت زدن در طول روز می‌تواند با کاهش انقباض مغز به افراد مسن کمک کند تا از نظر ذهنی هوشیار باشند.

از سن ۳۵ سالگی مغز ۰.۲ تا ۰.۵ درصد در سال کوچک می‌شود و پس از ۶۰ سالگی حتی بیش‌تر از آن کوچک خواهد شد. نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد افرادی که به طور معمول در طول روز چرت می‌زنند حجم مغز بیش‌تری دارند به این معنی که مغز آنان ممکن است در طول زمان کم‌تر کوچک شود.

صرف شام؛ ۷ عصر تا ۸ شب

فاصله ساعت ۷ عصر تا ۸ شب بهترین زمان برای صرف آخرین وعده غذایی در روز است. دیرتر غذا خوردن می‌تواند خطر افزایش وزن و دیابت را افزایش دهد دانشمندان اسپانیایی دریافتند کسانی که در عرض دو ساعت پس از غذا خوردن به رختخواب می‌روند تا بخوابند پنج برابر بیش از افرادی که شام زودهنگام می‌خورند چاق می‌شوند.

ما باید یک درجه از دمای بدن خود را کاهش دهیم تا بخوابیم. این در حالیست که سوزاندن کالری باعث ایجاد گرما می‌شود بنابراین یک وعده غذایی بزرگ دیرهنگام در زمانی که باید خنک شوید شما را گرم می‌کند. در حالت ایده آل شما باید حداکثر سه ساعت قبل از خواب غذا بخورید.

رفتن به خواب؛ ۱۰ تا ۱۱ شب

در نهایت، آخرین کار روز که باید زمان مناسبی را برای آن تعیین کنید آن است که عصر کار را تعطیل کرده و برای خواب آماده شوید. نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله قلب اروپایی نشان می‌دهد که خوابیدن بین ساعت ۱۰ شب تا ۱۱ شب بهترین زمان است، زیرا می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و گردش خون را در مقایسه با افرادی که دیرتر می‌خوابند کاهش دهد. خطر حمله قلبی و سکته در افرادی که بعد از نیمه شب می‌خوابند ۲۵ درصد بیش از سایرین است. براساس نتایج مطالعات متعدد هفت ساعت خواب در طول شبانه روز بهترین مدت زمانی است که باید بخوابید.

نتایج تحقیقات طولانی مدت نشان داده افرادی که بین ۶ تا ۸ ساعت در روز می‌خوابند کم‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های متعدد هستند و حتی عمر طولانی‌تری دارند. با این وجود، نتیجه مطالعه‌ای انجام شده نشان می‌دهد که حفظ یک روال خواب ثابت می‌تواند مفیدتر از مدت زمان طولانی‌تر خوابیدن باشد.

 

منبع: فرارو
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار