خانۀ «نُقلی» ژاپنی در زمین 26 متری/ عکس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این ساختمان که «خانه توکیو» نام دارد، برای قطعه زمین کوچکی در منطقه پرجمعیت پایتخت ژاپن طراحی شده است.

اول صبح؛ استودیوی معماری ژاپنی اونِموری (Unemori) خانه‌ی کوچکی متشکل از چندین جعبه‌ی پیچیده در فولاد موجدار را در زمینی به مساحت ۲۶ مترمربع در توکیو طراحی کرده است. این خانه که «خانه توکیو» نام دارد، برای قطعه زمین کوچکی در منطقه پرجمعیت پایتخت ژاپن طراحی شده است.

هیرویوکی اونیموری بنیانگذار شرکت معماری اونیموری به دزین گفته است: «ما از ۲۶ مترمربع مساحت موجود، نهایت استفاده را کردیم. باید نسبت به بیشترین کارکرد خانه، هوشمند و آزمونگر بود. ما به این نگاه می‌کنیم که در یک نقشه کوچک، فضا چقدر می‌تواند متنوع و قابل‌توسعه باشد.»

6004618

این خانه پیرامون یک چارچوب چوبی هندسی طراحی شده که طبقه بالایی آن با خیابان فاصله دارد تا یک تراس کوچک ایجاد کند.

تمام دیوارهای بیرونی از روکش سیمانی روی فولاد گالوانیزه موجدار صنعتی ساخته شده‌اند.

6004619

این خانه در یک منطقه شهری متراکم ساخته شده، جایی که ساختمان‌های مجاور نزدیک هم قرار دارند. اما خانه توکیو کمی دورتر از مرزهای دید قرار گرفته تا نور بیشتری وارد خانه شود.

«دیوار بیرونی خانه توکیو تا حدی از خانه‌های متراکم اطراف جدا شده شکاف کوچک این خانه با خانه‌های مجاور، منظره‌ای به آسمان، گردش باد و البته نور خورشید را برای خانه به ارمغان آورده است.»

پنجره‌های بزرگ خانه رو به محیط اطراف باز می‌شوند و نمای آهنی موجدار را می‌شکنند.

 6004620

«از آنجا که پنجره‌ها در جهات مختلف هستند، اتاق در طول روز حالات مختلف نور را تجربه می‌کند.»

ارتفاع سقف داخل خانه از ۱.۹ متر تا ۴.۷ متر است و ساختار چوبی خانه به شکل یک عنصر زینتی نمایان است.

«ارتفاع متفاوت سقف‌ها در ساختار چوبی معلق داخلی و فاصله خانه با ساختمان‌های دیگر چالش‌برانگیز بود. چالش دیگر، عملی کردن تجربه دلپذیر زندگی در چنین فضای کوچکی بود.»

 6004621

مساحت کلی خانه در مجموع دو طبقه به ۵۱ متر مربع می‌رسد. یک اتاق خواب، حمام و انباری در طبقه همکف نیمه‌طبقه زیرزمین است، در حالی که آشپزخانه اوپن و قسمت غذاخوری در طبقه اول هستند.

این خانه به عنوان یک اقامتگاه خصوصی ساخته شده، اما مالکان قصد دارند در نهایت آن را اجاره دهند، بنابراین معماران اونیموری اتاق خواب را طوری طراحی کردند که در صورت نیاز بتوان آن را به دو اتاق تقسیم کرد.

7

از آنجا که مالکان زندگی پرمشغله‌ای دارند، با مساحت کوچک خانه مشکلی ندارد. مالکان از خانه توکیو برای خواب، کار و زندگی استفاده می‌کنند.

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار