معماری متفاوت یک ویلا در مازندران/ تصاویر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

طاق‌ها و سقف‌های قوس‌دار از ویژگی‌های آشنای معماری سنتی ایران بوده‌اند. سقف‌های قوس‌دار احساسی از ارتفاع و وسعت را به خانه‌ها می‌بخشیدند و شکوه درونی و بیرونی بنا را بیشتر می‌کردند.

اول صبح؛ امروزه که اغلب ساختمان‌ها قرار است بیشتر از یک طبقه داشته باشند، طاق‌ها از مد افتاده‌اند، زیرا حفظ طاق‌های قوس‌دار و در عین حال ساختن طبقات بالاتر کاری نشدنی به نظر می‌رسد.

1934694_952

اما معماران خلاق قرار نیست هیچوقت تن به غیرممکن‌ها بدهند و از ایده‌های درخشان خودشان دست بکشند. امروزه با در دسترس بودن مصالح فولادی و بتنی، باز هم این امکان فراهم شده که معماران دست به تجربه‌های تازه در آمیختن فرم‌های سنتی و مدرن بزنند. ویلای «طاق بر طاق» در رویان مازندران یکی از این تجربه‌های موفق و درخشان است.

resized_1934695_110

ویژگی اصلی این ویلا همانگونه که از نامش پیداست، استفاده از طاق‌های قوس‌دار در یک ساختمان دوطبقه بوده است. شکل ظاهری این بنا به گونه‌ای است که انگار یک بنای قوس دارد را برداشته‌اند و دقیقا بر روی قوس بنای زیرین قرار داده‌اند؛ کاری که فقط با استفاده از مصالح امروزی و مهندسی دقیق امکان‌پذیر بوده است.

resized_1934696_785

مصالح فلزی و بتنی این ساختمان، رنگ سپید یکدست و درهای شیشه‌ای بزرگش، احساسی نیرومند از امروزی بودن را به آن بخشیده‌اند، در عین حالی که قوس‌های بیرونی و درونی‌اش پیوندی عمیق با سنت معماری گذشته را برقرار کرده‌اند.

طراحی این بنا حالتی از پیچیدگی را دارد که هم در شکل بیرونی و هم در محیط درونی انعکاس یافته است. بخشی از طبقۀ بالایی به صورتی افقی بر روی امتداد بنای زیرین قرار گرفته که ترکیبی متضاد و همزمان تکمیل‌کننده را شکل داده است.

resized_1934697_818

این ویلا در ساحل دریا قرار دارد و داشتن چشم‌انداز برای آن بسیار با اهمیت بوده است؛ چشم‌اندازی که از طریق استفادۀ به جا و فراوان از شیشه کاملا در دسترس قرار گرفته، ضمن اینکه احساس خصوصی بودن و امنیت فضای داخلی هم از میان نرفته است.

resized_1934698_378

تماشا کردن چشم‌انداز ساحلی از درون یک قاب قوس‌دار، یقینا احساسی متفاوت به ساکنان خانه می‌بخشد؛ احساسی که شاید در قاب‌های مربعی و تخت و پنجره‌های معمولی‌تر نتوان آن را تجربه کرد.

resized_1934699_160

resized_1934700_149

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار