زیبایی چشم‌نواز یک کومۀ گالی‌پوش «مدرن» در مازندران/ تصاویر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

پروژۀ موسوم به «کومه» یک اثر معماری چشمگیر است، از آن جهت که مصالح و ظاهر بومی را در محیطی کاملا طبیعی با جلوه‌ها و مصالحی کاملا مدرن ترکیب کرده است.

اول صبح؛ اصطلاح «کومه»، به ویژه در مناطق شمالی ایران، اشاره به کلبه‌های کوچکی داشته که با مصالح محلی مانند چوب و خاک ساخته می‌شدند و سقف‌آن‌ها با نی‌های گالی پوشیده می‌شد. این کومه‌ها را معمولا کشاورزان در کنار مزارع شالی یا شکارچیان در کنار برکه‌ها می‌ساختند.

11

پروژۀ معماری «کومه» از طرفی با نگاهی به همین سنت قدیمی معماری و از طرف دیگر با نگاه به ساختارها و اشکال مورد استفاده در معماری مدرن طراحی شده است.

wicker-house-pedram-shaygan-iran-10

در این بنا، شکل شیب‌دار سقف تا پایین امتداد پیدا کرده و به این ترتیب، علاوه بر تداعی ساختار سقف‌های شیروانی، شکل هندسی ساده‌ای مثل مثلث را به کل بنا بخشیده که نوعی جلوۀ مدرن دارد.

wicker-house-pedram-shaygan-iran-4

از طرف دیگر نمای بیرونی بنا با کاهگل و گالی پوشانده شده که مصالحی کاملا سنتی است؛ اما باز هم یک ورودیِ مکعبیِ ساخته شده از فلز و شیشه در نمای کومه طراحی شده که با جلوه‌ای مدرن از دل یک زمینۀ سنتی بیرون زده است.

Wicker-House-in-Nur-Mazandaran-Pedram-Shaygan---23373

فضای داخل کومه با چوب پوشانده شده که تناسب زیادی با معماری بومی منطقه دارد؛ در عین اینکه استفادۀ به جا و متناسب از شیشه، چشم‌انداز چشم‌نوازی از محیط بیرون را در داخل کومه ایجاد کرده است.

Wicker-House-in-Nur-Mazandaran-Pedram-Shaygan--3370

12

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار