این «مطب دندانپزشکی» برندۀ جایزۀ معماری شد/ تصاویر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطب دندانپزشکی در زعفرانیۀ تهران یکی از آن محیط‌های درمانی است که به واسطۀ جلوۀ متفاوت و منحصربه فردشان، احتمالا به محض ورود، با ایجاد یک شوک بصری، دست‌کم مقداری از احساس درد و بیماری مراجعان را کاهش می‌دهند.

اول صبح؛ همۀ ما احتمالا این تجربه را داشته‌ایم که وقتی بیمار هستیم و نیاز به خدمات پزشکی داریم، شکل و شمایل بیمارستان یا مطبی که به آن وارد می‌شویم می‌تواند خیلی سریع تاثیری منفی یا مثبت روی احساس ما و حتی شدت درد و بیماری ما داشته باشد.

1919581_168

این مطب دندانپزشکی که در محلۀ زعفرانیۀ تهران ساخته شده، نمونه‌ای از محیط‌های درمانی است که می‌توانند بلافاصله تاثیر مثبتی از حیث روانی روی مراجعان داشته باشند.

این پروژه که در سال ۱۳۹۰ طراحی و اجرا شده، توانسته رتبۀ اول «جایزۀ معماری داخلی» در بخش ساختمان‌های عمومی را به دست بیاورد و در «جایزۀ معمار» نیز مورد تقدیر ویژه قرار گیرد.

1919580_686

اولین چیزی که در طراحی داخلی این محیط جلب نظر می‌کند «تفاوت» آن است؛ تفاوتی کاملا مثبت که به واسطۀ یکدستی رنگ سپید و حجم‌ها و زوایه‌های متکثرش، ذهن را به سمت فیلم‌های علمی‌تخیلی دربارۀ آینده می‌برد؛ محیطیکاملا «نا آشنا» که همین نا آشنا بودنش می‌تواند ذهن بیمار را تا حدی از مشکل جسمی و فرایندهای درمانی دور نگه دارد.

1919579_452

عناصر نورپردازی این محیط و حتی بخشی از مبلمان آن مانند میزها نیز تا حدی با دیواره‌ها یکی هستند و همین یکدستی سپید و درخشان، مانند استعاره‌ای از سلامت و پاکی عمل می‌کند که می‌تواند آرامشی ذهنی به بیمار ببخشد.

1919578_208

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار