کوچکترین کلیسا در ایران/ عکس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

کوچک‌ترین کلیسای ایران یکی از جاذبه‌های گردشگری قزوین به شمار می‌رود.

اول صبح؛ کانتور کوچک‌ترین کلیسای ایران یکی از جاذبه‌های گردشگری قزوین به شمار می‌رود که مربوط به پیروان مذهب ارتدوکس و متعلق به دوره حضور روس‌ها در قزوین است.

کلیسای کانتور در کنار بناهای تاریخی، مساجد، کاروانسراهای قدیمی، آب انبارها، و بناهایی مانند کاخ چهلستون و سردر عالی قاپو یکی از جاذبه‌های مهم و زیبای گردشگری شهر قزوین به شمار می‌رود.

کلیسای کانتور که در کوی قدیمی «پنبه ریسه» شهر قزوین قرار دارد یادگاری از جنگ جهانی دوم است و این کلیسا که با نام «برج ناقوس» و «کلیسای روسی» نیز خوانده می‌شود، براساس برخی منابع سومین کلیسای کوچک جهان نیز به شمار می‌رود ولی این منابع درباره ۲ کلیسای کوچک سخنی به میان نیاورده‌اند و همین موضوع انجام یک پژوهش در این زمینه را ضروری می‌کند.

15621691

این مکان یکی از چند کلیسای قزوین است که اکنون فقط جنبه گردشگری دارد و به دلیل نبودن پیروان مذهب ارتدوکس در این شهر، برخلاف سایر اماکن مذهبی مسیحیان، عبادت کننده ندارد.

کانتور همچنین تنها کلیسای قزوین است که فقط به منظور استفاده اتباع یک کشور دیگر در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده و بر همین اساس نام این مکان به معنی مقر و مرکز تعیین شده است.

براساس نوشته‌های موجود در کتاب «قزوین، آیینه تاریخ و طبیعت ایران»، محوطه به نسبت وسیعی که به خیابان‌های دارایی، بوعلی و خیام کنونی قزوین محدود می‌شود، اواخر دوره قاجار در اختیار اتباع دولت روسیه قرار داشت.

15621692

در آن زمان در این محوطه علاوه بر ساختمان کنسولگری روسیه در قزوین، تاسیسات دیگری نظیر منبع آب، سالن تئاتر و باله و از جمله همین کلیسا برای استفاده مهندسان و کارکنان روسی شاغل در پروژه راه شوسه قزوین ساخته شده بودند.

این بنا هم اکنون علاوه بر جنبه گردشکری، محلی برای عرضه صنایع دستی، به ویژه سنگ‌های تزئینی است و توضیحات لازم در خصوص آن نیز توسط متصدی عرضه صنایع دستی به گردشگران و خریداران ارایه می‌شود.

بر اساس توضیحات داده شده، این کلیسا دارای ۲ اتاق است که یکی برای غسل تعمید نوزادان و دیگری برای تعویض لباس کشیش مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

کلیسای کانتور همچنین دارای طرحی صلیبی شکل است و نمای آجری قرمز، پوشش شیروانی گنبدها به همراه آجرهای لعابدار و نوآوری در فرم‌های تزیینی هندسی از ویژگی‌های آن به شمار می‌رود و معماری متفاوتی با سایر بناهای قدیمی قزوین دارد.

ساختمان این کلیسا همانند سایر کلیساها طرحی چلیپایی دارد و به دلیل آنکه در آن زمان ارتدوکس‌ها ایستاده عبادت می‌کردند، این کلیسا بسیار کوچک ساخته شده و فاقد نیمکت است.

این کلیسا که به نام برج ناقوس نیز معروف است، قبلا دارای ناقوسی بود که اکنون وجود ندارد و همچنین دارای ۲ گنبد، یکی بزرگ در مرکز محل عبادت و دیگری کوچکتر در بالای محراب است.

در حیاط این کلیسا ۲ سنگ قبر، یکی کوچک و دیگری بزرگتر چشم هر ببینده را به خود جلب می‌کند که اولی مربوط به خلبان روسی است که در جنگ دوم جهانی در نزدیک قزوین سقوط کرد و دیگری نیز متعلق به یک مهندس روس است.

 

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه