۱۹ فیلمی که باعث می‌شود هوشمندانه‌تر فکر کنید

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

آثاری که سطح درک و دریافت شما را از مسائل پیچیده ارتقا می‌دهد.

اول صبح؛ در عصر مدرن فناوری، ما از انبوهی از اطلاعات برخوردار هستیم، که به‌راحتی از طریق ابزارهای دیجیتال قابل‌دسترسی است. فیلم یا بهتر است بگوییم سینما هم به‌عنوان ابزاری منحصربه‌فرد و تاثیرگذار برای تحریک ذهن ما ظاهر شده‌اند. اگرچه بیشتر فیلم‌هایی که ادعای عمیق بودن دارند واقعا چیزی در چنته ندارند، اما فیلم‌های خاصی وجود دارد که می‌توانند الهام‌بخش تفکر عمیق و جرقه کنجکاوی باشند و حتی به ما در درک ایده‌های پیچیده کمک کنند. البته اگر به دنبال تقویت ضریب هوشی خود هستید، می‌توانید کتاب بخوانید، اطراف خود را با افراد تحصیل‌کرده و تیزهوش پر کنید، مهارتی جدید بیاموزید و با ورزش کردن، خواب کافی و خوردن غذاهای سالم از سلامت خود مراقبت کنید. اما یکی از راه‌های جذاب افزایش سطح هوشمندی، تماشای فیلم و سریال است. البته شما باید بدانید که کدام برنامه‌ها و فیلم‌ها شما را هوشمندتر می‌کند. هرچند تماشای فیلم به‌هرحال دانش عمومی شما را بیشتر کرده و رپرتوار گفتگویتان را بهبود می‌بخشد. اما گاهی‌اوقات این نوع محتوا می‌تواند به شما کمک کند تا علاقه جدیدی را پیدا کرده و حتی آن را به‌طور جدی دنبال کنید. فیلم‌های مستند درک شما را از پدیده‌ها و جهان، گسترده می‌کند. اما علاوه‌بر مستندها و برنامه‌هایی مانند اخبار از منابع معتبر، فیلم‌های سینمایی درس‌های ارزشمندی برای زندگی به شما داده و درک و دریافت و البته آگاهی شما را بهبود می‌بخشند. این مقاله به بررسی ۱۹ فیلم قابل‌توجهی می‌پردازد، که درک شما را درگیر خود می‌کند و به‌طور بالقوه شما را هوشمندتر می‌سازد.

1. نامحدود (Limitless)

 New-Project-19-2

نامحدود محصول سال ۲۰۱۱ یک فیلم هیجان‌انگیز با بازی بردلی کوپر و ادوارد مورا است. این اثر زندگی نویسنده‌ای مبارز را دنبال می‌کند، که با یک داروی نوتروپیک آشنا می‌شود. این قرص مرموز به او توانایی استفاده کامل از مغزش را می‌دهد، که به نوبه خود زندگی او را به شدت بهبود می‌بخشد. باوجود اینکه چنین دارویی وجود ندارد، حداقل از نظر قانونی یا در این سطح، نامحدود باعث می‌شود، شما هوشمندانه‌تر فکر کنید. پرایمینگ یا اثر پیش‌زمینه شکلی ناخودآگاه از حافظه انسانی است، که به شناسایی ادراکی کلمات و اشیا مربوط می‌شود. این واژه همچنین به فعال کردن بازنمایی‌ها یا تداعی‌های خاص در حافظه، درست قبل از انجام یک عمل یا کار اشاره دارد. به‌عنوان مثال، اگر کلمه «زرد» را می‌بینید، ممکن است کمی سریعتر کلمه «موز» را تشخیص دهید. این به این دلیل است که زرد و موز ارتباط نزدیکی در حافظه با هم دارند.

2. بازی تقلید (The Imitation Game)

New-Project-18-3

بازی تقلید محصول سال ۲۰۱۴ داستان ریاضیدانی به‌نام آلن تورینگ، معروف به پدر محاسبات مدرن را روایت می‌کند، که در عملیات کدشکن بریتانیایی که به کوتاه کردن جنگ جهانی دوم کمک کرد، نقش کلیدی دارد. این فیلم علاوه‌بر اینکه درباره آلن تورینگ اطلاعات زیادی به شما می‌دهد، درباره اینکه چگونه او با اختراع یک ماشین جهانی پایه‌های رایانه‌ها و هوش مصنوعی امروزی را پایه‌گذاری کرد صحبت می‌کند. بازی تقلید از نبوغ انسان تجلیل کرده و شما را تشویق می‌کند که بزرگ فکر کنید و الهام‌بخش شما می‌شود تا درباره تورینگ و امثال آن بیشتر بدانید. دستگاه و آزمایشی که نام این دانشمند را یدک می‌کشد، به‌خصوص اگر در صنعت فناوری مشغول باشید، برای شما الهام‌بخش است.

3. یادگاری (Memento)

New-Project-16-3

یادگاری که بعضی افراد آن را با همان ممنتو می‌شناسند، اثری جذاب و خاص محصول سال ۲۰۰۰ است. این فیلم کارآگاهی پرکشش اثر کریستوفر نولان، لئونارد با بازی گای پیرس را دنبال می‌کند. لئونارد مردی است، که قادر به ایجاد خاطرات جدید نیست و در تلاش برای یافتن قاتل همسرش است. فیلم از وسط داستان شروع می‌شود و کاری می‌کند تا بیننده را وادار کند، احساساتی مشابه لئونارد داشته‌باشد. دستکاری بین این روایت‌های غیرخطی می‌تواند توجه و تصور شما را بهبود بخشد، زیرا شما را مجبور به نتیجه‌گیری می‌کند. اما مهمتر از آن، یادگاری اهمیت تکنیک‌های مربوط به تقویت حافظه را نشان می‌دهد.

4. ویل هانتینگ نابغه (Good Will Hunting)

New-Project-15-3

این فیلم برنده جایزه اسکار داستان یک سرایدار باهوش و نابغه را دنبال می‌کند، که در ام‌آی‌تی کار می‌کند و با گذشته‌ای آشفته سر می‌کند. ویل هانتینگ نابغه محصول سال ۱۹۹۷ در واقع یک پروفسور ام‌آی‌تی واقعی را برای معادلات پیچیده ریاضی واردعمل کرده و همچنین بحث‌های ادبی و فلسفی بسیار عالی بین ویل و دکترشان مگوایر با بازی رابین ویلیامز ارائه می‌دهد. این بحث‌ها ارزشمندترین درس‌های ویل هانتینگ نابغه است. درکل پیام این فیلم این است که آموزش می‌تواند از هر جایی به دست بیاید و چیزی به نام «کامل» وجود ندارد. همچنین فیلم درباره اهمیت احساسات و روابط حرف‌های مهمی می‌زند.

5. آغازگر (Primer)

New-Project-14-3

آغازگر فلیمی محصول سال ۲۰۰۴ و به نویسندگی، کارگردانی و بازی شین کاروت، که دارای مدرک دانشگاهی در رشته ریاضیات است، محسوب می‌شود. شین کاروت پیش از این به‌عنوان مهندس فعالیت می‌کرده‌است. آغازگر یک درام علمی تخیلی درباره دو مهندس است، که به‌طور تصادفی نحوه سفر در زمان را کشف می‌کنند. این فیلم، مانند یادگاری، ساختاری غیرخطی دارد، مفاهیم فلسفی سفر در زمان را بررسی می‌کند و نظریه‌های پیچیده فیزیک و علم، اثر مایسنر و نمودارهای فاینمن را موردبحث قرار می‌دهد. این فیلم را می‌توان با یک مکعب روبیک مقایسه کرد، زیرا برای درک آن به تماشای چندگانه نیاز دارد.

6. ذهن زیبا (A Beautiful Mind)

New-Project-13-3

ذهن زیبا محصول سال ۲۰۰۱ و یک فیلم برنده جایزه اسکار است. این اثر محبوب با الهام از زندگی‌نامه پرفروش اقتصاددان و ریاضیدان برنده جایزه نوبل، جان فوربز نش جونیور ساخته شده‌است. بخش مهم فیلم بر کشف نظریه بازی توسط نش تمرکز دارد، که مفهومی از نظریه بازی است، که در آن نتیجه بهینه است. طبق کشف نش از یک بازی، هیچ بازیکنی پس از در نظر گرفتن انتخاب حریف، انگیزه‌ای برای انحراف از استراتژی انتخابی خود ندارد. ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد، اما اقتصاددانان از این تئوری استفاده کرده‌اند، تا درباره چگونگی تعیین قیمت‌های شرکت‌های رقیب، نحوه طراحی حراجی‌هایی که دولت‌ها باید بیشترین مقدار را از پیشنهاددهندگان داشته‌باشند و چگونگی توضیح تصمیمات خودباختگی که گروه‌ها می‌گیرند استفاده می‌کنند. علاوه‌بر این، نظریه نش به اقتصاددانان کمک می‌کند تا بفهمند، که چگونه تصمیم‌هایی که برای فرد خوب است می‌تواند برای گروه وحشتناک باشد.

7. اکس ماکینا (Ex-Machina)

New-Project-12-3

اگر از طرفداران فیلم‌های علمی تخیلی هستید که حول‌محور فناوری و هوش‌مصنوعی می‌چرخند، پس باید اکس ماکینا محصول سال ۲۰۱۴ را تماشا کنید. این اثر یک درام انسانی تاثیرگذار است، که بر روی سه نفر متمرکز است. داستان فیلم با کیلب شروع می‌شود، یک برنامه‌نویس کامپیوتر که برنده رقابتی می‌شود، که به او اجازه اقامت یک هفته‌ای با مدیر عامل شرکتش در یک ملک خصوصی را می‌دهد. پس از ورود به این ملک، کیلب با اختراع درخشان مدیرعامل، یک ربات هوش مصنوعی به نام آوا آشنا می‌شود، اما به زودی متوجه می‌شود که آوا چیزهای بیشتری دارد. در این فیلم نشان داده می‌شود که آگاهی هوش‌مصنوعی، برای انسان قیمت خودش را دارد. اکس ماکینا هوشمندانه تست تورینگ که در اصل بازی تقلید نامیده می‌شد را نشانه می‌گیرد، که در آن ماشین توانایی نشان دادن رفتار هوشمندانه‌ای شبیه به انسان را دارد. این فیلم نه‌تنها سرگرم‌کننده است، بلکه شما را قادر می‌سازد، تا قابلیت‌های هوش مصنوعی سازگار با احساسات انسانی را کشف کنید.

8. اطلس ابر (Cloud Atlas)

New-Project-9-4

این فیلم دیستوپیا آرمانشهری محصول ۲۰۱۲ حول‌محور گروهی از مردم می‌چرخد، ​​که زندگی آن‌ها از طریق شش روایت شخصی مختلف در دوره‌های متفاوت در هم تنیده شده‌است. در نهایت، قوس کلی داستان به شما درباره مراحل ظهور و سقوط یک انحصار جهانی و نحوه مانور این گروه می‌گوید. با روایت‌های مختلف، تماشای فیلم می‌تواند سخت و گیج‌کننده باشد. با این حال، همانطور که گره‌های داستانی باز می‌شوند، خواهید دید که سفر زندگی هر شخصیت به شخصیت دیگر مرتبط است. در اصل، اطلس ابر مضمون بسیار خوبی درباره وحدت و پذیرش تفاوت‌های افراد ایجاد می‌کند و بدون شک ارزش تماشا کردن را دارد.

9. اثر پروانه‌ای (The Butterfly Effect)

New-Project-8-4

اگر بتوانید یک مسیر خاص را در زندگی خود تغییر دهید، آیا آن را انجام می‌دهید؟ اثر پروانه‌ای امکان تغییر گذشته و اینکه مسیر زندگی شما در آینده چگونه خواهدبود را، در بر می‌گیرد. فیلم اثر پروانه‌ای محصول سال ۲۰۰۴ درباره ایوان است، که از سردردهای شدید رنج می‌برد تا جاییکه گاهی‌اوقات او را بیهوش می‌کند. در طول این بی‌هوشی‌ها، او می‌تواند به گذشته سفر کند و اعمال خاصی را در زندگی خود تغییر دهد، اما این منجر به عواقب جدی در زندگی ایوان می‌شود. این فیلم با استفاده از تئوری آشوب برای توضیح مضمون خود، شما را مجبور می‌کند که در افکار خود تامل کنید و درباره همه اعمالتان فکر کنید تا تصمیمات پشیمان‌کننده نگیرید.

10. نابودی (Annihilation)

New-Project-42-1

بعضی از فیلم‌ها مانند جعبه‌ای اسرارآمیز هستند، که وقتی صفحه تلوزیون سیاه می‌شود، هیچ پاسخ روشنی به شما ارائه نمی‌دهد. نابودی یکی از آن فیلم‌هایی است که پایانی دارد، که فقط باید خودتان آن را موشکافی کنید. داستان این فیلم درباره لنا، یک زن زیست‌شناس است، که پس از بازگشت شوهر سربازش با مشکلات سلامتی جدی، برای انجام یک ماموریت خطرناک در منطقه X داوطلب می‌شود. سفر این زن منجر به کشف دنیایی از مناظر و موجودات جهش‌یافته می‌شود، که هم زندگی و هم سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند. موضوعات موردبحث در این اثر، پیرامون زیست‌شناسی و مهندسی ژنتیک بررسی می‌شود و معنای فیلم در پس استعاره آن کشف خواهدشد. نابودی به‌عنوان یک فیلم هیجان‌انگیز روان‌شناختی، بی‌شک شما را در لبه صندلی‌هایتان میخکوب می‌کند.

11. پی (π)

New-Project-7-4

این تریلر روان‌شناختی سورئال محصول سال ۱۹۹۸ و به نویسندگی و کارگردانی دارن آرنوفسکی است. داستان پی، مکس، یک نظریه‌پرداز بیکار را دنبال می‌کند که از سردردهای خوشه‌ای، پارانویا، توهمات و اضطراب اجتماعی رنج می‌برد. این فیلم به دین، عرفان و رابطه هستی با ریاضیات می‌پردازد. مکس وسواسی خاص درباره این موضوعات پیدا می‌کند، تا راه‌حل هرج‌ومرجی را که ما را احاطه کرده‌است بیابد. ایده اصلی فیلم پی این است که گاهی انسان به‌دنبال چیزی است، که ممکن است وجود نداشته‌باشد و این می‌تواند به‌شدت خطرناک باشد. درضمن فیلم اشاره می‌کند که هر چقدر هم که تحصیل‌کرده و آگاه باشیم، هرگز نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه اتفاقی خواهد افتاد.

12. ماندلا، راه طولانی تا آزادی (Mandela: Long Walk to Freedom)

New-Project-6-4

این فیلم براساس زندگی نلسون ماندلا، یک انقلابی ضد آپارتاید است، که به پایان آپارتاید در آفریقای جنوبی کمک می‌کند. نلسون ماندلا همچنین یک مدافع فعال و سرسخت برای حقوق بشر بوده‌است. اعتقادات و اعمال نلسون ماندلا، او را به مدت نزدیک به سه دهه در زندان گرفتار می‌کند. درنهایت نلسون ماندلا در سال ۱۹۹۰ از زندان آزاد شده و در آنجا به اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آفریقای جنوبی تبدیل می‌شود. نلسون ماندلا در جایگاه رییس‌جمهور افریقای جنوبی برای صلح و عدالت اجتماعی تلاش می‌کند. این فیلم درباره نژادپرستی آشکار و چالش‌هایی که سیاهپوستان در افریقای جنوبی تجربه می‌کنند، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

13. فهرست شیندلر (Schindlers List)

New-Project-5-4

فهرست شیندلر به کارگردانی استیون اسپیلبرگ یک اثر بسیار متاثرکننده و حتی غم‌انگیز است. اما به‌هر حال برای درک و دریافت واقعیت ویرانی‌های جنگ جهانی دوم، فهرست شیندلر نمایش بسیار خوبی است. این اثر معروف و مهم سینما، داستان‌های واقعی از فعالیت‌های نازی‌ها و رفتار با خانواده‌های یهودی می‌گوید که ریشه در واقعیت جنگ دارند. فهرست شیندلر یک فیلم بسیار خوب است که بینش و هوشمندی شما را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود بزرگتر فکر کنید. این فیلم شما را با مسائل جدی جهان روبرو می‌کند.

14. نمایش ترومن (Truman Show)

New-Project-4-4

جیم کری در این کمدی درام که البته ژانر علمی تخیلی هم محسوب می‌شود، نقش اصلی را درخشان بازی می‌کند. نمایش ترومن درباره ترومن بربانک است. ترومن بربانک به‌عنوان یک نوزاد ناخواسته و محصول یک شرکت بزرگ سینمایی است، که در یک برنامه تلویزیونی شبیه‌سازی شده زندگی می‌کند. درواقع تمام حرکات و رفتار ترومن بربانک توسط شرکت موردنظر کنترل می‌شود و خودش خبر ندارد. ترومن به زندگی خود ادامه می‌دهد، درحالیکه تمام جزییات زندگی و احساساتش به‌صورت زنده از تلوزیون پخش می‌شود. تا اینکه یک روز او متوجه واقعیت زندگی‌اش می‌شود و تصمیم به فرار می‌گیرد. نمایش ترومن یک پیام جدی برای مخاطب دارد و آن این است که ما کنجکاوی و وسواس زیادی درباره تماشای مردم داریم. درحقیقت ما عاشق تماشای مردم هستیم و معلوم نیست این کنجکاوی بیمارگونه قرار است کجا متوقف شود؟

15. مخمل آبی (Blue Velvet)

New-Project-3-4

این فیلم رازآلود نئو نوآر، زیر پوست جامعه، عشق و تمایلات انسانی را بررسی می‌کند. مخمل آبی نمایانگر دیدگاه خاص کارگردان فیلم یعنی دیوید لینچ از شخصیت‌های تحریف‌شده در دنیای دو قطبی‌شده است. ایده اصلی در این فیلم این است که، اگرچه به نظر می‌رسد همه‌چیز در یک شهر کوچک عالی است، اما همیشه یک حقیقت تاریک وجود دارد، که می‌تواند درباره دنیای واقعی هم چیزهای زیادی بگوید؟ اگر به خواننده معروف لانا دل ری علاقه دارید باید بدانید که او، آهنگ اصلی فیلم مخمل آبی را کاور کرده‌است.

16. تئوری همه‌چیز (The Theory of Everything)

New-Project-2-4

تئوری همه‌چیز همانطور که از اسمش برداشت می‌شود، همه‌چیز را پوشش می‌دهد؛ از فیزیک گرفته تا اتفاقی که برای استیون هاوکینگ کیهان‌شناس مشهور جهان قبل و بعد از تشخیص بیماری نورون حرکتی او افتاده‌است. شما از طریق این فیلم الهام‌بخش با یکی از درخشان‌ترین ذهن‌های مدرن آشنا خواهید شد. تئوری همه چیز محصول سال ۲۰۱۴ سینما است و بازیگر نقش استیون هاوکینگ در آن می‌درخشد.

17. حصار ضدخرگوش (Rabbit Proof Fence)

New-Project-1-4

حصار ضدخرگوش داستان سه دختر بومی را روایت می‌کند، که در سال ۱۹۳۱ به زور از خانواده‌هایشان گرفته می‌شوند و برای آموزش به عنوان خدمتکار خانه به یک سکونتگاه بومی فرستاده می‌شوند. این فیلم بر روی سیاست دولت استرالیا در آن زمان که بومیان را از خانه‌هایشان دور می‌کرد، تمرکز دارد. در روایت فیلم حصار ضدخرگوش، سفر ۲۴۰۰ کیلومتری این سه دختر به خانه و گذر از حصار ضد خرگوش به‌تصویر کشیده می‌شود. این فیلم به مسائلی می‌پردازد که نسل سوخته استرالیا با آن مواجه بوده‌است و تراژدی که بسیاری از کودکان با آن روبرو شده‌اند. حصار ضدخرگوش محصول سال ۲۰۰۲ و یک فیلم با مفاهیم جدی است، که بینش شما را برای همیشه تغییر می‌دهد.

18. رقص با گرگ‌ها (Dances With Wolves)

New-Project-72

رقص با گرگ‌ها محصول سال ۱۹۹۰ است. این فیلم با بازی و کارگردانی کوین کاستنر، به دلیل اهمیت فرهنگی، تاریخی و البته زیبایی‌شناختی، توسط کتابخانه کنگره آمریکا برای نگهداری انتخاب شده‌است. این اهمیت و اعتبار به این دلیل است که فیلم، زندگی و فرهنگ مردم بومی امریکا را در دوران جنگ داخلی به‌خوبی نشان می‌دهد. داستان فیلم درباره یک سرباز دوران جنگ داخلی است که پس از زنده ماندن از جنگ، می‌خواهد به مرزهای غربی اعزام شود. او با مردمان بومی امریکا نوعی دوستی و ارتباط نزدیک برقرار می‌کند که در نوع خود بسیار جذاب است. فیلم رقص با گرگ‌ها چیزهای زیادی برای آموزش درباره فرهنگ بومیان آمریکا دارد. اما مهم‌تر از آن، تماشای این فیلم از شما فرد هوشمندتری می‌سازد که به مسائل عمیق‌تر نگاه خواهیدکرد.

19. برخورد تایتان‌ها (Clash of the Titans)

New-Project-59-1

برخورد تایتان‌ها محصول سال ۲۰۱۰، بیشتر روی اسطوره‌های یونانی تمرکز داشته و از دل این اسطوره‌ها، یک فیلم بلند ساخته‌است. در این فیلم پرسئوس با بازی سم ورثینگتون، پسر زئوس خدای یونان با بازی لیام نیسون، مجبور می‌شود برای نجات خانواده انسانی خود، که پیش از آن در فیلم غرق شده‌اند؛ با هادس خدای یونانی و در مکانی که به‌نام جهنم شناخته می‌شود وارد نبرد شود. در این فلیم متفاوت و گیرا، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. به‌علاوه، این فیلم یکی از پرمخاطب‌ترین روایت‌های فیلم تاریخ را شامل می‌شود.

اگرچه تماشای این فیلم‌ها به‌تنهایی شما را به‌طرزی جادویی تبدیل به یک نابغه باهوش نمی‌کند، اما می‌تواند کنجکاوی فکری شما را برانگیزد، تفکر انتقادی را رواج دهد و به شما انگیزه دهد تا در ایده‌های پیچیده عمیق‌تر شوید. افزودن فیلم‌های متفکرانه مانند ذهن زیبا، پی، آغازگر، ویل هانتینگ نابغه و بازی تقلید به مجموعه فیلم‌هایی که قرار است هر آخر هفته تماشا کنید، می‌تواند راهی لذت‌بخش برای گسترش دانش شما و افزایش بالقوه هوشمندیتان باشد. پس بهتر است این فهرست را ذخیره کنید و برای یک ماجراجویی فکری از طریق افسون سینما آماده شوید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار