۶ سریال تاریخی برای دوست‌داران شوگون؛ از وایکینگ‌ها تا بربرها

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

درام تاریخی معمولا ژانر محبوبی است؛ اگرچه برخی از دوران‌ها، فرهنگ‌ها و کشورها از بقیه محبوب‌ترند و بیشتر هم در فیلم‌ها و سریال‌ها به آن‌ها پرداخته می‌شود. .

اول صبح؛ مجموعه تلویزیونی جدید و موفق شوگون (Shōgun) که تصویری صادقانه و واقع‌گرایانه از اواخر قرون وسطی در ژاپن ارائه می‌کند، یکی از نمونه‌های قابل تحسین در این ژانر است.

«شوگون» فراتر از طراحی خیره‌کننده‌ی لباس و صحنه‌های باشکوه، روایتگر دسیسه‌های سیاسی و مملو از صحنه‌های اکشن نفس‌گیر است. در ادامه ۶ سریال تاریخی برای دوست‌داران مجموعه‌هایی با این حال و هوا و با همان بودجه و بازیگران سرشناس نام بردیم

6. بربرها (Barbarians)

1-5

محصول: ۲۰۲۰.۲۰۲۲

سازنده: آندریاس هکمن، آرن نولتینگ و یان مارتین شارف

بازیگران: لورنس راپ، جین گورساد، دیوید شوتر

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰

این سریال آلمانی که بازیگرانش به دو زبان آلمانی و لاتین کلاسیک حرف می‌زنند، از برخی وقایع تاریخی در کنار روایات خلاقانه استفاده می‌کند. اما سریال در واقع بر اساس مجموعه رویدادهایی است که در نزدیکی رود راین و سال ۹ پس از میلاد مسیح رخ داده است. نبرد جنگل توتوبورگ، قسمت پایانی فصل اول سریال «بربرها» است. در این نبرد پس از چند دهه اشغال، اجبار و مالیات‌های سنگین گروهی از قبایل ژرمن چند لژیون رومی را نابود می‌کنند. هر یک از سه شخصیت اصلی این سریال در این رویداد تاریخی جاه‌طلبی‌های شخصی خود را به نمایش می‌گذارند. آرمینیوس فرزند بربرها بود، اما در کودکی توسط مهاجمان رومی ربوده شد و حالا به عنوان افسر بازمی‌گردد. توسنلدا دوست قدیمی او از روزهای قبل از اشغال، دختر بزرگ رئیس قبیله چروسی است، اما با پدرش اختلاف دارد. فلکوین دوست مشترک آن‌ها، در نهایت در یک دوراهی بین آن‌ها گرفتار می‌شود.

5. وایکینگ‌ها (Vikings)

 2-5

محصول: ۲۰۱۳.۲۰۲۰

سازنده: مایکل هرست

بازیگران: تراویس فیمل، کلایو استندن، کاترین وینیک

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۵ از ۱۰

سریال «وایکینگ‌ها» که در کانادا ساخته شد و هفت فصل به طول انجامید، آنقدر محبوب بود که به عنوان یکی از سریال‌های موفق دوران شناخته شد و برای مدت‌ها نامش بر سر زبان‌ها باقی ماند. داستان این سریال بر اساس حماسه اسکاندیناویایی قرن دوازدهمی راگنار لودبروک و اتفاقات دیگر بنا شده است. راگنار یک رهبر بود که کار خود را به عنوان یک کشاورز آغاز کرد و با موفقیت در حملات غارتگرانه به شهرت رسید و در نهایت به پادشاهی ارتقا یافت. راگنار در ماجراجویی‌هایش به ایرلند، انگلستان و دیگر مناطق نزدیک سفر کرد و داستان با سفرهای بعدی فرزندانش تا قرن سیزدهم ادامه یافت. پسران او تا شرق مدیترانه و حتی سواحل آمریکای شمالی هم پیش رفتند.

4. مارکو پولو (Marco Polo)

 3-5

محصول: ۲۰۱۴

سازنده: جان فسکو

بازیگران: لورنزو ریکلمی، بندیکت وانگ، چین هان

امتیاز راتن تومیتوز: ۶۶ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

حتی اگر از ماجرای اصلی مارکو پولو خبر نداشته باشید، نام او را به عنوان یک جهانگرد شنیده‌اید و این سریال نتفلیکس بر اساس همان داستان و شخصیت واقعی ساخته شده است. «مارکو پولو» بر سال‌های اولیه سفر این جهانگرد به چین و در نهایت زندگی او در دربار کوبلای خان، فرمانروای امپراتوری مغول تمرکز می‌کند. شخصیت‌های تاریخی دیگر مانند امپراتور چابی، همسر محبوب خان و پسرانش کایدو و جینگیم نیز در این سریال حضور دارند. دوره زمانی سریال «مارکو پولو» اواخر قرن ۱۱ یا ۱۲ است؛ دهه‌هایی پیش از ظهور سلسله یوان، که در آن زمان اقلام تجارتی چینی، در اروپا کالاهایی ارزشمند محسوب می‌شدند. این بخشی از دلیلی است که نیکولو پولو، پدر مارکو و یک تاجر ونیزی، متقاعد شد تا در ازای دسترسی به چنین کالاهای کمیاب و باارزشی پسرش را در چین جا بگذارد.

3. خانه‌ی نینجاها (House Of Ninjas)
4-3

محصول: ۲۰۲۴

سازنده: دیو بویل

بازیگران: کنتو کاکو، یوسوکه اگوچی، تای کیمورا

امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰

«خانه نینجاها» به معنای واقعی کلمه یک درام تاریخی نیست اما با وجود اینکه در ژاپن امروزی اتفاق می‌افتد از جنبه‌های زیبایی‌شناسی یک درام تاریخی بهره می‌برد. این سریال داستان خانواده تاوارا را روایت می‌کند که قرن‌هاست به آداب و رسوم باستانی شینوبی (نینجا) پایبند هستند. زمانی که پسر بزرگشان در حین ماموریتی کشته می‌شود، آن‌ها سبک زندگی نینجایی خود را کنار می‌گذارند؛ تا مدتی که دنیای زیرزمینی آن‌ها را دوباره به خود جذب می‌کند. سوئیچی تاوارا سرپرست خانواده، پس از مرگ پسرش به اداره یک کارخانه‌ی آبجوسازی مشغول می‌شود. همسر، دختر و پسر کوچک‌تر او با استفاده از روش سنتی شینوبی به ماموریت‌های مخفیانه‌ی خود ادامه می‌دهند. این وظایف پنهانی همان قدر که شامل سرقت و جاسوسی می‌شود، ترور و نجات را هم در بر می‌گیرد، بنابراین سریال علاوه بر تضاد آشکار بین زندگی سنتی و مدرن، سرشار از تعلیق و رمز و راز است.

2. بریتانیا (Britannia)

5-4

محصول: ۲۰۱۸- تا کنون

سازنده: جس باترورث، تام باترورث، جیمز ریچاردسون

بازیگران: دیوید موریسی، کلی رایلی، نیکولای لی کاس

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

سریال «بریتانیا» در سال ۴۳ پس از میلاد مسیح و زمانی که رومی‌ها برای دومین بار به بریتانیا حمله کردند اتفاق می‌افتد. این سریال نه تنها داستان مهاجمان، بلکه داستان قبایل محلی و رهبران دروید آن‌ها را نیز روایت می‌کند. آئولوس پلاوتیوس یک سیاستمدار و ژنرال واقعی بود که در قرن اول به روم خدمت کرد و مسئولیت تسخیر بریتانیا تقریبا یک قرن پس از شکست اولیه ژولیوس سزار بر عهده او گذاشته شد. شخصیت‌های دیگر به نمایش درآمده در سریال تخیلی هستند اما با توجه به بافت تاریخی می‌توانستند وجود داشته باشند؛ مانند کایت از قبیله کانتیی و دیویس، دروید تبعیدشده. داستان «بریتانیا» نه تنها درباره مقاومت در برابر اشغالگران است، بلکه درباره قبایل محلی و رهبرانی است که برای کسب قدرت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

1. دوردست‌ها (Faraway Downs)

6-4

محصول: ۲۰۲۳

سازنده: –

بازیگران: نیکول کیدمن، هیو جکمن، دیوید ونهام

امتیاز راتن تومیتوز: ۵۶ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

در سال ۲۰۰۸ فیلمی با نام «دوردست‌ها» اکران شد و بعد از آن در سال ۲۰۲۳ سریالی هم بر اساس داستان واقعی آن ساخته شد؛ داستان لیدی سارا اشلی، یک اشراف‌زاده انگلیسی که در سال ۱۹۳۹ برای پیدا کردن همسرش به استرالیا سفر می‌کند. با مرگ همسر، لیدی سارا مالک انحصاری یک مزرعه گاو بسیار باارزش در قلب استرالیا می‌شود و باید برای حفظ آن با شرایط سخت آب و هوایی و زمین‌داران فاسد محلی مبارزه کند. سارا برای اداره مزرعه از دراور، یکی از کارگران آنجا کمک می‌گیرد و در نهایت، در حالی که جنگ جهانی دوم و اتفاقات سیاسی محلی آن‌ها را احاطه می‌کند، رابطه‌ای عاشقانه و پرشور بین این دو شکل می‌گیرد. کل داستان از دیدگاه نولا، کودکی دورگه از نژاد بومی و قربانی سیاست نسل‌های ربوده‌شده دولت استرالیا روایت می‌شود.

 

منبع: مایکت
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار