بهترین فیلم‌های رزمی فانتزی؛ از مولان تا مورتال کامبت

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

آمیختن عناصر فانتزی و رزمی در فیلم‌های سینمایی، فرصتی هیجان‌انگیز برای خلق جهانی متفاوت و افزایش سهم مخاطبان در داستان شخصیت‌ها ایجاد می‌کند. این عناصر خارق‌العاده مانند جادو، هیولاها و مکان‌های خیالی گاه از افسانه‌ها و اساطیر شرقی سرچشمه می‌گیرند. نمونه‌هایی از این موارد شامل ارواح و شیاطین معروف در فیلم «سفر به غرب» (Journey to the West) و داستان محبوب «مولان» (Mulan) است.

اول صبح؛ حضور عناصر فانتزی در سینمای شرق آسیا اتفاق جدیدی نیست، زیرا سابقه ژانر ووشیا (سبکی در ادبیات معاصر که به قهرمانان مبارز می‌پردازد) به حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. هرچند وجود این عناصر در سینمای ووشیای مدرن ضروری نیست، اما فیلم‌های این ژانر تمایل دارند تا المان‌های فانتزی مانند موجودات فراطبیعی و قدرت‌های جادویی را در داستان‌های خود بگنجانند. در سال‌های اخیر به لطف پیشرفت‌های تکنولوژی، تلفیق فانتزی با هنرهای رزمی به بهترین شکل ممکن اجرا شده است. این امر منجر به تحسین فیلم‌های این ژانر مانند «همه چیز همه جا به یکباره» (Everything Everywhere All At Once) شده است، حتی اگر عجیب به نظر برسند. در ادامه بهترین فیلم‌های رزمی فانتزی را نام بردیم.

10. جهان دوگانه (Double World)

1-3

محصول: ۲۰۲۰

کارگردان: تدی چان

بازیگران: هنری لائو، کایرا شی، پیتر هو

امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

فیلم «جهان دوگانه» داستان رقابت بین هشت قبیله از جنوب ژائو را روایت می‌کند که برای کسب مقام فرماندهی کل قشون مبارزه می‌کنند. این فیلم شامل سکانس‌های اکشن حرفه‌ای است و اعضای هر قبیله را در حال رقابت در چالش‌هایی مانند بیرون آوردن تخم از لانه موجودی مارمانند نشان می‌دهد. این موجود پادشاه جانوران نام دارد و تنها یکی از ده‌ها عناصر فانتزی موجود در «دنیای دوگانه» است. علاوه بر افسانه‌های فانتزی این فیلم در مجموع یک لذت بصری است و با طراحی لباس و صحنه مخاطبان را در محیط داستانی غرق می‌کند.

9. حکمرانی ظالمان (Reign Of Assassins)

2-3

محصول: ۲۰۱۰

کارگردان: سوچائو پین، جان وو

بازیگران: میشل یئو، جونگ وو سونگ، باربی شو

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۰ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

«حکمرانی ظالمان» یکی دیگر از فیلم‌های اکشن با بازی میشل یئو، داستان زنی به نام رین را روایت می‌کند که سعی دارد زندگی خود را تغییر دهد و از دید گروه سنگ تاریک که قبلا عضوی از آن بوده، پنهان بماند. رین بقایای یک راهب مرده را در اختیار دارد و اعضای گروه سنگ تاریک برای به دست آوردن آن‌ها به دنبال او فرستاده می‌شوند. گفته می‌شود این بقایا جادویی هستند و به هر کسی که آن‌ها را در اختیار داشته باشد، کنترل دنیای رزمی را اعطا می‌کنند. «حکمرانی ظالمان» علاوه بر عناصر فانتزی، از صحنه‌های شمشیرزنی چشمگیری نیز بهره می‌برد.

8. همه چیز همه جا به یکباره

3-3

محصول: ۲۰۲۲

کارگردان: دانیل کوان، دانیل شاینرت

بازیگران: میشل یئو، استفانی شو، که هوی کوان

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

فیلم «همه چیز همه جا به یکباره» ترکیبی از ژانرهای مختلف از جمله کمدی، درام، فانتزی و رزمی است. داستان فیلم حول محور شخصیت اولین وانگ می‌چرخد که برای نجات چندجهانی از نابودی توسط جابو توپاکی به ابعاد مختلفی سفر می‌کند. این فیلم به زیبایی مفهوم چندجهانی را در دل یک داستان احساسی جای می‌دهد. «همه چیز همه جا به یکباره» بدون اینکه بر یک مفهوم بیش از حد تکیه کند، مخاطبان را با صحنه‌های مبارزه هیجان‌انگیز و پر از اکشن درگیر می‌کند، در عین حال با مفاهیمی مانند خانواده، پوچ‌گرایی و ارتباط انسانی روبرو می‌شود. این فیلم که مورد تحسین فراوان تماشاگران و منتقدان قرار گرفت، موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۲۳ شد.

7. فوتبال شائولین (Shaolin Soccer)

4-1

محصول: ۲۰۰۴

کارگردان: استیون چو

بازیگران: استیون چو، جائو وی، دنی چان

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰

فیلم «فوتبال شائولین» یک کمدی درباره بازیکنان فوتبال با مهارت‌های فوق بشری در هنرهای رزمی است. دو تیم شائولین و شیاطین، از بازیکنانی با قدرت‌های فوق‌العاده تشکیل شده‌اند که در نهایت منجر به یک مسابقه سرگرم‌کننده می‌شود که هم به خاطر حرکات خنده‌دار و هم به خاطر طراحی صحنه‌های رزمی، بسیار تاثیرگذار است. «فوتبال شائولین» شامل به کارگیری حرکات تای‌چی و کونگ‌فو در طول بازی‌های فوتبال است و صحنه‌های نبرد خیره‌کننده‌ای را برای تماشاگران به ارمغان می‌آورد.

6. مولان (Mulan)

5-2

محصول: ۲۰۰۹

کارگردان: جینگل ما

بازیگران: جائو وی، یو رونگ گوانگ، چن کوئن

امتیاز راتن تومیتوز: ۶۷ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

اقتباس‌های فراوان و متفاوتی از افسانه‌های عامیانه محبوب ساخته می‌شود اما فیلم «مولان» محصول سال ۲۰۰۹ رویکردی متفاوت نسبت به نسخه انیمیشن دیزنی در پیش می‌گیرد. داستان «مولان» برگرفته از یک افسانه چینی است که داستان دختری را روایت می‌کند که با تغییر چهره و پنهان کردن هویت زنانه خود جای پدر سالخورده‌اش را در جنگ می‌گیرد. «مولان» رویکردی تاریک‌تر و احساسی‌تر به داستان دارد و فیلم زمان بیشتری را با مولان می‌گذراند و نگاهی دقیق‌تر به احساسات او در طول جنگ دارد.

5. قهرمان (Hero)

6-2

محصول: ۲۰۰۳

کارگردان: ژانگ ییمو

بازیگران: جت لی، تونی لیانگ چائو وی، مگی ژانگ

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰

فیلم «قهرمان» حول شخصیتی بی‌نام با بازی جت لی، بازیگر نمادین هنرهای رزمی می‌چرخد. او برای گفتگو در مورد چگونگی کشتن سه قاتلی که به دنبال جان پادشاه بوده‌اند، با او ملاقات می‌کند. بی‌نام شرح هر یک از مبارزات با این قاتلان، از جمله مبارزه با قاتلی به نام لانگ اسکای را تعریف می‌کند، اما پادشاه نسبت به داستان او تردید دارد. مبارزه بین بی‌نام و لانگ اسکای غیرقابل پیش‌بینی است، اما این یکی از بسیار صحنه‌های جذاب رزمی است که در طول فیلم به کار گرفته شده. این فیلم همچنین دارای عناصر کم‌رنگ فانتزی است، مانند زمانی که قاتلی به نام فلایینگ اسنو می‌تواند از برگ‌های افتاده اطراف خود به عنوان یک مزیت در طول مبارزه استفاده کند.

4. جنگجویان زو از کوه جادو (Zu Warriors from the Magic Mountain)

7-2

محصول: ۱۹۸۳

کارگردان: تسوی هارک

بازیگران: تسوی هارک، بیو یوئن، سامون هونگ

امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

فیلم «جنگجویان زو از کوه جادو» با ترکیب ژانرهای فانتزی و رزمی، یکی اثر سرگرم‌کننده‌ترین فیلم‌های این فهرست است. داستان فیلم حول مبارزه با موجوداتی مانند خون‌آشام‌ها، دیوها و ارواح برای نجات جهان از شر می‌چرخد. به خاطر قدیمی بودن، جلوه‌های ویژه فیلم چندان عالی نیستند و می‌توان سیم‌هایی را که بازیگران را نگه می‌دارند در طول فیلم مشاهده کرد. با این حال «جنگجویان زو» به عنوان فیلمی برجسته در دوران استفاده از فناوری‌های مدرن شناخته می‌شود. در حالی که فیلم بر جزئیات داستانی منسجم چندان تمرکز ندارد، اما طنز، اکشن و شخصیت‌های آن لحظات هیجان‌انگیزی را برای مخاطبان رقم می‌زند.

3. سفر به غرب

8-2

محصول: ۲۰۱۳

کارگردان: استیون چو، درک کووک

بازیگران: هوانگ بو، شو چی، ون جانگ

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۷ از ۱۰

«سفر به غرب» اقتباسی کمدی و برگرفته از یک رمان کلاسیک در ادبیات چینی است. فیلم داستان مبارزه راهب جوانی به نام تانگ سانزنگ علیه اهریمنانی را روایت می‌کند که قصد حمله به یک روستا را دارند. سانزنگ با سه موجود اهریمنی روبرو می‌شود؛ یک ماهی غول‌پیکر که مردم روستا را می‌خورد، خوکی درنده‌ای که می‌تواند به شکل انسان درآید و میمونی بی‌رحم. منتقدان صحنه‌پردازی، سکانس‌های اکشن و طنز فیلم را ستودند که همه آن‌ها یادآور آثار قبلی استیون چو، کارگردان مشهور این فیلم به شمار می‌روند.

2. مورتال کامبت (Mortal Kombat)

9-2

محصول: ۲۰۲۱

کارگردان: سایمون مک‌کوید

بازیگران: لوییس تان، جو تسلیم، جسیکا مک‌نامی

امتیاز راتن تومیتوز: ۵۵ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶ از ۱۰

«مورتال کامبت» بر اساس مجموعه بازی‌های ویدیویی به همین نام ساخته شده و برداشتی جدید از فیلمی به همین نام در سال ۱۹۹۵ است. فیلم هم مثل سری بازی‌های ویدیویی «مورتال کامبت» مملو از صحنه‌های مبارزه است. اگرچه این مبارزات برای طرفداران این فرنچایز که امیدهای زیادی برای دیدن یک صحنه مبارزه چشمگیر در یک فیلم لایو اکشن داشتند ناامیدکننده بود. در حالی که این فیلم برای طرفداران قدیمی ناامیدی‌های زیادی به همراه داشت، اما اثری مهم در این ژانر محسوب می‌شود و اشتباهات آن زمینه‌ساز پیشرفت‌هایی می‌شود، مثل معرفی جانی کیج در فیلم «مورتال کامبت ۲».

1. پادشاهی ممنوعه (The Forbidden Kingdom)

10-2

محصول: ۲۰۰۹

کارگردان: راب مینکاف

بازیگران: جکی چان، جت لی، لی بینگ‌بینگ

امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰

فیلم «قلمرو ممنوعه» داستان جیسون، نوجوان شیفته فیلم‌های کونگ‌فو را روایت می‌کند که به طور اتفاقی با سلاحی متعلق به شاه میمون روبرو می‌شود. این سلاح جیسون را برای ماجراجویی خاص خودش به چین باستان می‌فرستد. این فیلم برای اولین بار دو ستاره مشهور هنرهای رزمی، جکی چان و جت لی را در کنار هم قرار داد تا در سکانس‌های مبارزه هیجان‌انگیزی به ایفای نقش بپردازند. «قلمرو ممنوعه» اقتباسی دیگر و غیرمستقیم از رمان «سفر به غرب» است که مجموعه‌ای از شخصیت‌های فانتزی، هنرهای رزمی و عناصر فانتزی را به بهترین شکل ممکن در هم می‌آمیزد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار