سریال کره‌ای «درِ مخفی»؛ روایتی متفاوت از سرگذشت نوۀ دونگ‌یی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

پسر دونگ‌یی که با عنوان پادشاه یئونگ‌جو به سلطنت رسیده بود، در اواخر دوران سلطنت خود اختلاف شدیدی با فرزندش سادو پیدا می‌کند؛ این اختلاف و نتیجۀ تراژیک آن یکی از داستان‌های جذاب در تاریخ کره است.

اول صبح؛ «در مخفی» نمونه‌ای از آن دسته سریال‌های تاریخی کره‌ای است که مبنای داستان‌پردازی خود را بر یک واقعیت تاریخی قرار می‌دهند، اما آن واقعیت را به شکلی متفاوت از آنچه معمولا روایت می‌شود به تصویر می‌کشند.

بر طبق آنچه در کتاب‌های تاریخی کره آمده است، شاهزاده سادو، فرزند یئونگ‌جو و نوۀ دونگ‌یی، مردی کاملا روانی و نامتعادل بود که به راحتی دست به قتل و تجاوز می‌زد. به همین دلیل یئونگ‌جو که از سپردن تاج و تخت خود به سادو نگران بود، تصمیم به قتل او گرفت. اما از آنجا که ریختن خون خاندان سلطنتی می‌توانسته عواقب بدی داشته باشد، یونگ‌جو پسرش را به مدت هشت روز در یک صندوق برنج حبس کرد تا او از گرسنگی و تشنگی بمیرد.

778

این روایت کتاب‌هایی است که در زمان خود سادو و یئونگ‌جو نوشته شده‌اند، اما چند قرن بعد، برخی نظریه‌پردازان توطئه به این اعتقاد دامن می‌زنند که سادو در واقع نه روانی بوده و نه قاتل بلکه یک فرد انقلابی بوده که می‌خواسته اصلاحات اساسی در ساختار حکومت به وجود بیاورد و به همین دلیل کشته شده است.

روایتی که در سریال «در مخفی» می‌بینیم، به این روایت دوم نزدیک‌تر است. در این سریال سادو یا «لی سان» شاهزاده‌ای است که به برابری همۀ مردم و لزوم از بین رفتن اختلافات طبقاتی در جامعه اعتقاد دارد. اما در مقابل، پدرش مصمم است که جایگاه سلطنت و اشراف را تقویت کند و مالیات‌ها را افزایش بدهد. این دیدگاه‌های متضاد به اضافۀ اطلاعاتی که لی‌سان دربارۀ گذشتۀ پدرش به دست می‌آورد، آتشی از اختلاف را در قصر روشن می‌کند که خاموشی آن فقط با مرگ یکی از دو طرف ممکن می‌شود.

777

«در مخفی» در سال ۲۰۱۴ در ۲۴ قسمت از شبکه اس‌بی‌اس پخش شد و در همان سال در جشنوارۀ جوایز این شبکه توانست در هفت مورد نامزد شود و سه جایزه نیز به دست بیاورد. به ویژه بازی‌های لی جی هون در نقش «لی سان» و کیم یو جون در نقش سئو جی دام مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفتند.

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار