قدیمی‌ترین سریال دربارۀ «دونگ‌یی»/ چه کسی نقش دونگ‌یی را بازی کرده بود؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

یکی از قدیمی‌ترین سریال‌های کره‌ای دربارۀ ماجراهای دونگ‌یی، در سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷ شمسی) ساخته شد؛ سریالی که با وجود برخی جنبه‌های ضعیف و ابتدایی‌اش، رگه‌هایی از جذابیت سریال‌های جدید کره‌ای را نیز در خود دارد.

اول صبح؛ از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۹۰ میلادی، شبکۀ MBC کرۀ جنوبی، مجموعه‌ای از سریال‌های تاریخی را تهیه و پخش کرد که موضوع همۀ آن‌ها رویدادهای تاریخی دوران ۵۰۰ سالۀ سلسلۀ چوسئون بود. در طول نزدیک به هشت سال شبکه ام‌بی‌سی ۱۱ سریال را با همین موضوع تهیه کرد. هشتمین سریال از این مجموعه که در سال ۱۹۸۸ ساخته شد، «ملکه اینهیون» نام داشت.

این سریال روایتی از ماجراهای عاشقانه و توطئه‌هایی است که در دربار امپراتور سوکجونگ اتفاق می‌افتند؛ یعنی همان مضمونی که در سال ۲۰۱۰ در سریال «دونگ‌یی» ارائه شد.

 4

سریال «ملکه اینهیون» اگرچه شیوۀ روایت خاص خود را دارد و با تمرکز بیشتری بر گذشتۀ «بانو جانگ» ساخته شده است، اما تقریبا همان داستانی را روایت می‌کند که ۲۲ سال بعد دوباره در سریال دونگ‌یی روایت می‌شود.

در سریال «ملکه اینهیون» نیز شخصیت دونگ‌یی حضور دارد و نهایتا خود اوست که با هوش و کنجکاوی خودش متوجه می‌شود که بانو جانگ علیه ملکه اینهیون دست به توطئه زده است.

این سریال با توجه به اینکه سال‌ها قبل از سریال «دونگ‌یی» ساخته شده، طبیعتا از خیلی جهات قابل مقایسه با آن نیست. برای مثال جلوۀ بصری این سریال نسبتا معمولی است؛ لباس‌ها گاهی رنگ و رو رفته و نامرغوب به نظر می‌رسند و صحنه‌پردازی‌ها جلوۀ خاصی ندارند؛ این در حالی است که سریال‌هایی مثل دونگ‌یی بخش مهمی از جاذبه‌شان را مدیون کیفیت بی‌نقص صحنه‌پردازی، طراحی لباس، نورپردازی و امور دیگری از این جنس هستند.

با این وجود نکتۀ جالب این است که این سریال نیز به لحاظ قصه‌گویی نسبتا جذاب و پرکشش است و بسیاری از ظرافت‌ها و پیچش‌های داستانی که امروزه در سریال‌های کره‌ای می‌بینیم، در «ملکه اینهیون» نیز قابل مشاهده هستند.

 8

کیئون می‌ری در نقش دونگ‌یی

دهۀ هشتاد میلادی زمانی است که صنعت سریال‌سازی کره تازه در حال پا گرفتن است و هنوز تا دوران اوج خود در قرن بیست و یکم فاصله دارد. اما در سریالی مثل «ملکه اینهیون» به روشنی می‌توان رگه‌هایی از همان جذابیت‌هایی را یافت که بعدها در سریال‌های درخشانی مثل «جواهری در قصر» و «جومونگ» ظهور بیشتری یافتند.

یکی از جواهرهای درخشان این سریال قدیمی بازیگری است که در نقش دونگ‌یی ظاهر شده است. در این سریال ایفای نقش دونگ‌یی به عهدۀ کیِئون می‌ری (Kyeon Mi-ri) بوده است؛ بازیگری که مخاطبان ایرانی چهرۀ او را با نقش بانو چوئی در سریال «جواهری در قصر» و نقش مادر تسو و یونگ‌پو در سریال «جومونگ» به یاد می‌آورند. کیئون می‌ری که در حال حاضر ۵۹ساله است، در زمان بازی در این سریال ۲۳ سال داشت.

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار