12 مینی‌سریال فوق‌العاده که نباید از دست بدهید

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

HBO بخشی جدایی‌ناپذیر از عصر طلایی تلویزیون است که در آن رسانه به شکلی معتبر از هنر و داستان‌سرایی تبدیل شده است. مینی سریال‌های ساخت این شبکه، عاملی حیاتی در این پیشرفت است، زیرا سریال‌های کوتاه به بازیگران ستاره سینما اجازه می‌دهد تا بدون تعهد به موقعیت‌های چندساله در تلویزیون کار کنند.

اول صبح؛ HBO یکی از شبکه‌ها و پلتفرم‌های استریمینگ مشهور آمریکایی است که به تولید بهترین برنامه‌های تلویزیونی، از جمله مینی سریال‌ها معروف است. هیچ شبکه تلویزیونی مانند HBO، به طور ویژه بر ساخت مینی سریال‌ها تمرکز نکرده است. بسیاری از محصولات این شبکه آنقدر عالی هستند که تماشای آن‌ها برای طرفداران تلویزیون اجباری است.

این شبکه دهه‌هاست که به خاطر برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت و پرستیژش شناخته می‌شود و موفق به ساخت سریال‌هایی شده است که هم از نظر فرهنگی جذاب هستند و هم با نمایش‌های پرفروشی همراه بوده‌اند. در این مقاله، به معرفی ۱۲ مینی سریال HBO که در زمان اکران بسیار سر و صدا کردند و هنوز هم جز آثار دیدنی به شمار می‌آیند، می‌پردازیم.

HBO بخشی جدایی‌ناپذیر از عصر طلایی تلویزیون است که در آن رسانه به شکلی معتبر از هنر و داستان‌سرایی تبدیل شده است. مینی سریال‌های ساخت این شبکه، عاملی حیاتی در این پیشرفت است، زیرا سریال‌های کوتاه به بازیگران ستاره سینما اجازه می‌دهد تا بدون تعهد به موقعیت‌های چندساله در تلویزیون کار کنند.

بسیاری از مینی سریال‌های HBO شهرت جهانی پیدا کرده‌اند و بسیار محبوب و معروف هستند. در ادامه این مطلب، ۱۲ مینی سریال HBO که از کیفیت و داستان فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند، معرفی می‌شوند.

21

۱۲- پاپ جوان (The young Pope)

یکی از درام‌های تاریخی شبکه HBO، «پاپ جوان» (The Young Pope) است که جود لا را در نقش لنی بلاردو، مردی که اولین پاپ آمریکایی، پیوس سیزدهم، شد، بازی می‌کند. این مجموعه پویایی واتیکان را عمیقاً با مضامین ایمان، قدرت و اخلاق بررسی می‌کند و کاوشی قابل تأمل در زندگی پاپ و کلیسای کاتولیک انجام می‌دهد.

جود لاو فوق‌العاده است و نقش پیوس سیزدهم را به‌عنوان شخصیتی مرموز و جذاب بازی می‌کند، در عین حال یک آدم‌شیدایی و هم‌چنین یک مرد متحجر هم است. این سریال به کارگردانی پائولو سورنتینو، از نظر بصری بسیار خیره‌کننده است و کیفیتی رویایی دارد.

1942570_657

۱۱- گوشه (The Corner)

قبل از «شنود» (The Wire)، دیوید سایمون زندگی شهری در بالتیمور را در مینی سریال «گوشه» (The Corner) بررسی کرد. این نمایش مبارزات خانواده‌ای را در محله‌ای کم‌درآمد به تصویر می‌کشد، و دیدگاهی واقع‌بینانه از زندگی شهری در مناطق آلوده به مواد مخدر را ارائه می‌دهد که به شیوه‌ای دلسوزانه گفته می‌شود. گوشه بر اساس کتاب دیوید سایمون به نام The Corner: A Year in the Life of an Inner-City Neighborhood ساخته شده است و بازیگران شنود مانند کلارک پیترز و لنس ردیک هم در آن حضور دارند.

۱۰- زیتون کیتریج (Olive Kitteridge)

مینی‌سریال «الیوی کیتریج» (Olive Kitteridge)، با بازیگری فوق‌العاده با استعداد از نام‌های آشنا، یکی از مشهورترین و برنده‌ترین مینی‌سریال‌های کانال تلویزیونی HBO در تمام دوران است. زیتون کیتریج که تصمیم می‌گیرد بر جنگ یا رویدادهای تاریخی بزرگ تمرکز نکند، بر رابطه بین یک معلم (فرانسیس مک دورمند) و همسرش (ریچارد جنکینز) در طول ۲۵ سال تمرکز می‌کند.

این سریال با اقتباس از رمان سال ۲۰۰۸ الیزابت استراوت، تصویری اغلب شدید از افسردگی، سوگ، و پویایی مشکل‌ساز بین اعضای خانواده را نشان می‌دهد. زیتون کیتریج که تنها چهار قسمت دارد، بیشتر شبیه به چهار فیلم مجزا است که هر کدام فصلی را در جدول زمانی ۲۵ساله روایت می‌کنند.

1942571_168

۹- اقیانوس آرام (The Pacific)

«اقیانوس آرام» (The pacific)، مینی سریالی است که داستان جنگ جهانی دوم سریال گروه برادران را به خوبی ادامه داده و زندگی سه تفنگدار دریایی و اقدامات آن‌ها در اقیانوس آرام جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند. این سریال براساس زندگی مردان واقعی که در جنگ شرکت کرده‌اند، روایت شده و بر روی برخی از شناخته‌شده‌ترین نبردهای جنگ، مانند Guadalcanal و Battle of Iwo Jima تمرکز می‌کند.

جیمز بج دیل، جاون سدا و جوزف مازلو به عنوان سه بازیگر اصلی سریال بازی می‌کنند. این سریال همراه با گروه برادران، یکی دیگر از درام‌های جنگی خارق‌العاده‌ای است که به دنبال تجربیات تفنگداران دریایی ایالات متحده در اقیانوس آرام جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد. تماشای آن برای دوستداران گروه برادران ضروری است و همان واقع‌گرایی شدید و روایت‌های قدرتمند سریال اصلی را به ارمغان می‌آورد.

۸- فرشتگان در آمریکا (Angels in America)

بیست سال پس از انتشار «فرشتگان در آمریکا» (Angels in America)، هنوز این سریال یکی از با استعدادترین و بهترین ترکیب بازیگران تلویزیونی را دارد که مریل استریپ و آل پاچینو را شامل می‌شود. اما تامپسون، پاتریک ویلسون و جفری رایت نیز در این سریال فوق‌العاده حضور دارند.

این سریال یک برنامه فراموش‌شده شبکه HBO است که کاملاً ارزش تماشای مجدد را دارد. فرشتگان در آمریکا، همه‌گیری ایدز را با حساسیت، عمیق و بسیار تأثیرگذار مورد بررسی قرار داد.

1942572_164

۷- جان آدامز (John Adams)

«جان آدامز» (John Adams) با بازی پل جیاماتی در نقش اصلی، زندگی سیاسی جان آدامز (رئیس جمهور ایالات متحده) را در طول پنجاه سال زندگی او از ۱۷۷۰ تا ۱۸۲۶ پوشش می‌دهد. این مینی سریال HBO به خاطر بازی‌های خیره‌کننده‌اش با بازی لورا لینی و استیون دیلین شناخته می‌شود.

دل طول سریال، شخصیت‌های تاریخی مهم دیگری هم حضور دارند. این سریال به دلیل دقت تاریخی‌اش ستایش می‌شود و واقعاً تاریخ را برای طرفداران تلویزیون زنده می‌کند. این تجربه‌ای است که می‌تواند هم آموزشی و هم بسیار سرگرم‌کننده باشد.

۶- نسل‌کشی (Generation Kill)

HBO چند مینی‌سریال درام جنگی فوق‌العاده، با نگاهی اجمالی به نسل کشی در جنگ عراق دارد. داستان این فیلم در سال ۲۰۰۳ و پس از اولین گردان شناسایی نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده، بر اساس کتاب ایوان رایت و اقتباس تلویزیونی توسط خالق «شنود» (The Wire)، دیوید سایمون، روایت می‌شود.

نسل‌کشی به دلیل اصالت خود در به تصویر کشیدن روزهای اولیه جنگ، که داستانی بدون فیلتر از هرج و مرج جنگ مدرن را روایت می‌کند، شناخته شده است. مانند بسیاری از مینی‌سریال‌های HBO، این سریال مملو از نویسندگی و اجراهای فوق‌العاده است و الکساندر اسکارشگورد نیز نقش اصلی را بازی می‌کند.

1942573_539

۵- نگهبانان (Watchmen)

«نگهبانان» (Watchmen)، یکی از بهترین داستان‌های کمیک است که تا به حال نوشته شده است، و HBO به عنوان تنها شبکه‌ای که به اندازه کافی برای پخش آن قابل‌اعتماد است انتخاب شده است. این مجموعه به عنوان دنباله‌ای برای کمیک (نه فیلم زک اسنایدر) عمل می‌کند که دهه‌ها پس از حمله ماهی مرکب غول‌پیکر به نیویورک اتفاق می‌افتد.

کاوش موضوعی مجموعه اصلی آلن مور را با مضامین اجتماعی مدرن درباره خشونت پلیس و نژادپرستی ترکیب می‌کند. برای طرفداران کمیک و دوستداران تلویزیون، نگهبانان به عنوان یک نمایش ابرقهرمانی هیجان‌انگیز است که قالب را می‌شکند و هنجارهای ژانر را زیرورو می‌کند.

۴- آن شب (The Night Of)

«آن شب» (The Night of)، یک مینی سریال تلویزیونی است که حول محور نصیر ناز خان، دانشجوی جوانی می‌گذرد که پس از مهمانی با یک زن، صبح روز بعد او را در اتاقش در حالی که با ضربات چاقو کشته شده می‌بیند.

در این سریال ریز احمد در نقش ناز در کنار جان تورتورو به عنوان وکیل او و مایکل کی ویلیامز در نقش فردی نایت، زندانی با نفوذ در جزیره ریکرز، بازی می‌کنند. آن شب نگاهی طلسم‌آمیز و غالباً وحشتناک به سیستم عدالت کیفری که از فضای داخلی آن استفاده می‌کند، دارد. جالب است بدانید در این سریال پیمان معادی نیز نقش‌آفرینی می‌کند.

طبق داستان این فیلم، مصرف مواد مخدر ناز واقعیت را پنهان می‌کند و شواهد پرونده علیه او آنقدر محکم است که حتی او نیز شروع به شک در بی‌گناهی خود می‌کند؛ و همچنین یک تفسیر بیمارگونه در مورد اینکه چگونه زندان باعث بدتر شدن مردم می‌شود وجود دارد، زیرا ناز به مصرف مواد مخدر می‌پردازد.

1942575_472

۳- میر از ایست تاون (Mare of Easttown)

«میر از ایست تاون» (Mare of Easttown) یک درام جنایی رازآلود است که کیت وینسلت در آن نقش کارآگاهی را بازی می‌کند که تلاش می‌کند تا یک پرونده قتل را حل کند. ماریان «ماره» شیهان مامور تحقیق به قتل یک دختر که ناپدید شده رسیدگی کند. دنیای ماری که اخیراً پسرش را از دست داده است، غرق در هرج و مرج است، زیرا او تلاش می‌کند تا زندگی خود را از دوباره شروع کند.

نقش آفرینی یک برنده جایزه اسکار برای رهبری یک مینی سریال همیشه امیدوارکننده است، زیرا زمان طولانی نمایش به آن‌ها اجازه می‌دهد استعدادهای خود را به گونه‌ای که فیلم‌ها نمی‌توانند به نمایش بگذارند. کیت وینسلت در میر از ایست تاون باورنکردنی است و دومین جایزه امی را برای او به ارمغان آورد. ایوان پیترز و کیلی اسپینی نیز در نقش‌های مکمل فوق‌العاده هستند. این نمایش اسرار گیرا و شخصیت‌هایی را ارائه می‌دهد که به طرز ماهرانه‌ای طراحی شده‌اند.

۲- چرنوبیل (Chernobyl)

«چرنوبیل» (Chernobyl)، یک مینی سریال برنده جایزه امی توسط کریگ مازین است که برای HBO ساخته شده و داستان دراماتیک فاجعه هسته‌ای اوکراین در دهه ۸۰ را بازگو می‌کند. این نمایش داستان واقعی را از نزدیک با برخی نمایش‌نامه‌ها دنبال می‌کند، اما همچنان پیامدهای رویداد اتمی را دنبال می‌کند و داستان‌هایی را از کسانی که از نزدیک درگیر هستند تا تلاش‌های اولین پاسخ‌دهندگان و سایر تیم‌هایی که به تلاش‌های پاکسازی کمک کردند، می‌گوید. مانند بسیاری از نمایش‌های تاریخی HBO، چرنوبیل به دلیل توجه به جزئیات رویداد واقعی مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

براساس داستان واقعی چرنوبیل، اقتباس HBO از فاجعه هسته‌ای واقعی برای یکی از مشهورترین برنامه‌های این شبکه ساخته شد. این سریال وقایع منجر به فاجعه سال ۱۹۸۶ و عواقب آن را به تصویر می‌کشد و به بررسی چشم‌انداز سیاسی اتحاد جماهیر شوروی در آن زمان می‌پردازد.

چرنوبیل که توسط کریگ مازین نویسنده «آخرین بازمانده از ما» (The Last of Us) تهیه شده و استعدادهای کهنه‌کاری مانند جرد هریس و استلان اسکارسگارد در آن بازی می‌کند، یکی از تحسین‌شده‌ترین سریال‌های تلویزیونی در سال‌های اخیر است.

۱- جوخه برادران (Band Of Brothers)

«جوخه برادران» (Band Of Brothers)، داستان دراماتیزه شده‌ای است که جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند که در آن یک گروه از سربازان در حالی که با هم آموزش می‌بینند، در رویدادهای مهم زمان جنگ در اروپا هم تا پایان جنگ شرکت می‌کنند. جوخه برادران یکی از بهترین آثار شبکه HBO و بهترین مینی سریال تاریخ تلویزیون است.

این مجموعه اکنون به عنوان یکی از داستان‌های قطعی جنگ جهانی دوم در سینما و تلویزیون شناخته می‌شود. این مینی سریال HBO به بررسی وحشت‌های جنگ و رفاقت سربازان با هم می‌پردازد و در آن، داستان با واقع‌گرایی و دقتی که برای ژانر تاریخی استثنایی است، روایت می‌شود.

منبع: مایکت
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار