10 سریال بی‌نظیر و خارق‌العاده برای تماشا در ایام نوروز

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

در حالی که تلویزیون پر از سریال های نفس گیر و برنده جایزه است، به ندرت می توان حفره ای داستانی در آن ها پیدا نکرد. این موضوع به خصوص برای سریال هایی که ریشه در فانتزی دارند یا درام های جنایی پرتنش با پیچش های متعدد، صدق می کند. اما در اینجا 10 سریال کم نظیر و خارق‌العاده را معرفی میکنیم که واقعا خیلی سخت میتوان نقصی در آنها پیدا کرد.

اول صبح؛ سریال هایی وجود دارند که به لطف توجه به جزئیات، در میان بقیه برجسته می شوند و نویسندگانشان موفق می شوند با وجود پیچیدگی موضوع، داستانی منسجم خلق کنند. صرف نظر از اینکه کمدی باشند یا تریلر، این سریال های تلویزیونی خاطره انگیز توانسته اند انسجام روایی خود را حفظ کنند، حتی اگر چند حفره داستانی کوچک در اینجا و آنجا وجود داشته باشد. در اینجا فهرستی از ده سریال برگزیدۀ بی نقص را مشاهده می‌کنید.

۱۰- House of the Dragon

2

House of the Dragon یا خاندان اژدها شاهکار دیگری است که از آثار جورج آر. آر. اثر مارتین، مستقیماً از رمان این نویسنده، به نام آتش و خون اقتباس شده است. این سریال به عنوان پیش درآمدی بر وقایع سریال بازی تاج و تخت، با تمرکز بر وقایع موسوم به رقص اژدهایان، یک جنگ داخلی که بین خاندان تارگرین و بقیه هفت پادشاهی رخ داد، عمل می کند. این سریال پر از رویدادهای پیچیده و سیاسی است، در شرایطی که بینندگان مجبور می شوند با سیاه ها یا سبزها بر سر اینکه چه کسی قانوناً باید روی تخت آهنین بنشیند، کنار بیایند.

از آنجایی که منبع الهام این سریال از قبل نوشته شده است، روایت House of the Dragon هنوز به همان شکلی که بازی تاج و تخت انجام داد، فاش نشده است. علاوه بر این، این سریال روی داستان ها و شخصیت ها زیادی تمرکز نمی کند که پیگیری هر چیزی که در حال رخ دادن است را آسان تر می کند و هر پایان ناتمام و مبهمی را از بین می برد.

این سریال به لطف بازی ها و نویسندگی فوق العاده اش مورد تحسین طرفداران و منتقدان قرار گرفته است. خاندان اژدها از آن زمان تا کنون برنده جایزه گلدن گلوب بهترین سریال تلویزیونی شده و برای چندین جایزه دیگر نیز نامزد شده است.

۹- The Bear

3

خرس علی رغم اینکه یکی از جدیدترین سریال های تلویزیونی این لیست است، به سرعت همه را در سراسر جهان شیفته خود کرده است. داستان از این قرار است که یک سرآشپز برنده جایزه به نام کارمی پس از مرگ برادرش به زادگاهش در شیکاگو باز می گردد تا مسئولیت ساندویچ فروشی او را بر عهده بگیرد. کناره گیری از زندگی در یک رستوران دارای ستاره میشلن کار آسانی به نظر می رسد، اما خیلی زود، کارمی درگیر کشمکش های مختلفی می شود که برادرش برای او به جا گذاشته است. کارمی در حالی که تلاش می کند بهترین پتانسیل فروشگاه و کارکنان آن را به کار بگیرد، باید با اندوه، سلامت روانی و سمیت روابط خانواده اش کنار بیاید.

یکی از اولین چیزهایی که بینندگان در مورد خرس متوجه آن خواهند شد، تیم بازیگران پر ستاره آن است که بازیگرانی مانند جرمی آلن وایت، جیمی لی کرتیس و جان برنتال در آن حضور دارند. اما نویسندگی چیزی است که در واقع بار کل سریال را به دوش می کشد، به خصوص زمانی که با موضوعات شکننده دست و پنجه نرم می کند.

باتوجه به اینکه داستان در یک آشپزخانه پر از وحشت و استرس اتفاق می افتد، داستان خرس هیچ گاه مسیر خود را گم نمی کند و در طول هر دو فصل کاملاٌ منسجم باقی می ماند. در حالی که این سریال هنوز فصل دیگری برای انتشار دارد، روشن است که نویسندگان پشت آن قادر به سر هم کردن یک داستان جذاب بوده اند که هر احساس قابل تصوری را در مخاطبان خود ایجاد کرده است.

۸- Unbelievable

4

سریال باورنکردنی یا غیرقابل باور یک مینی سریال جذاب است که براساس مقاله برنده جایزه پولیتزر در سال ۲۰۱۵ به نام “داستان باورنکردنی تجاوز” ساخته شده است. این سریال داستان دختر جوانی به نام ماری آدلر را بررسی می کند که متهم به دروغگویی در مورد تجاوز جنسی است. با این حال، زمانی که دو کارآگاه به نام های گریس راسموسن و کارن دووال شروع به کشف یک متجاوز سریالی می کنند، ماری از اتهام دروغگویی تبرئه می شود. سریال باورنکردنی چندین خط زمانی و دیدگاه را کنار هم قرار می دهد تا داستانش را روایت کند و با کنار هم قرار دادن دو کارآگاه قهرمان برای حل کردن یک سری پرونده های مشابه اما به شدت تکان دهنده، مقدار مناسبی از تنش را در داستان خود ایجاد می کند.

چیزی که Unbelievable را تا این حد فوق العاده و بی نقص می کند، تصویر بی نظیر آن از سیستم عدالت کیفری، به ویژه تاثیر ضربه روحی بر بازماندگان چنین جنایات خشنی است. نویسندگان چنین داستان پیچیده ای را بسیار یکپارچه و منسجم ساخته اند، جایی که هیچ چیز برای مخاطبان در تاریکی باقی نمی ماند.

این موضوع حتی با بازی های عالی و احساسی بازیگرانی مانند کیتلین دنور و تونی کولت که هر صحنه ای که در آن هستند را از آنِ خود می کنند، بهتر هم می شود. باور نکردنی نه تنها سرگرم کننده است، بلکه داستان سرایی ساده اش مخاطبان خود را آموزش داده و به آن ها قدرت می بخشد و اهمیت همدلی، پشتکار و همکاری در پی گیری عدالت را به آن ها یادآوری می کند.

۷- Mindhunter

5

شکارچی ذهن یکی دیگر از سریال های اورجینال نتفلیکس است که براساس یک داستان واقعی ساخته شده و این بار به سراغ روزهای ابتدایی روانشناسی جنایی و پرونده سازی برای قاتلان سریالی در اف بی آی رفته است. هولدن فورد و بیل تنچ دو مامور اف بی آی هستند که معتقدند می توان از کسانی که مرتکب جرایم وحشتناک می شوند درس های بیشتری گرفت و به همراه روانشناسی به نام وندی کار، پیشگام بسیاری از جرم شناسانی شدند که امروزه روی این پرونده ها کار می کنند. این سریال براساس کتابی به همین نام نوشته جان ای. داگلاس و مارک اولشاکر ساخته شده و نگاهی فراموش نشدنی و ترسناک به تعاملات اف بی آی با قاتلان سریالی واقعی مانند اد کمپر و دیوید برکوویتز دارند.

در طول سریال، شکارچی ذهن علی رغم اینکه پیش از موعد به پایان می رسد، عملاً هیچ حفره داستانی ندارد. این به این دلیل است که توجه دقیقی به جزئیات شده است و در کاوش های خود در روانشناسی جنایی، اجرای قانون و جامعه کاملاً درهم تنیده است. با اینکه قاتلان مختلفی در طول سریال ظاهر می شوند، اما روایت سریال هرگز از مسیر خود خارج نشده و این روایت ها همیشه به تصویر بزرگ تر گره خورده و هدفی را دنبال می کنند.

به طور کلی، شکارچی ذهن سوالات تعمق برانگیز مختلفی را مطرح می کند، به ویژه در مورد ماهیت شر، محدودیت های همدلی، و اینکه چگونه برخورد با مجرمانی با چنین توانایی های هولناکی، کارآگاهان و خانواده های درگیر را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

۶- Mad Men

6

با بازی جان هام در نقش شخصیت اصلی به نام دان دریپر، سریال مردان دیوانه در دهه ۱۹۶۰ در دنیای پر سرعت تبلیغات در نیویورک روایت می شود. دان آژانس تبلیغاتی معتبر استرلینگ کوپر را رهبری می کند، او در ابتدای سریال به عنوان مدیر خلاق شروع به کار کرده و برخی از بهترین کمپین های تاریخ را اجرا کرده است. با این حال، دان علی رغم اینکه یکی از بهترین ها در کسب وکار خودش به شمار می رود، تلاش می کند تا زندگی حرفه ای و شخصی خود را در طول سریال متعادل کند. فارغ از دان، مردان دیوانه روی داستان ها و شخصیت های مختلف دیگر نیز تمرکز می کنند.

یکی از چیزهایی که اغلب در مورد سریال های تاریخی مطرح می شود، حفره های داستانی است. با این حال، نویسندگان مردان دیوانه جزئیات و تحقیقات زیادی در دهه ۱۹۶۰ انجام دادند و واقعاً بر چگونگی تغییر زمان ها و نگرش ها در طول سریال تاکید کردند. علاوه بر این، علی رغم این که دان شخصیت پیچیده ای است، هیچ گاه از دیگر شخصیت های درون برنامه غافل نمی شویم. چه در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات باشند و چه یک خوداکتشاف هیجان انگیز را تجربه کنند، هر کدام با سطحی از پرداخت در داستان حضور دارند. به همین دلیل، انجمن نویسندگان آمریکا مردان دیوانه را هفتمین سریال تلویزیونی تمام دوران ها از لحاظ کیفیت نویسندگی می داند.

 

7

۵- Fleabag

سریال فلیبگ ساخته فیبی والر – بریج هنوز هم سال ها پس از انتشارش، به لطف کاوش های تاریک و روشنگرانه اش درباره زنانگی مدرن، اثری پیشگامانه از تلویزیون باقی مانده است. این سریال داستان شخصیتی است که تنها با نام فلیبگ شناخته می شود و بهترین زن روی کره زمین هم نیست. در طول سریال، او باید با چالش های مختلفی مواجه شود، مانند اداره کافه اش در لندن، زندگی پیچیده اش و همچنین اندوه و احساس گناه به خاطر از دست دادن بهترین دوستش، بو. او کاملاً از تمایلات مخرب خود آگاه است و اغلب دیوار چهارم را می شکند تا نگاهی عمیق تر به ذهن آشفته خود ارائه دهد.

فلیبگ در درجه اول به دلیل تصویر خام و بدون فیلتر از روابط و احساسات انسانی قابل توجه است. این سریال فقط بر عشق رمانتیک تمرکز نمی کند، بلکه بر عشق خانوادگی، افلاطونی و خوددوستی نیز تمرکز دارد. والر – بریج بی باکانه از طریق نویسندگی سناریو به تابوهای مختلف اجتماعی می پردازد و با صداقت و آسیب پذیری باورنکردنی به موضوعاتی مانند تنهایی و احساس گناه می پردازد. در حالی که این سریال گاهی اوقات می تواند فوق العاده تاریک شود، اما یکی از نشاط بخش ترین سریال های تلویزیونی است که تا به حال ساخته شده و توانسته علی رغم آشفتگی زندگی فلیبگ، طرح خود را کاملاً منسجم و قوی نگه داشته و ادامه دهد.

 

8

۴- Squid Game

اسکوئید گیم یک تریلر بقای ساخت کره جنوبی است که در آن صدها شرکت کننده درمانده به یک رقابت مرگبار کشانده می شوند که در آن باید در نسخه هایی مرگبار از بازی های کودکانه شرکت کنند تا شانس برنده شدن مقدار زیادی پول را داشته باشند. با پیشرفت داستان ، بازی ها به طور فزاینده ای مرگبارتر می شوند که باعث می شود افراد با اصول اخلاقی خود درگیر شوند. از زمان انتشار، سریال بازی مرکب رسماً برای فصل دوم و همچنین یک سری رقابت واقعی به نام Squid Game: The Challenge تمدید شده است و فصل دوم در سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد.

چیزی که بازی مرکب را تا به این اندازه قوی و فوق العاده می کند، انتقاد آن از اختلاف طبقاتی است که در کره جنوبی وجود دارد و این تفسیر اجتماعی نقادانه را به شکلی بی نقص با تعلیق ترکیب می کند. این سریال نشان می دهد که دستیابی به ثروت تا چه حد می تواند بی رحمانه باشد، در حالی که پیچیدگی های طبیعت انسان و پیوندهایی که در مواجهه با خطر شکل می گیرند را نیز برجسته می کند.

با توجه به اینکه این سریال در طول روایت خود چندین پیچ و خم داستانی عمده دارد، این خطوط داستانی در پایان به خوبی به هم متصل می شود، در حالی که به شکل بی نقصی شخصیت محور است. هر کدام از بازی هایی که شرکت کنندگان در آن شرکت می کنند، فوق العاده خوش ساخت و هوشمندانه هستند و همین موضوع باعث می شود تا تجربه تماشای آن ها لذت بخش تر و درگیر کننده تر باشد.

 

9

۳- The Wire

سریال شنود که توسط خبرنگار پلیسی سابق، دیوید سیمون نوشته و ساخته شده است، به خاطر تصویر بی نظیرش از زندگی در بالتیمور، یکی از بهترین درام های جنایی است که تا به حال ساخته شده است. این سریال در طول پنج فصل خود، نهادهای مختلف مانند پلیس، سیاست و رسانه ها را مورد بررسی قرار داد. این سریال بینش بسیار ظریفی در مورد پیچیدگی های زندگی شهری فراهم می کند، که هم بر زندگی کسانی که در نیروهای پلیس کار می کنند و هم بر کسانی که در یک زندگی خلافکارانه درگیر هستند، تمرکز دارد.

از آنجا که The Wire بسیار ریشه در واقع گرایی دارد، فضای زیادی برای رخ دادن حفره های داستانی بزرگ وجود ندارد. نویسندگان با استفاده از تجربیات خود و همچنین انجام تحقیقات مختلف در مورد اینکه زندگی در اداره پلیس بالتیمور چگونه است و جرم و جنایت در این شهر چگونه اتفاق می افتد، به این مهم دست یافتند.

در نتیجه، داستان های مختلفی که در The Wire به تصویر کشیده شدند، جان گرفتند و لایه بزرگی از اصالت و خشونت را به نمایش گذاشتند که در دیگر درام های جنایی وجود ندارد. هم قهرمانان و هم تبهکاران در این نمایش کاملاً تصاویری انسانی و واقعی دارند و بدین خاطر، شنود بیشتر به عنوان یک نقد اجتماعی و اکتشاف معضلات سیستماتیک که در آمریکا وجود دارد عمل می کند تا یک شکار جادوگر استثمارگرانه.

 

10

۲- Better Call Saul

بهتره با سال تماس بگیری هم به عنوان یک پیش درآمد و هم به عنوان یک اسپین آف برای سریال تلویزیونی محبوب، بریکینگ بد عمل می کند. این سریال داستان چگونگی خلق شخصیت سال گودمن، وکیل مدافعی با اخلاقیات مبهم که در بریکینگ بد حضور داشت، را روایت می کند. بینندگان می بینند که او از جیمی مک گیل، وکیلی که در تامین نیازهای روزمره خود با مشکل مواجه بود، تغییر رویه می دهد و بدین ترتیب درک عمیق تری از انگیزه های او ارائه می کند. این سریال موضوعاتی مانند جاه طلبی، حرص و طمع و اخلاقیات را بررسی می کند، در حالی که سعی دارد کمی از سریال اورجینال فاصله بگیرد تا چیزی جدید و منحصر به فرد خلق کند.

خلق یک سریال بدون حفره های داستانی کار ساده ای نیست، اما زمانی که آن سریال مستقیماً با چیز دیگری در ارتباط باشد، این موضوع سخت تر هم می شود. این دشواری به این دلیل است که ریسک ایجاد حفره داستانی در برنامه دیگر را نیز به وجود می آورد، چیزی که بهتره با سال تماس بگیری به خوبی و با مهارت از وقوع آن جلوگیری می کند. توسعه شخصیت سال یکی از بهترین چیزهایی است که تلویزیون ارائه داده است، تحولی که تاکید می کند که او واقعاً چقدر از دورن ناقص و مشکل دار است.روایت سریال جذاب است، اما از نظر احساسی نیز نیز تاثیرگذار و تعمق برانگیز است که آن را به یک جانشین شایسته برای بریکینگ بد از جهات مختلف تبدیل می کند.

 

11

۱- Breaking Bad

بریکینگ بد از نظر مخاطبان و منتقدان یکی از بهترین سریال های تلویزیونی است که تاکنون ساخته شده است. این سریال داستان والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی را روایت می کند که پس از تشخیص ابتلا سرطان، به یک تولیدکننده مت آمفتامین تبدیل می شود. هنگامی که او برای تامین آینده مالی خانواده اش به زندگی جنایتکارانه روی می آورد، شریک تجاری خود را از میان دانش آموزانش پیدا می کند: جسی پینکمن. با پیشرفت داستان سریال، آن ها با فعالیت های مجرمانه خود برای همیشه و به شکل بازنگشتنی تغییر می کنند اما والتر بسیار ترسناک تر و بیرحم تر می شود.

در مقایسه با دیگر سریال های تلویزیونی، بریکینگ بد هنر رشد شخصیت را به طور کامل بی نقص انجام می دهد. اگرچه این سریال به تمامی بدون نقص و حفره های داستانی نیست، اما جذابیت و بی نقص کلی آن باعث می شود که به راحتی بتوان این نقص های جزئی را نادیده گرفت، در حالی که این سریال هنوز هم موفق به جلب رضایت گسترده بینندگان می شود. تصویر برایان کرانستون از والتر در این سریال یک نقش آفرینی متمایز و خاص است، در شرایطی که او با ظرافت و تنش فراوان به یک ارباب بی رحم مواد مخدر تبدیل می شود. روایت و فیلمبرداری پرتنش و پرتعلیق بریکینگ بد به ارتقای هرچه بیشتر آن کمک می کند و آن را به یکی از خاطره انگیزترین روایت های تلویزونی تا به امروز تبدیل می کند و در کل تاثیری ماندگار بر تلویزیون، فیلم و فرهنگ عامه می گذارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار