چرا یونانی‌ها از سریال «اسکندر» نفرت دارند؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

در یونان یکی از روزنامه‌های اصلی کشور، این سریال را «تحریف حقیقت» خواند و فیلم ساخته «الیور استون» در سال ۲۰۰۴ درباره اسکندر را به دلیل شروع یک کمپین تبلیغاتی در مورد همجنسگرایی اسکندر سرزنش کرد.

اول صبح؛ وزیر فرهنگ یونان از مستند – درام نتفلیکس درباره اسکندر مقدونی انتقاد کرد و آن را داستانی بسیار بی‌کیفیت، کم محتوا و مملو از اشتباهات تاریخی توصیف کرد.

اظهارنظر «لینا مندونی» – وزیر فرهنگ کشور یونان – در مورد مستند – درام «اسکندر: آفریدن یک خدا» در حالی مطرح شده است که نمایش رابطه همجنس‌گرایانه بین اسکندر مقدونی و معتمد و دوستش خشم مخاطبان را برانگیخته است.

در یونان یکی از روزنامه‌های اصلی کشور، این سریال را «تحریف حقیقت» خواند و فیلم ساخته «الیور استون» در سال ۲۰۰۴ درباره اسکندر را به دلیل شروع یک کمپین تبلیغاتی در مورد همجنسگرایی اسکندر سرزنش کرد.

«دیمیتریس ناتسیو» رئیس حزب سیاسی راست افراطی یونان، این سریال را تاسف‌برانگیز، غیرقابل قبول و غیرتاریخی خواند و گفت که هدف این فیلم انتقال پنهانی این مفهوم است که همجنس‌گرایی در دوران باستان قابل قبول بوده است، عنصری که فاقد پایه و اساس است.

وزیر فرنگ یونان در پاسخ به پرسشی در پارلمان درباره این مستند – درام محصول کمپانی نتفلیکس آن را مملو از نادرستی‌های تاریخی و نشان‌دهنده شلختگی کارگردان و فقیر بودن سناریو توصیف کرد و گفت: «در منابع تاریخی هیچ اشاره‌ای نشده است که رابطه میان اسکندر و دوستش هفستیون از مرزهای دوستی که ارسطو تعریف کرده است فراتر می‌رود. مفهوم عشق در دوران باستان گسترده و چند بعدی است. ما نمی‌توانیم اعمال یا افرادی را که ۲۳۰۰ سال پیش عمل کرده‌اند، با معیارها، هنجارها و پیش‌فرض‌های خودمان تفسیر کنیم. اسکندر مقدونی برای ۲۳۰۰ سال هرگز نیازی به مداخله هیچ محافظ از حافظه تاریخی یا حتی بیشتر از شخصیت و جایگاه اخلاقی خود نداشته است و اکنون نیز نیازی ندارد».

به گزارش گاردین، وزیر فرهنگ یونان درباره اینکه آیا دولت یونان علیه نتفلیکس اقدامی خواهد کرد نیز توضیح داد که چنین اقدامی خلاف قانون اساسی است و یونان از اوایل قرن نوزدهم از آزادی هنر حمایت کرده است.

او همچنین افزود: «وزارت فرهنگ اعمال سانسور نمی‌کند، اقداماتی را انجام نمی‌دهد که منجر به تعقیب یا ممنوعیت شود، محدودیت ایجاد نمی‌کند و انتشار اطلاعات و افکار را نه پیشگیرانه و نه سرکوبگرانه کنترل نمی‌کند.»

ماهیت رابطه بین پادشاه مقدونی و ژنرال او مدت‌هاست که حواشی و حدس و گمان‌های زیادی را در پی داشته است. چیزی که مورد بحث نیست این است که اسکندر و هفستیون از دوران کودکی دوستان صمیمی بودند و اغلب توسط معاصران خود به آشیل و پاتروکلوس تشبیه می‌شدند.

پروفسور «لوید لولین جونز» از دانشگاه کاردیف در ولز، در قسمت اول سریال «اسکندر: ْآفریدن یک خدا» می‌گوید: «روابط همجنس گرایان در سراسر جهان یونان کاملا عادی بوده اما یونانی‌ها کلمه‌ای برای همجنس گرایی نداشتند.»

مجموعه شش قسمتی «اسکندر: آفریدن یک خدا»، در سبک مستند درام ساخته شده است و گوشه‌هایی از زندگی این شخصیت تأثیرگذار و بحث‌انگیز او را به تصویر می‌کشد. این سریال، حقایق تاریخی را با بازسازی‌های دراماتیک ترکیب می‌کند و تهیه‌کنندگان از نظرات و دیدگاه‌های گروهی از اساتید و کارشناسان نیز در بخش‌های مختلف بهره می‌گیرند.

سال گذشته نیز در موردی تقریبا مشابه، وزارت آثار باستانی مصر بیانیه‌ای طولانی را در انتقاد از تصمیم نتفلیکس برای انتخاب بازیگر سیاهپوست برای ایفای نقش کلئوپاترا در مستند درام «ملکه کلئوپاترا» منتشر کرد.

 

منبع: ايسنا
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار