بهترین فیلم‌های کره‌ای دربارۀ زامبی‌ها

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

تعداد مدعیان در این بخش بیشتر از آن چیزی است که مخاطبان تصور می‌کنند و هرکدام با توجه به ویژگی‌های مثبت و منفی‌شان می‌توانند در این لیست قرار بگیرند، اما واقعا بهترین فیلم‌های زامبی محور کره‌ای کدام‌ها هستند؟

اول صبح؛ صنعت فیلم‌سازی پویا و رو به رشد کره‌ی جنوبی در تولیدات سالانه‌ی خود طیف گسترده‌ای از ژانرهای مختلف را پوشش می‌دهد که بخش عمده‌ای از آن‌ها به فیلم‌های ترسناک اختصاص دارد. آثار سطح بالایی که حضور مردگان متحرک در برخی از آن‌ها منجر به خلق بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای شده است. فیلم‌های زامبی محور ابتدا حدود شصت سال قبل و در دهه‌ی ۱۹۶۰ با فیلم «شب مردگان زنده» (Night of the Living Dead) اثر جورج ای. رومرو به جریان اصلی سینما راه یافتند و از همان زمان تا به امروز، همواره یکی از پایه‌های ثابت ژانر وحشت محسوب می‌شوند و زامبی‌ها به عنصری جدایی‌ناپذیر از این ژانر محبوب بدل گشته‌اند.

آثار زامبی به طور کلی محبوبیت خود را در طول زمان حفظ کرده‌اند و ورود آن‌ها به تلویزیون با سریال‌هایی مانند «ما همه مرده‌ایم» (All of Us are Dead) و «مردگان متحرک» (Walking Dead) باعث شده تا همچنان روی صفحه‌ی نمایش حضور داشته و بخش بزرگی از سرگرمی دیداری مخاطب را تشکیل دهند. با این حال نباید این نکته را فراموش کنیم که کره‌ی جنوبی نیز نقش مهمی در زنده نگه داشتن این زیرژانر روی پرده‌ی بزرگ سینما و شکوفایی هرچه بیشتر آن در سال‌های اخیر ایفا کرده است.

با توجه به تأثیر عمیقی که اساطیر و افسانه‌های فرهنگ عامه بر سینمای وحشت کره دارند، بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای اغلب برداشتی منحصربه‌فرد و متمایز از مردگان متحرک ارائه می‌دهند و از کلیشه‌های استاندارد حاکم بر این زیرژانر در سینمای غرب فاصله می‌گیرند. این انحراف آگاهانه که خلاقیت زیادی نیز در آن نهفته منجر به خلق تجربه‌های سینمایی واقعا وحشتناکی شده است که اثر آن تا مدت‌ها پس از تماشا در ذهن مخاطبان باقی می‌ماند. از فیلم‌ها و سریال‌های آنتولوژی تا تولیدات بلندپروازانه‌ی کاملا حماسی، زیر ژانر زامبی در کره‌ی جنوبی در بر گیرنده‌ی مجموعه‌ای متنوع و اغلب نادیده گرفته شده از آثار باارزشی است که شایسته‌ی شناخت بیشتر از طرف طرفداران ژانر وحشت هستند و ما در این مطلب تلاش داریم تا به معرفی آن‌ها بپردازیم.

10. داستان‌های وحشت (Horror Stories)

Horror-Stories

کارگردان: جانگ بوم شیک، جی یئونگ هونگ، گاک کیم و سان کیم، دائه وونگ لیم، کایو دونگ مین

بازیگران: کیم بو کیانگ، نام بورا، جانگ وون چا، یون یانگ چوی، کیم جی وون

تاریخ اکران: ۲۰۱۲

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۳۳ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۷ از ۱۰

فیلم «داستان‌های وحشت» یک فیلم ترسناک آنتولوژی محصول سال ۲۰۱۲ کره‌ی جنوبی است که توسط پنج کارگردان مختلف کارگردانی شده است. این اثر به عنوان یکی از دستکم گرفته شده‌ترین فیلم‌های ترسناک سینمای کره، رعب‌آورترین داستان خود را در بخش آخر روایت می‌کند و با تصاویری سرشار از زامبی‌های هولناک تماشاگران را مجذوب خودش می‌کند. فیلم میخکوب کننده‌ای که پس از به تصویر کشیدن سه داستان مجزا از تجاوز به یک خانه، فرار یک جانی خطرناک و تمثیلی هشدار دهنده درباره‌ی عواقب خطرناک جراحی پلاستیک، با یورش وحشتناک زامبی‌ها در داستان چهارم به پایان می‌رسد. کارگردانی بخش‌های مختلف فیلم توسط کارگردان‌های متفاوت منجر به خلق یکی از بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای شده است که ارزش تماشای واقعا بالایی دارد.

همانطور که گفتیم بخش آخر مجموعه با عنوان «آمبولانس در منطقه‌ی مرگ» (Ambulance on the Death zone) که توسط دو برادر به نام‌های گاک و سان کیم کارگردانی شده ترسناک‌ترین بخش فیلم است. این قسمت روایتگر داستان دختربچه‌ای است که پس از ابتلا به یک بیماری مرموز تبدیل به مرده‌ای متحرک می‌شود که از دهانش کف بیرون می‌آید. حالا مادر دختر بچه و بهیاری که برای کمک به به او اعرام شده مجبور به رویارویی با هیولای کوچکی هستند که این برخورد نتایج فاجعه‌باری به دنبال دارد و باعث وقوع اتفاقاتی می‌شود که تماشای آن برای هرکسی ممکن نیست.

این فیلم آنتولوژی ترسناک پس از اکران به محبوبیت بسیار زیادی نزد مخاطبان دست یافت و پرداختن به موضوعات عمیق و معنادار در کنار اتمسفر خاص باعث شد تا دو دنباله‌ی دیگر با داستان‌های جدید و منحصربه فرد از روی آن ساخته شده و در نهایت تبدیل به یک مجموعه‌ی فیلم ترسناک معروف شود که ساعت‌ها می‌توان درباره‌ی روایت جداب، کارگردانی خلاقانه و جلوه‌های ویژه‌ی چشمگیر آن بحث کرد.

9. ایستگاه سئول (Seoul Station)

Seoul-Station

کارگردان: یئون سانگ هو

بازیگران: ریو سئونگ ریونگ، شیک یون کیانگ، لی جوون

تاریخ اکران: ۲۰۱۶

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۱۰۰ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۱ از ۱۰

فیلم انیمیشنی «ایستگاه سئول» یکی دیگر از آثار خالق فیلم ماندگار «قطار بوسان» یئون سانگ هو است که در سال ۲۰۱۶ و کمی قبل‌تر از این فیلم منتشر شد. این انیمیشن بلند که پیش درآمدی بر فیلم «قطار بوسان» محسوب می‌شود یک روز قبل از رویدادهای به تصویر کشیده شده در این فیلم را نمایش می‌دهد و با داستانی ترسناک و هیجان‌انگیز ماجراهای تسخیر سئول مرکزی توسط لژیون‌های زامبی را پیش روی مخاطب می‌گذارد.

بخش قابل توجهی از داستان بر محوریت شخصیت پدری فداکار به نام «سوک-گو» (با بازی «ریو سونگ-ریونگ») می‌چرخد، که کمی پیش از آغاز همه‌گیری ویروس زامبی، به دنبال دختر گمشده‌اش، «هیه-سان» (با بازی «شیم اون-کیونگ») می‌گردد. «ایستگاه سئول» با اتخاد رویکردی نوآورانه در تمامی زمینه‌ها از روایت معمول بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای فاصله می‌گیرد و با افزودن جزئیات بیشتر به دنیای خلق شده‌ی یئون سانگ هو در «قطار بوسان» تجربه‌ای جذاب و غنی را به مخاطب ارائه می‌دهد. این فیلم به عنوان بخشی جالب توجه در تاریخچه‌ی فیلم‌های زامبی مدرن سینمای کره‌ی جنوبی، برای مخاطبان و طرفداران «قطار بوسان» بسیار جالب توجه خواهد بود و واجب است که توسط آن‌ها دیده شود.

در نهایت باید گفت، انیمیشن «ایستگاه سئول» یکی از محبوب‌ترین و بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای است که علاوه بر داستان جذاب و انیمیشن‌های باکیفیت، در پرداختن به مضامین اجتماعی نیز کاملا موفق بوده و با ارائه‌ی تصویری ملموس از جهان آشفته و رو به زوال امروزی، جامعه‌ای در حال فروپاشی را به نمایش می‌گذارد که در آن افراد برای زنده ماندن، ناچار به فدا کردن ارزش‌های خود می‌شوند.

8. شیوع (Rampant)

Rampant

کارگردان: سانگ هون کیم

بازیگران: هیون پین، جانگ دونگ گون، کیم بی‌سونگ، جونگ‌مان شیک، لی سون بین

تاریخ اکران: ۲۰۱۸

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۲ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

در این فیلم ترسناک و تاریخی محصول سال ۲۰۱۸ کره‌ی جنوبی که توسط سانگ هون کیم کارگردانی شده شاهد برهه‌ای حساس از تاریخ امپراتوری چوسان هستیم. زمانی که کشور در برابر حمله‌ی بی‌امان غول‌های تشنه به خون درمانده و بی‌دفاع شده است و به دنبال ناجی می‌گردد. داستان این فانتزی جذاب و سرگرم کننده حول محور شاهزاده‌ی تبعبدی چوسان، لی چونگ می‌چرخد که توسط خاندان قدرتمند چینگ ربوده می‌شود تا به عنوان ولیعهد جدید منصوب گردد. همه‌چیز اما طبق برنامه پیش نمی‌رود و همانطور که لی چانگ با کیم جا جون، وزیر جنگ چوسان، بر سر قدرت به بحث و جدل و مبارزه می‌پردازد حملات پی‌درپی و خشونت‌بار شیاطین شب کل منطقه را تهدید به نابودی می‌کند.

«شیوع» یکی از بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای دهه‌ی اخیر است که با تلفیق عناصر فانتزی و اکشن تجربه‌ای منحصربه‌فرد را برای مخاطب رقم می‌زند. فیلم‌نامه‌ی این اثر به طور ماهرانه‌ای عناصر مختلف را در هم می‌آمیزد و از ژانر وحشت به عنوان بستری برای پرداختن به مضامین عمیق‌تر مانند قدرت، فساد و فداکاری استفاده می‌کند. هرچند که در نهایت این فیلم با آن مقیاس عظیم بلندپروازانه‌اش به موفقیتی که انتظارش را داشت دست نیافت اما موفق شد در اولین آخر هفته‌ی اکران خود در صدر جدول باکس آفیس قرار گیرد و ثابت کند که تلفیقی از بهترین درام‌های تاریخی کره‌ای و فیلم‌های پرریسک ژانر وحشت می‌تواند ترکیبی فوق‌العاده باشد. یک نمونه‌ی حماسی بی‌نظیر از این واقعیت که چگونه سینمای پیشروی کره‌ی جنوبی توانسته تفسیر و زاویه‌ی دید منحصر به فرد خود را بر داستان‌های پرطرفدار زامبی اعمال کند.

7. نفرین شده: طعمه‌ی مرد مرده (The Cursed: Dead Man’s Prey)

The-Cursed-Dead-Mans-Prey

کارگردان: کیم یانگ ون

بازیگران: اوم جی وون، جونگ جی سون، کیم این وون

تاریخ اکران: ۲۰۲۱

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: –

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۱ از ۱۰

فیلم «نفرین شده: طعمه‌ی مرد مرده» نسخه‌ی سینمایی و گسترش یافته‌ی یک سریال ترسناک محبوب کره‌ای به نام «نفرین شده» (The Cursed) است که از ۱۰ فوریه‌ی ۲۰۲۰ تا ۱۷ مارس همان سال دوشنبه شب‌ها از شبکه‌ی tvN پخش می‌شد. این فیلم شما را به دنیای هیجان‌انگیز و ترسناکی می‌برد که پر از اتفاقات ماوراءالطبیعه است.

داستان «نفرین شده: طعمه‌ی مرد مرده» از یک قتل هولناک شروع می‌شود و تماشاگران با دیدن چهره‌های آشنای بازیگرانی که در سریال «نفرین شده» می‌شناختند، از همان ابتدا مجذوب فضای فیلم می‌شوند. تا اینجا همه‌چیز کلیشه‌ای و قابل پیش‌بینی است اما اتفاق هولناک و شوکه کننده زمانی رخ می‌دهد که جنازه‌ی قاتل در کنار قربانی پیدا می‌شود، قاتلی که سه ماه پیش مرده بود! حالا یکی از بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای شما را به یک بازی مرگبار با مردگان متحرک می‌برد. در پی این ماجرا یک روزنامه‌نگار شجاع تصمیم می‌گیرد تا پرده از راز این قتل عجیب بردارد. او به دنبال فردی مرموز می‌رود که ادعا می‌کند قاتل واقعی است. اما در این مسیر، با نیروهای شوم و ماوراءالطبیعی روبرو می‌شود که جان او و اطرافیانش را به خطر می‌اندازند.

مردی که ادعا می‌کند قاتل است، پیشگویی می‌کند که زامبی‌ها سه قتل وحشیانه دیگر را انجام خواهند داد. بنابراین، رقابتی نفس‌گیر علیه زمان با هدف فهمیدن ماهیت این اتفاقات و راز ظهور ناگهانی مردگان متحرک و مقاصد شوم پشت آن، پیش از وقوع فجایع بعدی آغاز می‌شود. فیلم، همزمان با این تعقیب حقیقت، تصاویری را به نمایش می‌گذارد که با ظرافت‌های بصری خیره‌کننده و سکانس‌های نفس‌گیر تعقیب افراد توسط مهاجمان زامبی، کابوس‌هایی خوش‌ساخت را برای تماشاگران ترسناک‌پسند و حتی علاقه‌مندان به سینمای هیجانی، به ارمغان می‌آورد. تصاویری که تا مدت‌ها حتی در خواب رهایتان نمی‌کنند و به تنهایی برای القای کابوس در هر بیننده‌ای بعد از تماشا کافی هستند.

«نفرین شده: طعمه‌ی مرد مرده» فراتر از یک فیلم صرفاً زامبی‌گونه است. این اثر سینمایی با رگه‌هایی از جنایی معمایی و فضاسازی ماوراءالطبیعی، دلهره و هیجانی فراگیر را ایجاد می‌کند که تماشاگر را تا لحظه نهایی در تعلیق نگه می‌دارد. طراحی صحنه و گریم در کنار کارگردانی قدرتمند کیم یانگ ون نیز بر غنای اثر می‌افزایند و آن را در زمره فیلم‌های ترسناک قابل توجه سال‌های اخیر قرار می‌دهند که علاقه‌مندان به این ژانر حتما باید تماشایش کنند.

6. خانواده‌ی عجیب: زامبی فروشی (The Odd Family: Zombie On Sale)

The-Odd-Family-Zombie-On-Sale

کارگردان: لی مین جائه

بازیگران: کیم نم گیل، جونگ جه یونگ، لی سو کیونگ، جونگ گا-رام، اوم جی وون

تاریخ اکران: ۲۰۱۹

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۹ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

در دنیای فیلم‌های ترسناک و به خصوص زامبی محور، طنز و کمدی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و فیلم‌های خاطره‌انگیزی مثل «شان می‌میرد» (Shaun of the Dead) نقش پررنگی در محبوبیت هرچه بیشتر این زیرژانر داشته‌اند. کره‌ی جنوبی هم در این عرصه بی‌کار نبوده و یکی از بهترین تلاش‌هایش در میدان این رقابت را با فیلم «خانواده‌ی عجیب: زامبی فروشی» (گاهی با عنوان ساده‌تر «فروش زامبی») به کارگردانی لی مین-جه عرضه کرده است. این فیلم با افزودن دوز خوبی از عناصر عجیب‌وغریب، تجربه‌ای به یاد ماندنی را رقم می‌زند که آن را به یکی از بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای سال‌های اخیر بدل می‌کند.

داستان «خانواده‌ی عجیب: زامبی فروشی» بر محوریت خانواده‌ی آقای پارک استوار است. همه‌چیز بر وفق مراد است اما زندگی آرام آن‌ها زمانی از مسیر عادی خود خارج می‌شود که پدر سالخورده‌شان به طور ناگهانی توسط یک زامبی گاز گرفته می‌شود. شاید فکر کنید که زمینه برای یک فیلم پر از خون و گاز دیگر کاملا آماده است اما برخلاف تصور شما فیلم به سراغ روایت تکراری آخرالزمانی پر از زامبی‌های وحشتناک نمی‌رود، بلکه فرصتی غیرمنتظره برای کسب درآمد را پیش روی این خانواده قرار می‌دهد!

فیلم با این ایده‌ی درخشان، زمینه را برای خلق یک کمدی سیاه جذاب فراهم می‌کند که از یک طرف موقعیت‌های خنده‌دار و عجیب خلق می‌کند و از طرف دیگر مشکلات اجتماعی و معضلات اقتصادی را کاملا زیرکانه مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. اعضای خانواده‌ی پارک سعی می‌کنند که زامبی را مخفی نگه دارند و با اجاره دادن آن به آزمایشگاه‌های دارویی و مراکز تحقیقاتی پول خوبی به جیب بزنند. اما در این مسیر با طمع، حماقت، و البته خطرات غیرمنتظره روبه‌رو می‌شوند. اعضای عجیب و غریب خانواده‌ی پارک با تمام خنگی‌شان قابل همذات‌پنداری هستند و وقتی متوجه می‌شوند که زامبی باارزش آن‌ها به دلیل یک آزمایش غیرقانونی که توسط یک شرکت دارویی فاسد انجام شده به وجود آمده است، سعی می‌کنند از حفظ راز این آزمایش به عنوان اهرمی برای سود مالی بیشتر خود استفاده کنند. این فیلم با نقدهای مثبتی که از منتقدان دریافت کرد بالاتر از اکثر بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای قرار دارد و در رتبه‌ای عالی، درست زیر شاهکارهای واقعی این ژانر جای می‌گیرد.

5. #زنده (Alive#)

Alive

کارگردان: ایل چو

بازیگران: یو آه این، پارک شین هه، جیون بائه سو، لی هیون-ووک، جین سو یئون، سو هی جونگ

تاریخ اکران: ۲۰۲۰

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۸ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

فیلم اکشن ترسناک و پر از زامبی «#زنده» به کارگردانی ایل چو، که در تاریخ ۲۴ ژوئن سال ۲۰۲۰ در کره‌ی جنوبی اکران شد، به سرعت توجهات را به خود جلب کرد و با تحسین منتقدین مواجه شد و نتفلیکس هم که متوجه پتانسیل‌های بالای آن شده بود به سرعت حق پخش جهانی آن را خریداری کرد. داستان فیلم در یک ساختمان پرجمعیت روایت می‌شود که مورد حمله شدید زامبی‌ها به دلیل یک ویروس ناشناخته قرار گرفته است. در این میان، شخصیت اصلی فیلم با نام او جون وو (با بازی یو آه این)، یک گیمر منزوی است که سعی می‌کند با پنهان شدن در آپارتمان خود با انبوهی از زامبی‌هایی که سعی در ورود به خانه‌ی او را دارند، مبارزه کند.

اجماع بسیار مثبت منتقدان در وبسایت راتن تومیتوز و ستایش تلاش‌های تیم بازیگری در کنار وحشت و کمدی فیلم «#زنده» نشان می‌دهد که موفقیت فیلم «قطار به بوسان» اتفاقی نبوده و سینمای کره همچنان توانایی غافلگیر کردن مخاطب را دارد. عملکرد بازیگر نقش اول فیلم یو آه این به عنوان برجسته‌ترین نقطه‌ی قوت فیلم در نظر گرفته می‌شود که اجرای ظریف و تلاش پرجزئیات او در به تصویر کشیدن شخصیت گیمری امروزی تحسین گسترده‌ی منتقدان را در پی داشت و به خاطر بازی در این نقش موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در جوایز Cine ۲۱ سال ۲۰۲۰ شد.

4. کتاب رستاخیز (Doomsday Book)

Doomsday-Book

کارگردان: یم پیل سونگ، کیم جی وون

بازیگران: بونگ جون هو، ما دونگ سوک، به دونا، تیم کانگ وو، پارک هائه ایل

تاریخ اکران: ۲۰۱۲

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۰ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰

«کتاب رستاخیز» یک فیلم آنتولوژی ترسناک سه قسمتی به کارگردانی یم پیل سونگ، کیم جی وون است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. هریک از بخش‌های این فیلم داستانی مجزا دارند که با ترکیب ژانر علمی – تخیلی و ژانر وحشت داستان‌هایی جذاب و غیرقابل پیش‌بینی از خطرات بالقوه‌ای که زندگی انسان‌ها را تهدید می‌کند را روایت می‌کنند.

بخش اول فیلم با عنوان «بهشت» درباره‌ی یک ربات انسان‌نما به نام «تی بی» است که برای کمک به انسان‌ها طراحی شده اما ناگهان به موجودی خشن و قاتل تبدیل می‌شود و حالا باید گروهی از دانشمندان قبل از اینکه «تی بی» آسیب بیشتری به انسان‌ها برساند، او را متوقف کنند. در بخش دوم که با عنوان «جهان قشنگ نو» منتشر شده شاهد نگاهی طنزآمیز به یک بیماری همه‌گیر ویروسی هستیم که باعث تبدیل انسان‌ها به زامبی می‌شود. در این بخش، یک دانشمند خجالتی با وارد کردن یک سیب آلوده به چرخه‌ی غذایی، به طور تصادفی یک ویروس زامبی را در محیط زیست منتشر می‌کند که این ویروس مخرب به سرعت در بین مردم پخش می‌شود و جامعه را به ویرانی می‌کشاند. بخش سوم نیز «هدیه‌ی کریسمس» نام دارد که در آن یک مرد تنها در شب کریسمس با یک دختر بچه مرموز روبرو می‌شود. این دختر بچه هدیه‌ای عجیب و غریب به مرد می‌دهد که زندگی او را برای همیشه تغییر می‌دهد.

شایان ذکر است که تعدادی از فیلمسازان مطرح کره‌ی جنوبی مثل بونگ جون هو در این فیلم نقش‌های کوتاهی دارند که همین ویژگی تماشای «کتاب رستاخیز» را نه فقط برای طرفداران فیلم‌های زامبی محور بلکه علاقه‌مندان سرسخت فیلم‌های مدرن کره‌ای ضروری می‌کند. «کتاب رستاخیز» موفق به دریافت جوایزی از جشنواره‌ی فیلم کن شده و همچنین در کنار نامزد شدن برای دریافت جایزه‌ی بهترین جلوه‌های ویژه در جشنواره‌ی فیلم‌های آسیایی، جایزه‌ی Cheval Noir را نسز در جشنواره‌ی فانتزیای سال ۲۰۱۲ از آن خود کرده است.

3. شبه جزیره (Peninsula)

Peninsula

کارگردان: یئون سانگ هو

بازیگران: دونگ وون گانگ، لی ره، کو کیو هوان، لی جونگ هیون

تاریخ اکران: ۲۰۲۰

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۵۵ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۵ از ۱۰

با وجود استقبال گسترده‌ی مخاطبان از «شبه جزیره» اما این فیلم نسبت به اثر موفق قبلی کارگردانش یعنی «قطار بوسان» که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد امتیاز پایین‌تری کسب کرده است. هردوی این آثار توسط یئون سانگ هو کارگردانی شده‌اند، اما این دنباله نتوانسته انتظارات به وجود آمده توسط فیلم اول را برآورده کند. با این حال «شبه جزیره» همچنان یکی از بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای سال‌های اخیر است که ارزش تماشای بالایی دارد.

«شبه جزیره» روایتگر داستان کهنه سربازی به نام جونگ سئوک (با بازی دونگ-وون گانگ) است که با پذیرفتن ماموریتی خطرناک درگیر یک ماجراجویی نفسگیر می‌شود. در این ماموریت، او و گروهانش برای به دست آوردن کامیونی پر از پول نقد راهی مناطق بایر جنوب شبه جزیره‌ی کره می‌شوند، اما نمی‌دانند که انبوهی از زامبی‌های ترسناک انتظارشان را می‌کشند. اتفاقی که تماشاگران علاقه‌مند به فیلم اول قطعا از آن استقبال می‌کنند. در پایان باید بگوییم که «شبه جزیره» در جوایز هنرهای سینمایی چونسا در پنج رشته نامزد شد و در نهایت جایزه‌ی بهترین دستاورد فنی را برای طراحی صحنه‌ی فیلم به دست آورد.

2. قطار بوسان (Train To Busan)

Train-To-Busan

کارگردان: یئون سانگ هو

بازیگران: گونگ یو، ما دونگ سوک، یون سانگ هو، جونگ یو می، تیم سوآن، چوی وو شیک

تاریخ اکران: ۲۰۱۶

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۵ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

سال ۲۰۱۶ فیلمی ترسناک و مهیج با تعداد بسیار زیادی زامبی و مرده‌ی متحرک وحشتناک به نام «قطار بوسان» به سینماها آمد که موفق شد با جذب مخاطبان گسترده در سطح بین‌المللی، به یکی از محبوب‌ترین آثار این ژانر در سال‌های اخیر تبدیل شود. این فیلم علاوه بر تحسین منتقدان، در حال حاضر دارای امتیاز ۹۵ از ۱۰۰ در وبسایت راتن تومیتوز و نمره‌ی ۷۲/۱۰۰ در متااسکور است.

داستان فیلم ما را به سفری نفس‌گیر در دل یک دنیای گرفتار به ویروسی مرموز می‌برد که در آن انسان‌ها تبدیل به زامبی می‌شوند. جایی که پدری فداکار تمام تلاش خود را برای محافظت از دختر خردسالش در قطاری که ناگهان مملو از زامبی‌های خونخوار و کشنده شده به کار می‌گیرد و ماجراجویی‌های پر از تعلیق و احساسات این پدر دلسوز، اثر مورد بحث را به یکی از بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای سال‌های اخیر تبدیل کرده که از محبوبیت بی‌نظیری نزد مخاطبان برخوردار است.

داستان‌پردازی حرفه‌ای، شخصیت‌های متمایز، اجراهای احساسی و اکشن نفسگیر باعث شده تا «قطار بوسان» مثل ویروس داخل داستان فیلم به سرعت در بین طرفداران ژانر وحشت در سراسر جهان فراگیر شود و از منتقدان نیز نمرات بسیار بالایی را کسب کند. این فیلم زامبی محور سینمای کره‌ی جنوبی تا جایی مورد توجه قرار گرفت که حتی هالیوود نیز تصمیم به ساخت نسخه‌ای آمریکایی از آن با عنوان «آخرین قطار به نیویورک» (The Last Train to New York) گرفت. علاوه بر این‌ها، «قطار بوسان» ۱۰ جایزه از جمله جوایز در جوایز فیلم اژدهای آبی، جوایز زنجیر اره فانگوریا و جوایز هنری Baeksang به دست آورده است که برای یک فیلم ترسناک فوق‌العاده است. پیشنهاد ما این است که اگر تاکنون این فیلم را ندیده‌اید، همین امشب به سراغش بروید.

1. شیون (The Wailing)

The-Wailing

کارگردان: نا هونگ جین

بازیگران: دو وان کواک، چون وو هی، هوانگ جونگ مین، جون کونیمورا، کیم هوان هی

تاریخ اکران: ۲۰۱۶

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۹۹ از ۱۰۰

اگرچه شاهکار ترسناک و هیجان‌انگیز نا هونگ جین اثری فراتر از یک فیلم زامبی محور صرف است و چیزهای بیشتری از تاثیرات اینگونه فیلم‌ها را در خود دارد، اما نمی‌توان وحشت و هراس ایجاد شده توسط غول‌های زامبی و جن زده در فیلم را انکار کرد. این اثر منحصربه‌فرد روایتگر مجموعه‌ای از اتفاقات ماوراءالطبیعه‌ی وحشتناکی است که پس از ورود غریبه‌ای مرموز به یک دهکده‌ی ماهیگیری کوچک رخ می‌دهد اما اهالی آن را به وجود یک نیروی فراطبیعی در منطقه نسبت می‌دهند. به جرات می‌توان گفت که «شیوع» بهترین یا حداقل یکی از بهترین فیلم‌های زامبی کره‌ای در تمام دوران است و اتمسفر خاص آن بیشتر در رگه‌ی آثار هیجان‌انگیز جنایی تاریکی شبیه به «هفت» (Se7en) دیوید فینچر قرار می‌گیرد تا یک سرگرمی زامبی محور عوام‌پسند ساخته‌ی جورج ای. رومرو.

داستان از این قرار است که اهالی یک روستای دور افتاده شیوع ناگهانی یک بیماری مرموز کشنده را به خاطر حضور یک روح شیطانی در منطقه می‌دانند و در چنین شرایطی بار حل معمای این معضل بر دوش یک افسر پلیس محلی به نام جونگ گو، با بازی درخشان دو وان کواک، می‌افتد. «شیوع» با شخصیت‌پردازی فوق‌العاده، روایت عمیق و چند لایه و اتمسفری وهم‌آور و پر از تعلیق یک تجربه‌ی سینمایی فراموش نشدنی را برای مخاطب رقم می‌زند که فراتر از کلیشه‌های ژانر زامبی است و به واسطه‌ی روایت عمیق‌تر و ترکیب جسورانه‌ی عناصر ژانری و المان‌های قدرتمند فرهنگی، جایگاه ویژه‌ای در میان فیلم‌های ترسناک مدرن کسب کرده. این اثر تکان دهنده با پرداختن به مضامین پیچیده‌ای مانند ایمان، خرافات، جنون و تاریکی درون انسان، نه تنها از اکثر فیلم‌های زامبی محور امروزی بهتر است بلکه به طور کلی در جایگاهی بالاتر از اکثر فیلم‌های ترسناک معاصر قرار می‌گیرد که گواه این ادعا، دریافت ۳۰ جایزه از جشنواره‌های معتبر جهانی همچون جوایز اژدهای آبی، جشنواره فیلم فانتزیا و جوایز فیلم آسیایی است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار