سریال «جنگ گوریو-خیتان»؛ یک حماسۀ درخشان کُره‌ای

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

داستان سریال آنقدر پرجزئیات است و آنقدر ماجراها در هم تنیده‌اند که حتی خلاصه کردن آنچه در قسمت اول رخ می‌دهد هم آسان نیست.

اول صبح؛ سریال‌های تاریخی کره‌ای مثل «جومونگ» و «امپراطور بادها» چه در دنیا و چه در ایران هوادار کم نداشته‌اند؛ حالا سریال «نبرد گوریو خیتان» (Goryeo–Khitan War) را باید موهبتی کم‌نظیر برای دوستداران این نوع سریال‌ها به حساب آورد.

این از آن سریال‌هایی نیست که برای مجذوب کردن مخاطب وقت را تلف کند؛ گیرایی و جاذبۀ میخکوب‌کنندۀ آن از اولین سکانسِ اولین قسمت آغاز می‌شود؛ سکانسی از یک نبرد بزرگ که هیجان و اضطراب و خونریزی یک میدان نبرد را به شکل قابل قبولی به مخاطب ارائه می‌دهد و در عین حال یک رگۀ بسیار کمرنگ اما دلپذیر طنز را هم در آن می‌شود احساس کرد. طنزی که البته خیلی زود جای خودش را به شوری میهن‌پرستانه می‌دهد.

5981635

یکی از بزرگترین هنرهای سریال‌سازان کره‌ای شاید همین باشد که می‌توانند چندین ژانر مختلف را به نحوی متناسب با هم ترکیب کنند و داستان‌هایشان را مثل تابلوهایی رنگارنگ و پرجزئیات به مخاطب ارائه بدهند.

«نبرد گوریو خیتان» هم نمونه‌ای درخشان از همین هنر داستانگویی است؛ ترکیبی از جنگ، سیاست‌ورزی، دسیسه، عشق، فساد، بازی‌های پنهان قدرت، معصومیت، خشم و خلاصه هر چیزی که از یک درام درجه‌یک انتظار داشته باشید.

داستان سریال در قرن یازدهم میلادی و در دوران پادشاهی «گوریو» اتفاق می‌افتد (که به نوعی میراث‌دار حکومت قدیمی‌تر گوگوریو است). در همین زمان است که قوم صحرانشین خیتان، دست به تصرف قلمروهای گوناگون زده و سرزمین‌های بسیار وسیعی در آسیا از جمله تمام مغولستان و بخش وسیعی از چین امروزی را تحت امپراطوری خود درآورده‌اند. در سال ۱۰۰۹ خیتان‌ها به مرز گوریو رسیده‌اند و می‌خواهند این سرزمین را نیز به قلمرو خود اضافه کنند.

از طرف دیگر دربار گوریو درگیر هزارگونه دسیسه و ماجراست. امپراطور دائما مشغول می‌گساری و عیاشی است و مادرش دارد برای آیندۀ پادشاهی نقشه‌های خاص خود را می‌کشد. مسئلۀ اصلی در دربار این است که با توجه به فرزند نداشتن پادشاه، چه کسی عنوان ولیهدی را خواهد یافت. این ماجرایی است که پادشاه و مادرش، و البته جناح‌های مختلف در دربار را رو به روی یکدیگر قرار می‌دهد.

اما بیرون از دربار و در مرزهای گوریو، هر روز تنش‌های میان گوریو و خیتان با شدت بیشتری خود را نشان می‌دهند؛ چگونه باید برای این نبرد عظیم و سرنوشت‌ساز آماده شد؟ یا اصلا باید جنگید یا باید مذاکره کرد؟ این‌ها پرسش‌هایی است که سران نظامی و سیاسی کشور با آن‌ها مواجه هستند.

داستان سریال آنقدر پرجزئیات است و آنقدر ماجراها در هم تنیده‌اند که حتی خلاصه کردن آنچه در قسمت اول رخ می‌دهد هم آسان نیست. این داستان درهم‌تنیده و تو در تو با روایتی پرشتاب به مخاطب ارائه می‌شود که گیرایی آن را دوچندان می‌کند؛ به ویژه که غافلگیری‌ها و رویدادهای غیرمنتظره نیز در این مسیر کم نیستند.

جلوۀ بصری سریال بسیار سطح بالا و چشم‌نواز است و از صحنه‌های قصر تا میدان‌های نبرد همگی پر از رنگ و نور و انرژی هستند. بازی‌های سریال نیز همدلی‌برانگیز، باورپذیر و گیرا هستند؛ بویژه بازیگرانی مثل کیم دونگ جون و چوی سو جونگ درخششی تحسین‌برانگیز در این سریال از خود نشان داده‌اند.

نبرد گوریو خیتان یکی از تحسین‌شده‌ترین سریال‌های در حال پخش کره‌ای از نگاه منتقدان و مخاطبان است. پخش این سریال از حدود دو ماه و نیم قبل آغاز شده و تا امروز ۲۱ قسمت از آن پخش شده است.

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار