بهترین مادران انیمیشن‌های دیزنی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

از میان تمام مادران شخصیت‌های حیوانی دیزنی، کانگا واقعا شیرین‌ترین است. او از بچه کانگوروی کوچکی که رو نام دارد در ماجراجویی‌های متعددشان در اطراف هاندرد آکر وود (بخشی از سرزمینی خیالی که ماجراهای وینی پو در آن رخ می‌دهد) مراقبت می‌کند.

اول صبح؛ فیلم‌های دیزنی برای معرفی برخی از کانون‌های خانوادگی جذاب و نسبتا غیرمعمول به دنیای شگفت‌انگیز سینما شناخته می‌شوند و اغلب این کار را با حساسیت و مسئولیت‌پذیری بالا و جلوتر از همه انجام می‌دهند. برخی از شخصیت‌های این استودیو هم پدر دارند و هم مادر، برخی از شخصیت‌ها هردوی آن‌ها را از دست داده‌اند و تعدادی دیگر فقط یک پدر دارند و کاراکترهای بی‌شماری نیز صاحب بهترین مادرانی هستند که می‌شناسیم. در حالی که برخی از آثار این استودیو تماما درباره‌ی پدرها ساخته شده‌اند برخی دیگر اما عشق مادری را در اولویت قرار داده‌اند تا چگونگی شکل‌گیری شخصیت‌های دوست داشتنی که امروز جزو محبوب‌ترین‌ها به حساب می‌آیند را نشانمان دهند.

از مادران انسان‌ها تا مادران حیوانات؛ از مادران فنجان‌های چای تا مادران پری دریایی. از مادران کاریزماتیک گرفته تا مادرانی دلسوز و فوق‌العاده، دیزنی همچنان به بازی مادران خود ادامه می‌دهد و هرچند سال یکبار نامی جدید به لیست بهترین مادران انیمیشن‌هایش اضافه می‌کند.

10. کانگا – مجموعه انیمیشن‌های وینی پو (Winnie the Pooh Movies)

Winnie-the-Pooh-Movies_11_11zon

تاریخ اکران: – ۱۹۶۶

از میان تمام مادران شخصیت‌های حیوانی دیزنی، کانگا واقعا شیرین‌ترین است. او از بچه کانگوروی کوچکی که رو نام دارد در ماجراجویی‌های متعددشان در اطراف هاندرد آکر وود (بخشی از سرزمینی خیالی که ماجراهای وینی پو در آن رخ می‌دهد) مراقبت می‌کند. در تمام قسمت‌های انیمیشن وینی پو، کانگا را می‌بینیم که علاوه بر رسیدگی به وظایف مادرانه‌اش به دقت از رو محافظت می‌کند و با توجه به ذات ماجراجویانه‌اش، همیشه آماده پیوستن به وینی، پیگلت و گروهی است که در تلاش برای یافتن هانی‌پات، ببرها یا هفالومپ هستند. او ممکن است به اندازه‌ی دیگر شخصیت‌های دیزنی شناخته شده و خاطره‌انگیز نباشد، اما نمی‌توان انکار کرد که کانگا، معنای یک مادر حامی و دلسوز است.

9. خانم دیویس – داستان اسباب‌بازی (Toy Story Movies)

Toy-Story-Movies_9_11zon

تاریخ اکران: ۲۰۱۹ – ۱۹۹۵

زمانی که خانم دیویس برای اولین بار در انیمیشن نوستالژیک «داستان اسباب بازی» معرفی می‌شود، تنها کفش‌های او را می‌بینیم و صدای مادرانه‌ای که در فضای خانه طنین‌انداز می‌شود. اما در طول انیمیشن و دو دنباله‌ی بعدی، چهره‌ی زیبای او را نیز می‌بینیم و متوجه می‌شویم که یک مادر مجرد دوست داشتنی برای اندی و مالی است.

اگرچه این انیمیشن از آن دسته آثاری نیست که دقیقا درباره‌ی مادران ساخته شده باشد، اما هنوز هم مهارت‌های فرزندپروری و روابط بین مادر و فرزند را عالی نشان می‌دهد. خانم دیویس نه تنها در جشن کریسمس برای بچه‌هایش یک توله سگ گرفت و با حبس کردن وودی در گاو صندوق از فروش تصادفی او در حیاط خانه – در «داستان اسباب‌بازی ۲» – جلوگیری کرد، بلکه در «داستان اسباب‌بازی ۳» از اینکه اندی قرار است به دانشگاه برود حسابی غصه می‌خورد. او البته از یان اتفاق احساس رضایت می‌کند و مطمئن است که پسرش با وجود بزرگ شدن، اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش را نگه خواهد داشت.

8. ملکه الینور – شجاع (Brave)

Brave_2_11zon

تاریخ اکران: ۲۰۱۲

ملکه الینور در انیمیشن فوق‌العاده‌ی «شجاع» یک مادر قدرتمند و تمام عیار است. او ملکه‌ی پادشاهی اسکاتلند DunBroch و همچنین مادر یک دختر نوجوان سرکش و سه پسر سه‌قلو شیطون و بازیگوش است که به خوبی از پس تمام وظایفی که بر عهده‌اش گذاشته شده برمی‌آید. مطمئناً الینور نیز مثل تمام مادران دنیا گهگاه از مریدا عصبانی می‌شود – زمانی که او را به اتاق ملیله‌کاری قلعه‌شان می‌کشاند و کمان دخترش را در شومینه‌ی شعله‌ور می‌اندازد – اما او جادوی تبدیل شدن به خرس توسط توسط مریدا را به خوبی مدیریت می‌کند و پایان خوشی را برای زوج مادر و دختر دوست داشتنی این فیلم انیمیشنی زیبا رقم می‌زند.

7. چیچا – زندگی جدید امپراتور (The Emperor’s New Groove)

Emperors-New-Groove_3_11zon

تاریخ اکران: ۲۰۰۰

یک مادر واقعا دوست داشتنی و البته دستکم گرفته شده از یک فیلم دستکم گرفته شده. مادر انیمیشن «زندگی جدید امپراتور» آشپزی می‌کند، به نظافت منزل توجه دارد و از همه مهم‌تر به هیچ عنوان از فرزندانش، چاکا، تیپو، یوپی، و نوزاد متولد نشده‌اش و همچنین کوزکوی تازه وارد، غافل نمی‌شود.

با اینکه چیچا فقط یکی از شخصیت‌های فرعی این انیمیشن به حساب می‌آید اما ثابت می‌کند که برای فرزندانش یک مادر فوق‌العاده است، و به بچه‌ها اجازه می‌دهد که تا دیروقت بیدار بمانند و پدرشان را که دیروقت از سر کار به خانه بازمی‌گردد ببینند. عاشقانه‌ترین رفتار یکی از بهترین مادران انیمیشن‌های دیزنی نسبت به دخترش تیپو اتفاق می‌افتد. او که به تازگی قد تیپو را اندازه‌گیری کرده، امیدوار است که از پنج دقیقه‌ی قبلش بزرگ‌تر شده باشد دوباره قدش را اندازه‌گیری می‌کند. اما اینبار موهای بلند شده‌ی او را نیز به حساب می‌آورد و قد دختر کوچکش را با این ترفند بلندتر نشان می‌دهد.

6. مینگ لی – قرمز شدن (Turning Red)

Turning-Red-1_10_11zon

تاریخ اکران: ۲۰۲۲

مینگ، مادر می، نقش مهمی در به بلوغ رسیدن او در سرتاسر «قرمز شدن» بازی می‌کند – البته به غیراز زمانی که سعی می‌کند وضعیت عجیب و غریب و ارثی خود برای تبدیل شدن به یک پاندای بزرگ قرمز را پنهان کند – و بهترین‌ها را برای دخترش می‌می‌خواهد. حتی با وجود اینکه بعضی رفتارهای مینگ، به خصوص زمانی که می‌را به مینی مارت می‌کشاند و نقاشی‌های مخفیانه‌ای که او از پسر جذاب پشت پیشخوان کشیده را نشانش می‌دهد می‌تواند به شدت خجالت‌آور و سطح پایین باشد، اما او همچنان مادری مصمم به حساب می‌آید که بهترین راه را برای صحبت درباره‌ی بلوغ با دخترش انتخاب می‌کند و تمام لوازم مورد نیاز این دوره را با جزئیات نشانش می‌دهد.

در پایان، سرگذشت مینگ در «قرمز شدن» بر این نکته تأکید می‌کند که روابط مادر و دختر چقدر می‌تواند پیچیده باشد و والدین نیز انسان هستند. قطعا «قرمز شدن» بدون مینگ از لحاظ احساسی لنگ خواهد زد.

5. خانم پاتس – دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

Beauty-and-the-Beast_1_11zon

تاریخ اکران: ۱۹۹۱

خانم پاتس، چه به شکل انسان و چه به شکل فنجان چای، غرایز و احساسات مادرانه‌ی خود را بدون هیچ کم‌وکاستی به سوی پسر فنجان چایش، چیپ، و همچنین شاهزاده خانم جدیدی که به زودی در قلعه تبدیل به دختر زیبای «دیو و دلبر» خواهد شد جاری می‌کند. او از آن دسته مادران انیمیشن‌های دیزنی است که اغلب از کلمات حکیمانه‌ی مخصوص به خودش برای راهنمایی دیگران استفاده می‌کند و یک منبع بی‌پایان چای دارد که که به تمام افراد حاضر در قلعه آرامش می‌دهد. او همچنین برای دفاع از خانه‌شان در برابر روستائیانی که برای به دام انداختن دیو به آنجا حمله‌ور شده‌اند از وجودش مایه می‌گذارد و چای داغ را بر روی مهاجمان می‌ریزد.

4. آریل – پری دریایی کوچولو ۲: بازگشت به دریا (The Little Mermaid II: Return to the Sea)

The-Little-Mermaid-II_-Return-to-the-Sea_7_11zon

تاریخ اکران: ۲۰۰۰

در حالی که آریل، خودش زمانی دختری پرشر و شور بود که در فیلم «پری دریای کوچولو» هرکاری جز گوش دادن به پدرش انجام می‌داد، حالا و در ادامه‌ی این انیمیشن خاطره‌انگیز دیزنی نوبت اوست که دخترش را برای رفتارهای نامناسبش سرزنش کند. آریل در «پری دریای کوچولو: بازگشت به دریا» یکی از مادران انیمیشن‌های دیزنی است که دختری ۱۲ساله به نام ملودی دارد. دختری که به همان اندازه‌ی مادرش در قسمت اول جسور و ماجراجوست. اگرچه آریل ملودی را در بی‌خبری و تاریکی نگهداری می‌کند – تا جایی که او از دریا فرار می‌کند – اما آریل بهترین نیت را داشت و با اینکار میراث پری دریایی بودن دخترش را از او مخفی کرد تا زندگی‌اش را از شر خواهر انتقام‌جوی اورسولا در امان نگه دارد.

3. هلن پار – شگفت‌انگیزان (The Incredibles)

The-Incredibles-Movies_6_11zon

تاریخ اکران: ۲۰۰۴

هلن پار معنای تازه‌ای به اصطلاحِ «مادرِ شگفت‌انگیز» می‌بخشد، زیرا او نه تنها به خوبی از سه فرزندش مراقبت کرده و وظایفِ مادری خود را به نحو احسنت انجام می‌دهد، بلکه، از تلاش برای نجات دنیا نیز دست برنمی‌دارد و میدان را به نفع مردانِ دیگر خالی نمی‌کند.

هلن معمولاً از توانایی‌های الاستیک گرلی خود برای جدا کردنِ فرزندان و آرام کردنِ جو خانه استفاده می‌کند، اما در نهایت، درست زمانی که هر سه آن‌ها پس از یک انفجار بزرگ، در آب سقوط می‌کنند، از قدرت‌هایش برای نجات جان دَش و وایولت استفاده می‌کند. او یکی از بی‌نظیرترین مادران انیمیشن‌های دیزنی است که حتی در بدترین و بهم‌ریخته‌ترین شرایط الگویی بی‌نظیر برای فرزندانش به شمار می‌رود.

2. نانی – لیلو و استیچ (Lilo and Stitch)

Lilo-and-Stitch_4_11zon

تاریخ اکران: ۲۰۰۲

شاید با خود فکر کنید که نانی مادرِ واقعی لیلو نیست، اما بی‌انصافی است که نقش مادرانه‌ی او را در زندگی لیلو نادیده بگیریم، زیرا او نزدیک‌ترین چیز به یک مادر برای لیلو است (البته تا قبل از این که جامبا و پلکلی وارد داستان شوند). در کل، نقش مادرانه‌ی نانی برای لیلو در فیلم انیمیشنی «لیلو و استیچ» واقعا غیرقابل انکار است.

مطمئناً نانی و لیلو غالباً مانند دو خواهر با هم رفتار می‌کنند و جنگ و دعواهای خواهرانه‌ی تمام عیاری با هم دارند (با تمام مشاجره‌ها و قهرهای خواهرانه)، اما نانی در تمامِ طول فیلم سعی می‌کند کار مناسبی پیدا کرده تا بتواند نیازهای مالی لیلو را تأمین کند، حتی حاضر به همکاری با بیگانگان می‌شود تا لیلو را از گانتو نجات دهد و در نهایت هم به لیلو اجازه می‌دهد تا سگی که پیدا کرده (همان ادم فضایی سخنگو به اسم استیچ) را پیش خود نگه دارد و به نحوی او را خوشحال کند.

1. کالا – تارزان (Tarzan)

Tarzan_5_11zon

تاریخ اکران: ۱۹۹۹

کالا قدرتمندترین مادر در دنیای انیمیشن‌های دیزنی است. او در حالی که با غم از دست دادنِ پسرش دست و پنجه نرم می‌کند، سرنوشت، تارزان را سر راهش قرار داده و مهر مادری‌اش را در فیلم انیمیشنی محصولِ سال ۱۹۹۹ «تارزان»، دوباره زنده می‌کند.

کالا نه تنها از همان ابتدا جانش را برای نجات جان تارزان از دست یک پلنگ در کنارِ والدین تازه از دنیا رفته‌اش، به خطر می‌اندازد، بلکه مانند یک مادر دلسوز، تارزان را به مرد جوان و توانمندی تبدیل می‌کند که توانایی‌های فوق‌العاده‌اش را از مادرش یاد گرفته. حتی زمانی که تارزان تصمیم می‌گیرد جنگل را همراه با عشق جدیدش ترک کند، کالا خواسته‌ی پسرش را در اولویت قرار داده، تصمیمش را می‌پذیرد و به او می‌گوید که همیشه در قلب و یادش خواهد ماند. سکانسی ماندگار در بین تمام تصاویری که از مادران انیمیشن‌های دیزنی دیده‌ایم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار