آخرین اخبار فرهنگ
 • اگر شما هم آدم «پرمشغله» ای هستید حتما این مطلب را بخوانید

  سورن کی‌یرکه‌گارد، فیلسوف مشهور اگزیستانسیالیست، اعتقاد داشت که باید آنچه واقعا «مهم» است را در درون خودمان جستجو کنیم؛ هرچقدر که ما خودمان را در مشغله‌های بیرونی غرق کرده باشیم، بیشتر و بیشتر از چیزهای واقعا با اهمیت دور افتاده‌ایم.

 • فلسفۀ اپیکوری؛ بی‌بندوباری یا آرامش ذهنی

  «فلسفۀ اپیکوری» که اغلب به عنوان نوعی لذت‌گرایی افراطی و بی‌بندوباری مورد بدفهمی قرار گرفته است، در واقع بر حذف درد و اضطراب از زندگی تأکید دارد و از فلسفه به عنوان نوعی درمان برای رسیدن به بالاترین لذت زندگی یعنی «آرامش ذهنی» استفاده می‌کند.

 • نظر امپراتورِ فیلسوف دربارۀ «زندگی خوب»

  مارکوس اورلیوس از سال ۱۶۱ تا ۱۸۰ میلادی امپراتور روم بود و یکی از بزرگترین فیلسوفان مکتب رواقی نیز به شمار می‌آمد. مارکوس در زمان چندین درگیری نظامی مهم و همچنین یک طاعون کشنده حکومت کرد. اما علی‌رغم این وقایع دشوار، فلسفۀ او، فلسفه آرامش و سکون بود. او در یکی از جملات قصار خود توصیه می‌کند: «شما تنها بر ذهن خود حاکم هستید نه بر رویدادهای بیرونی. اگر این را درک کنید، نیرو و توان خواهید یافت».

 • از وضعیت «راهبان» در کرۀ شمالی چه می‌دانیم؟

  آیا در کره شمالی معبد و راهب بودایی وجود دارد؟ در میان کسانی که ساکن کره شمالی بوده‌اند، افراد زیادی نیستند که خودشان راهبان بودایی را در آنجا دیده باشند. موضع رسمی کره شمالی این است که حکومت این کشور آزادی‌های مذهبی را تضمین می‌کند. کره شمالی به طور ویژه نسبت به مذهب بودایی رویکرد بازتری نسبت به مذاهب دیگری مانند مسیحیت و اعتقادات کاتولیک دارد.

 • در ستایش زندگی سگی! درس‌هایی از فیلسوفان «کلبی» عهد باستان

  برخی از فیلسوفان یونان ترجیح می‌دادند به جای غوطه‌ور شدن در نظریات انتزاعی، فلسفه را در «عمل» پیاده کنند. فیلسوفان «کلبی» (Cynic) از همین دسته بودند. واژه «کلبی» ترجمۀ کلمه یونانی «کونیکوس» به معنی «سگی» یا «سگ‌مانند» است. به این فیلسوفان لقب سگ داده می‌شد زیرا مانند سگ‌ها زندگی می‌کردند؛ یعنی به عرف‌های انسانی بی‌توجه بودند و تنها برآورده ساختن نیازهای اساسی را دنبال می‌کردند.

 • فلسفۀ طنز؛ چرا بعضی چیزها «خنده‌دار» هستند؟

  تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا شنیدن یک لطیفه باعث می‌شود از خنده روده‌بر شوید؟ چه چیزی در درون آن لطیفه قرار دارد؟ حماقت؟ غافلگیری؟ ناسازگاری؟ آیا هر یک از این‌ها واقعا می‌تواند به تنهایی چیزی را «خنده‌دار» کند؟

 • فلسفۀ «دوستی»؛ ارسطو چه دوستانی را به ما پیشنهاد می‌کند؟

  از نظر ارسطو، همۀ دوستی‌ها روابطی هستند که در آن‌ها افراد به طور متقابل یکدیگر را دوست دارند، برای هم کارهای خوبی انجام می‌دهند و در مدت زمانی که با هم می‌گذرانند، اهداف مشترکی دارند. اما انواع متفاوتی از دوستی وجود دارد و این بسته به دلایلی است که به خاطرشان دوستان برای هم ارزش قائل هستند یا به سبب شیوه‌های متفاوت دوستی کردن.

 • چرا این پسر دوساله «جوانترین هنرمند دنیا» نامیده شد؟

  مادر این کودک نوپای غنائی که رسماً به عنوان جوانترین نقاش جهان به رسمیت شناخته شده، به بی‌بی‌سی از افتخار خود به توانایی هنری پسرش گفته و امیدوار ست او بتواند در دنیای هنر غوغا بپا کند.

 • بحران‌ میانسالی؛ فلسفه در درباره آن چه می‌گوید

  برخی از افراد فکر می‌کنند هدف فلسفه این است که دنیا را معنا کند تا نشان دهد چگونه همه چیز به یکدیگر پیوند خورده است. برای عده‌ای دیگر فلسفه ابزاری عملی است که باید به ما بگوید چگونه زندگی می‌کنیم. اگر شما در اردوگاه دوم قرار دارید پس منصفانه است که بگویم فلسفه را نوعی خودیاری قلمداد می‌کنید.

 • بردۀ طبیعی» کیست و چرا ارسطو از «برده‌داری» دفاع می‌کرد؟

  ارسطو (۳۸۴-۳۲۲ ق. م) یکی از بزرگترین فیلسوفان تاریخ است و فلسفۀ اخلاقی و سیاسی او همچنان تأثیرگذار باقی مانده است. اما او همچنین معتقد بود که برای برخی از مردم، «برده بودن» عادلانه و حتی مفید است. او نه تنها برده‌داری را می‌پذیرفت بلکه از آن به لحاظ فلسفی دفاع می‌کرد. اما چگونه ارسطو می‌توانست با چنین درک فلسفی عمیقی، در مورد یکی از اساسی‌ترین مسائل زندگی چنین دیدگاه عجیبی داشته باشد؟

 • نقاشی‌های فراواقع‌گرایانه و باورنکردنی با مداد/ تصاویر

  یک مداد و یک صفحۀ بزرگ کاغذی؛ همین‌ها برای جونو درای کافی هستند تا منظره‌هایی فراواقع‌گرایانه و سوررئالیستی خلق کند که مخاطب را در جزئیات شگفت‌انگیز و مفاهیم جذابشان غرق کنند.

 • نقاشی‌هایی تماشایی در مکان‌های غیرمنتظره/ تصاویر

  چهره‌هایی که از دل قطعات شکستۀ یخ هویدا شده‌اند و نوعی اتحاد مرموز و باطنی با طبیعت را به مخاطبان القا می‌کنند؛ این‌ها آثار خاص و منحصر به فردی هستند که یک هنرمند ساکن فنلاند با استفاده از مواد طبیعی در دل طبیعت نقش می‌زند.

پربازدیدها
آخرین اخبار