چرا ژاپنی‌ها گاوهایشان را به شکل «گورخر» رنگ می‌کنند؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دامداران منطقه یاماگاتا در ژاپن مدتی است که گاوهای خود را به شکل گورخرهای آفریقایی رنگ‌آمیزی کرده‌اند. تجربه نشان داده است که این کار می‌تواند به نوعی باعث محافظت از گاوها در برابر برخی از عوامل بیماری‌زا باشد.

اول صبح؛ دامداران ژاپنی گاوهای خود را به شکل گورخر در می‌آورند تا از یک پدیده شگفت‌انگیز طبیعی برای محافظت از آن‌ها بهره ببرند. دامداران منطقه یاماگاتا در ژاپن گاوهای خود را به شکل گورخرهای آفریقایی رنگ‌آمیزی کرده‌اند تا از آن‌ها مقابل پشه‌های خونخوار محافظت کنند.

این حرکت نوآورانه به نتیجه رسیده است و به نظر می‌رسد که پشه‌های کمتری سراغ این گاوهای گورخری رفته‌اند.

پرورش دهندگان گاوهای سیاه ژاپنی که یکی از چهار نژاد اصلی تولید گوشت در این کشور هستند در نبردی دائمی با حشرات خونخواری هستند که گاوها را آزار می‌دهند.

این راه حل نوآورانه و در عین حال ساده می‌تواند بار بزرگی را از دوش این دامداران بردارد.

آن‌ها از سه سال پیش به این شیوه به مقابله با پشه‌ها برخاسته‌اند.

1975944_993

علم چه می‌گوید؟

دلیل دقیق علمی علاقه نداشتن پشه‌ها به گاوهای گورخری مشخص نیست. مرکز تحقیقات کشاورزی آیچی در ژاپن با تحقیق روی‌ای گاوها در عین تایید نتایج گزارش شده از سوی دامداران نتوانست دلیلی که منجر به این نتیجه می‌شود را پیدا کند.

به باور پژوهشگران راه راه‌های روی بدن حیوان منجر به پولاریزه شده نور می‌شود که در عین جذب حشرات آن‌ها را در تشخیص حرکت دچار مشکل می‌کند و در نتیجه حشره نمی‌تواند به درستی مکان نشستن را پیدا کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار