سیتروئن کارین؛ خودروی عجیبی که شبیه هرم بود/ تصاویر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

سیتروئن کارین هرگز راهی جاده‌ها نشد؛ اما برخی از امکانات آن را در خودروهای امروزی می‌بینیم. حتی یک ماشین مدرن هست که شباهت ظاهری به آن دارد. اگر گفتید کدام؟

اول صبح؛ دهه ۸۰ میلادی را باید دوران اوج خودروهای کانسپت عجیب و غریب بدانیم. بلندپروازی کمپانی‌ها در آن دهه، به سقف آسمان رسیده بود و آن‌ها می‌خواستند چیزی بسازند که همه را انگشت به دهان کند. البته بسیاری از این ماشین‌های کانسپت، هرگز مجال جریان‌سازی در صنعت خودرو را نیافتند؛ ولی دیدنِ نتیجه کار طراحانی که یک قلم و کاغذ دست می‌گرفتند و به سیم آخر می‌زدند، هنوز هم تازگی و جذابیت دارد. نمونه‌اش همین سیتروئن کارین که شاید مظهر و نماد روحیه خلاق طراحان آن دوران باشد.

نگاهی به سیتروئن کارین

کمپانی فرانسوی Citroën در نمایشگاه خودرو ۱۹۸۰ پاریس، از این محصول کانسپت رونمایی کرد؛ یک ماشین هرمی‌شکل با ظاهری نامتعارف و چاشنی آینده‌نگریِ متاثر از فیلم‌های علمی-تخیلی که توسط Trevor Fiore طراحی شده بود.

کارین هرگز به یک خودرو قابل تردد در جاده‌ها تبدیل نشد و سیتروئن هم چنین هدفی نداشت. این فقط یک ایده بکر برای خودنمایی و بولد کردن نام کمپانی بود. حتی معلوم نیست آیا کسی اصلا می‌توانست سوار آن شود؛ چون هیچ عکسی از این ماشین با درهای باز وجود ندارد!

Capture

با آن سقف و ستون باریک و بدنه‌ای که کمی بیش از حد شیشه‌ای است؛ به‌نظر نمی‌رسد رانندگی با آن امنیت زیادی هم داشته باشد. البته به‌دور از انصاف است اگر نگوییم طراحی چشم‌نوازی دارد.

به‌هرحال، بازدیدکنندگان نمایشگاه پاریس پس از دیدن Karin سعی کردند با جستجوی شباهت‌ها، آن را به دیگر محصولات سیتروئن ربط دهند.

Citroen-Karin-interior-Vs.-Tesla-Cybertruck_11zon

خیلی‌ها در این امر ناکام ماندند؛ اما آن‌هایی که قصد بی‌خیال شدن نداشتند، چراغ‌های جلو و عقب کارین را شبیه Citroën SM یافتند. هر چند که این شباهت اصلا بارز نیست.

 طراحی چشمگیر، منحصر به نمای خارجی کارین نبود و داخل آن هم به همان اندازه خاص و عجیب بود. خودروهای متعارف، معمولا دو ردیف صندلی دوتایی دارند؛ ولی در کارین یک ردیف صندلی قرار داشت: یکی در وسط برای راننده و دو صندلی دیگر در طرفین برای سرنشین‌ها!

دکمه‌های کنترلی پرشماری در اطراف فرمان تعبیه شده بود و روی خود فرمان هم، دکمه‌های شماره‌گیر تلفن وجود داشت. همه این‌ها را اضافه کنید به یک مانیتور که ظاهرا وضعیت مسیر را نمایش می‌داد.

سیتروئن کارین و تسلا سایبرتراک

سیتروئن کارین با این استایل و امکانات آینده‌نگرانه، هیچ‌وقت راهی جاده‌ها نشد؛ هر چند که از دکمه‌های کنسولی گرفته تا تلفن داخلی و مانیتورینگ زنده مسیر، همگی وارد بسیاری از اتومبیل‌های مدرن شدند. اما شکل و ظاهر آن چطور؟

خب در بین خودروهای امروزی، تسلا سایبرتراک بی‌شباهت به سیتروئن کارین نیست. پس شاید طراحی هرمی‌شکل، آن‌قدرها هم سورئال نبوده باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار