بادگیرهای یزد چگونه سیارۀ زمین را نجات می‌دهند؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

در روزهایی که نگرانی از آینده محیط‌زیست زمین به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های جامعه بشری تبدیل شده، نام بادگیرهای سنتی و قدیمی ایران، به‌یکباره به‌عنوان راهکاری ساده و امتحان پس‌داده در محافل تخصصی معماری برای نجات زمین مطرح شده است.

اول صبح؛ سایت «neverenougharchitecture.com» که مرجع تخصصی معماری است و بر رویکردهای نوین و خلاقانه در معماری تأکید می‌کند، اخیرا در حساب اینستاگرامی خود فیلمی جالب و آموزنده درباره بادگیرهای یزد و استفاده چند صدساله ایرانی‌ها از این سیستم «که انرژی مصرف نکرده و گازهای گلخانه‌ای تولید نمی‌کند» منتشر کرده که حسابی مورد توجه قرار گرفته و میلیون‌ها بار بازدید شده است. صدها هزار نفر هم این فیلم را لایک کرده و هزاران نفر در بخش کامنت آن بحثی داغ را شروع کرده‌اند. این سایت ضمن بررسی جزئیات این بادگیرهای ساده و کارآمد، که «بدون استفاده از برق دمای خانه‌ها را ۱۲درجه سانتی‌گراد» خنک می‌کند، توصیه کرده است که در معماری‌های مدرن امروزی، از ابتکاراتی مثل این، که نیاکان قبلا توسعه داده‌اند استفاده شود تا معماری تا آنجا که ممکن است پایدار و بدون آسیب شود.

4880850

بسیاری از مخاطبان در بخش کامنت‌ها، از این فناوری ساده و کارآمد ایرانی ابراز شگفتی کرده‌اند. عده کمتری البته تحت‌تأثیر تبلیغاتی که اخیرا کشورهای حاشیه ایران ایجاد کرده‌اند، ادعاهایی واهی درباره اصالت این فناوری پیش کشیده و آن را به کشورهای دیگر منتسب کرده‌اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار