• چرا هلیکوپتر ۶۳ برابر «ناامن‌تر» از هواپیما است؟

  بر طبق تحلیل یک دهه داده‌های ایمنی، سفر با بالگرد بسیار خطرناک‌تر از سفر با هواپیما اما بسیار امن‌تر از رانندگی با خودرو است. البته ایمنی تمام وسایل حمل و نقل با یکدیگر قابل مقایسه دقیق نیست، اما بر اساس داده‌ها، احتمال حادثۀ منجر به مرگ در سفر با بالگرد ۶۳ برابر بیشتر از سفر با هواپیما است.

آخرین اخبار علم و فناوری
 • چرا پنجره هواپیما کوچک و گرد است؟

  علت گرد و کوچک بودن و به طور کلی شکل و اندازه پنجره هواپیما، اختلاف فشار میان داخل و بیرون کابین است. اگر پنجره بزرگ‌تر باشد، میزان فشار واردشده افزایش یافته و احتمال خطر بالاتر می‌رود.

 • کامپیوتر عتیقه‌ای که توسط کارگران خدماتی کشف شد

  کارمند یک شرکت نظافت خانه در شهر لندن، اخیرا هنگام جابه جایی وسایل دورریختنی، قطعه‌ای کمیاب از تاریخ فناوری کامپیوتری را پیدا کرد.

 • چرا آب‌های آلاسکا نارنجی شده‌اند؟

  یک مطالعه‌ی جدید، دست‌کم ۷۵ رودخانه قطبی را شناسایی کرده که در آن‌ها، مواد معدنی، به ویژه آهن، آب‌ها را به یک رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز (زنگ‌زده) درآورده‌اند.

 • کشف سیاره‌ای «بالقوه قابل سکونت» در فاصله تنها ۴۰ سال نوری از زمین

  این سیاره که «گلیز ۱۲بی» (Gliese ۱۲b) نامگذاری شده است، اندازه‌ای مشابه زمین یا کمی کوچکتر مانند سیاره زهره دارد و دمای سطح آن حدود ۴۲ درجه سانتیگراد تخمین زده می‌شود.

 • تصاویر خیره کننده اقلیدس از اعماق تاریک گیتی

  تلسکوپ فضایی ۱.۵ میلیارد یورویی اقلیدس تصاویری خیره کننده از اعماق تاریک گیتی را با جزئیات بی‌نظیر منتشر کرده است.

 • با این هدفون انتخاب کنید به چه کسی گوش می‌دهید

  محققان دانشگاه واشنگتن (UW) راه حلی برای شنیدن بهتر صدا در محیط‌های پر سر و صدا ابداع کرده‌اند. آن‌ها با استفاده از هدفون‌های کاهش‌دهنده نویز معمولی مجهز به هوش مصنوعی، سیستمی را توسعه دادند که می‌تواند صدای گوینده را فقط با یک بار نگاه کردن به آن تشخیص دهد.

 • کابوس‌هایی که می‌بینید تعبیر ترسناکی دارند

  کابوس‌ها به طور بالقوه پیش بینی کننده زوال عقل هستند که با سیستم ایمنی مرتبط است. برخی از بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می‌گویند که رویاهایشان قبل از اوج گرفتن بیماری بدتر می‌شود.

 • پهپادی که چوپان شد

  هواپیماهای بدون سرنشین یا همان پهپادها در حال حاضر به طور گسترده در صنایع مختلف مانند دفاع، حمل و نقل، عکاسی و نظارت بر محیط زیست استفاده می‌شوند.

 • میزان «سمّی» که روزانه مصرف می‌کنید چقدر است؟

  سازمان غذا و دارو، سیستم قضایی و برندهای تجاری گاهی اوقات آن آزمایشگاه را به عنوان یک مزاحم قلمداد کرده و استدلال می‌کنند که یافته‌های آن باعث ترساندن شهروندان عادی می‌شود، اما دانشمندانی که کار مشابهی انجام می‌دهند معتقدند که اطلاعات منبع قدرت است حتی اگر مصرف کنندگان درباره تاثیرات ناشی از دوزهای متفاوت در معرض بنزن یا پارابن قرار گرفتن چیزی ندانند.

 • خنده‌دارترین دایناسور جهان کشف شد؛ هیولایی با دست‌های عروسکی/ تصویر

  تصویر بازسازی شده از «کولِکِن ایناکایالی» دایناسوری را نشان می‌دهد که علی‌رغم جثۀ بزرگی که دارد، برای دیدن دست‌هایش باید عینک به چشم بزنید! محققان می‌گویند این دست‌ها که ظاهر مضحکی هم دارند، نمی‌توانستند هیچ فایده‌ای برای شکار داشته باشند و بنابراین کارکرد واقعی آن‌ها هنوز مشخص نیست.

 • آیا علم می‌تواند دلیل جدایی زوجین را توضیح بدهد؟

  فیلم «آناتومی یک سقوط» حاکی از آن است که ساموئل بیش از زاندرا در رابطه دو نفره‌شان تلاش کرد یا درحال تلاش‌کردن بود. تجزیه و تحلیل‌های انجام شده نشان می‌دهند شاید به طرز شگفت‌انگیزی شریک عاطفی کارآمدتر باید تلاش بیشتری برای حفظ رابطه انجام بدهد. در فیلم به نظر می‌رسد این ساموئل است که این تلاش را انجام می‌دهد.

 • یک کاربرد باورنکردنی برای «تفالۀ قهوه»

  محققان استرالیایی دریافته‌اند که می‌توانیم با فرآوری و افزودن تفاله‌های قهوه سوخته به مخلوط، بتن ۳۰ درصد قوی‌تر تولید کنیم.

پربازدیدها
آخرین اخبار