این سنگ قدیمی‌ترین «ابزار» کشف شده در اروپاست

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

باستان‌شناسان با استفاده از روش‌های جدید، قدمت لایه‌های رسوبی این ابزارها را تخمین زده و می‌گویند تاریخ آن‌ها به بیش از یک میلیون سال پیش می‌رسد. سازندگان این ابزارها به احتمال زیاد گونۀ منقرض‌شده‌ای از انسان موسوم به هوموارکتوس بوده‌اند.

اول صبح؛ محققان ابزارهای سنگی باستانی‌ای را در غرب اوکراین یافته‌اند که می‌گویند احتمالا قدیمی‌ترین شواهد شناخته‌شده از حضور انسان‌های اولیه در اروپا هستند.

این ابزارهای سنگی تراشیده شده که به عمد از سنگ‌های آتشفشانی ساخته شده‌اند، برای نخستین بار در جریان حفاری‌ها در معدنی در منطقه «کورولوو» در دهه هفتاد میلادی کشف شدند.

اکنون باستان‌شناسان با استفاده از روش‌های جدید قدمت لایه‌های سنگ رسوبی این ابزارها را تخمین زده و می‌گویند تاریخ آن‌ها به بیش از یک میلیون سال پیش می‌رسد.

مادس فاورشو نادسن، ژئوفیزیکدان در دانشگاه آرهوس دانمارک و یکی از نویسندگان مطالعه، در این باره گفت: «این اولین شواهد از حضور هر نوع انسان در اروپا است که تاریخ‌گذاری شده است.»

وی اضافه کرد مشخص نیست که کدام اجداد اولیه انسان این ابزارها را ساخته‌اند، اما ممکن است سازندگان آن‌ها «انسان‌های راست‌قامت» (هومو ارکتوس‌) بوده باشند.

انسان‌های راست‌قامت گونه‌ای منقرض‌شده از انسان‌تباران هستند که از ۱.۹ میلیون سال پیش تا ۱۴۳ هزار سال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند. آن‌ها اولین گونه انسانی بودند که توانستند راست روی پاها بایستند و در استفاده از آتش تسلط پیدا کنند.

6002275

نمونه‌ای از ابزارهای سنگی ماقبل تاریخی که در کورولوو کشف شده‌اند

رومن گاربا، باستان‌شناس آکادمی علوم چک و یکی از نویسندگان این مقاله، با این حال می‌گوید: «ما بقایای فسیلی نداریم، بنابراین نمی‌توانیم مطمئن باشیم.»

او اضافه کرد ابزارهای سنگی تراشیده شده احتمالاً برای بریدن گوشت و شاید کندن پوست حیوانات استفاده می‌شده‌اند.

محققان ادعا می‌کنند این ابزارها ممکن است ۱.۴ میلیون سال قدمت داشته باشند. با این وجود سایر کارشناسان با توجه به روش مطالعه می‌گویند احتمالا آن‌ها کمی بیش از یک میلیون سال قدمت دارند.

اگر حرف کارشناسان درست باشد، ابزارهای سنگی تقریباً در محدوده تاریخی مشابه با سایر ابزارهای باستانی کشف‌شده در اسپانیا قرار می‌گیرند.

ریک پاتس، مدیر برنامه منشأ انسانی مؤسسه اسمیتسونیان، گفت که اولین ابزارهای سنگی از این نوع در شرق آفریقا یافت شده و قدمت آن‌ها به ۲.۸ میلیون سال پیش بازمی‌گردد.

او با «بسیار مهم» خواندن مکان باستان‌شناسی اوکراین گفت این اولین شواهد از حضور انسان در شمالی‌ترین مکان‌ها است و نشان می‌دهد انسان‌های اولیه‌ای که با این ابزار از آفریقا خارج شدند، قادر به زنده ماندن در محیط‌های مختلف بوده‌اند.

آقای پاتس گفت: «قدیمی‌ترین انسان‌ها با این فناوری ابزار سنگی قدیمی توانستند در همه جا از ایبریای گرم (اسپانیا) تا اوکراین بسیار سرد (دستکم در بعضی فصول) ساکن شوند که این سطحی شگفت‌انگیز از سازگاری با محیط را نشان می‌دهد.».

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار