اسرارآمیزترین اکتشافات باستانی سال 2023؛ از «چاه آرزو» تا «طلسم مار»

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

هر سال در میان اکتشافات باستانی زیادی که در سراسر جهان صورت می‌گیرند، یافته‌های رازآمیزی وجود دارند که معماها و پرسش‌های تازه‌ای را دربارۀ شیوۀ زندگی انسان‌ها در دوره‌های گذشته برای ما مطرح می‌کنند.

اول صبح؛ یکی از اکتشافات باستانی رازآلود در سال گذشته پیدا کردن تارهای موی پوشیده شده با مواد توهم‌زا بود که نشان می‌داد اروپاییان عصر برنز آلکالوئیدهای طبیعی را در طول مراسم مذهبی می‌خوردند.

به گزارش اول صبح؛ مورد دیگر یک «چاه آرزو» با قدمت 3000 بود که پر از سنجاق لباس برنزی، سفال، مهره و آثاری از گیاهان و دیگر اشیاء با ارزش بود. باستان‌شناسان فکر می‌کنند ساکنان عصر برنز این منطقه دارایی‌های خود را به عنوان نذر و پیشکش به خدایان در چاه دفن می‌کردند تا خواسته‌ها و آرزوهایشان به این وسیله برآورده شود.

5

7

بقایای چاه آرزو (تصویر بالا) و برخی یافته‌های درون آن (تصویر پایین)

یکی دیگر از یافته‌های اسرارآمیز سال 2023 را یک شکارچی گنج در بلژیک با فلزیاب خودش کشف کرد؛ قطعه‌ای از یک شی 12 وجهی موسوم به «دودکادِرون» که قدمتش به بیش از 1600 سال قبل می‌رسد و باستان‌شناسان فکر می‌کنند ممکن است برای پیش‌بینی آینده و انجام جادوگری از آن استفاده شده باشد. البته نظریات دیگری هم دربارۀ اشیایی مثل این وجود دارد که آن‌ها را به عنوان ابزار اندازه گیری، تقویم، سلاح یا زیورآلات معرفی می‌کنند.

4

نمونه‌ای سالم از دودکادرون؛ شیئی باستانی کارکرد آن هنوز برای باستان‌شناسان مشخص نیست

کشف جادویی‌تری که سال گذشته اعلام شد، یک اتاق دفن در مجموعه اهرام مصر بود. یک کاتب سلطنتی به نام جهوتیمحات درخواست کرده بود که آرامگاه او را با طلسم‌هایی برای دفع مارها پر کنند. میروسلاو بارتا، مصرشناس، گفت: «چنین تأکید شدیدی بر طلسم مارها احتمالاً نتیجه انتخاب شخصی صاحب مقبره بوده است. هیچ مورد مشابهی که این مقدار طلسم در آن باشد قبلا یافت نشده بود».

3

مقبرۀ مصری که انواع طلسم‌های دفع مار در آن حک شده بود

همچنین در فلسطین، یک مقبره 3500 ساله کشف شد که یافتۀ شگفت‌انگیزی در آن به چشم می‌خورد: جمجمه‌ای که تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته بود. بر اساس عدم رشد استخوان پس از عمل، معلوم بود که بیمار احتمالاً در حین عمل یا مدت کوتاهی پس از آن فوت کرده است. باستانشناسان خاطرنشان کردند که با اینحال سؤالات بسیاری باقی می‌ماند: «آیا به بیمار مقداری بی‌هوشی داده شده است یا ماده‌ای که ذهن را تغییر می‌دهد؟ یا اجازه داده بودند که او درد طاقت‌فرسای جراحی را تحمل کند؟ و کدام تنگناها یا امیدهای واهی در آن زمان به چنین گام افراطی‌ای منجر شده بود؟»

2

مقبرۀ مردی که 3500 سال قبل تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته است

در مصر، مقامات میراث فرهنگی از کشف یک راهروی پنهان در هرم بزرگ جیزه خبر دادند. هدف این سازۀ مرموز نامشخص است، اما برخی کارشناسان معتقدند گنجاندن اتاقک یک انتخاب مربوط به معماری بنا بوده بوده و به توزیع وزن در ساختار سنگی عظیم کمک می‌کرده است.

1

اتاقک مرموزی که در هرم بزرگ جیزه کشف شد

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار