خواص بی‌نظیر چای سبز برای سلامتی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

تحقیقات نشان می‌دهد که چای سبز یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌هایی است که می‌توانید بنوشید.

اول صبح؛  چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هایی است که مردم در سراسر جهان از آن لذت می‌برند که برای هزاران سال، طب شرقی چای سبز را برای فواید سلامتی آن توصیه کرده است. اکنون، تحقیقات امروزی دلایل بی‌شماری را که چای سبز باعث بهبود سلامت و تندرستی می‌شود - از کاهش چربی بدن و سطح قند خون گرفته تا تقویت سلامت مغز، اثبات می‌کند.

چای سبز می‌تواند به سلامت پوست کمک کند

بر اساس یک مطالعه اخیر در سال ۲۰۲۳، محققان دریافتند که پلی فنول‌های موجود در چای سبز ممکن است قادر به محافظت از پوست در برابر نور UVB باشد که به معنای سرطان پوست ملانوما و غیرملانوم است. این اثرات به صورت موضعی و خوراکی مشاهده شد.

این اولین کشف مربوط به چای سبز و سلامت پوست نیست. یک گزارش قدیمی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که مکمل چای سبز ممکن است بتواند به آکنه و سایر عوارض مرتبط با پوست کمک کند.

چای سبز به کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان کمک می‌کند

یکی از مستندترین فواید چای سبز خواص ضد سرطانی آن است. بیش از ۵۰۰۰ مطالعه در مورد چای سبز و سرطان منتشر شده است. هزاران مورد از این مطالعات نشان می‌دهند که پلی فنول‌های چای سبز و سایر ترکیبات فعال زیستی موجود در چای سبز ممکن است به پیشگیری از انواع سرطان‌ها از جمله سرطان سینه، کولورکتال، کبد، تخمدان، پروستات، دهان و پوست کمک کنند.

چند مطالعه مبتنی بر جمعیت نشان می‌دهد که چای سبز و سیاه هر دو به محافظت در برابر سرطان کمک می‌کنند. چندین مطالعه بالینی اولیه نشان می‌دهد که پلی فنول‌های موجود در چای به کشتن سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند و ممکن است از سلول‌های سالم در برابر خطرات سرطان‌زا محافظت کنند.

چای سبز برای مغز شما مفید است

اگر به دنبال راه‌هایی برای فعال نگه داشتن مغز خود با افزایش سن هستید، چای سبز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در یک کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور انسانی که در مجله غذای دارویی منتشر شد، شرکت‌کنندگانی که روزانه مکمل عصاره چای سبز و ال تیانین استخراج شده از چای را مصرف می‌کردند، بهبودهایی را در اختلالات شناختی خفیف تجربه کردند. در آزمون توجه و اندازه گیری هوشیاری خود گزارش شده، حافظه بعد از مصرف چای در مقایسه با دارونما بهبود یافت.

در مطالعه دیگری چای سبز برای بهبود حافظه و عملکرد اجرایی در افراد مسن و همچنین به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می‌کند.

چای سبز به پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک می‌کند

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که چای سبز به کاهش سطح قند خون و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند. همچنین نشان داده شده است که چای سبز به افزایش حساسیت به انسولین کمک می‌کند، به طوری که انسولین تولید شده توسط لوزالمعده می‌تواند به طور موثرتری سطح قند خون طبیعی را حفظ کند. چای سبز به محافظت از سلول‌هایی که انسولین تولید می‌کنند کمک می‌کند و فلاونوئیدهای موجود در چای می‌توانند به از بین بردن رادیکال‌های آزاد مضر و کاهش التهاب کمک کنند.

چای سبز برای قلب شما مفید است

چای سبز برای سلامت قلب یک فوق ستاره است. مشخص شده است که کاتچین‌های پلی فنولی موجود در چای سبز باعث بهبود سطح کلسترول بد می‌شوند که دو عامل خطر اصلی برای بیماری قلبی هستند.

در یک مطالعه مهم مبتنی بر بیش از ۴۰۰۰۰ بزرگسال ژاپنی به مدت بیش از ۱۱ سال، نتایج گزارش کرد که نوشیدن بیش از ۵ فنجان چای سبز در روز خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته را تا ۲۶ درصد کاهش می‌دهد. در مقایسه با افرادی که گزارش دادند کمتر از یک فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند. مطالعه دیگری که در مجله اروپایی قلب و عروق منتشر شد نشان داد که نوشیدن چای سبز سه بار یا بیشتر در هفته می‌تواند به طور قابل توجهی سلامت کلی قلب شما را بهبود بخشد.

چای سبز می‌تواند شما را هوشیارتر کند و به شما کمک کند آرام بمانید

در حالی که قهوه مقداری کافئین برای تقویت روز شما فراهم می‌کند، کافئین و سایر ترکیبات زیست فعال موجود در چای سبز می‌توانند بدون ایجاد احساس خستگی به شما کمک کنند. به گفته متخصصان تغذیه چای سبز موجب ایجاد تمرکز می‌شود. کافئین موجود در چای سبز، آهسته آزادسازی می‌شود که باعث خروج یا افزایش ناگهانی نمی‌شود که فرد می‌تواند از کافئین معمولی موجود در قهوه تجربه کند.

چای سبز می‌تواند تجربه آرامش‌بخش‌تری با وابستگی کمتر در مقایسه با نوشیدن قهوه ایجاد کند. همچنین می‌تواند با افزایش تولید دوپامین در مغز، اضطراب را کاهش دهد، بنابراین سلامت روان فرد را بهبود می‌بخشد و به افراد اجازه می‌دهد از استرس خلاص شوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار