چه کار کنیم که «ته‌چین» شل نشود؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

ته چین ساده غذایی خوشمزه و آسان پز است و می‌توانید آن را به راحتی درست کنید. در این مطلب طرز تهیه ته چین ساده آموزش داده شده است.

اول صبح؛ ته چین غذایی بسیار پرطرفدار است، دستور پخت این غذا خیلی پیچیده و سخت نیست، با ما همراه باشید تا یک ته چین ساده خوش طعم را به شما آموزش دهیم. برای پخت ته چین می‌توان از انواع مواد خوراکی مانند گوشت، مرغ، بادمجان، قارچ، گوشت چرخ کرده، سیب زمینی و غیره استفاده کرد.

مواد لازم برای تهیه ته چین ساده:

- برنج ۴پیمانه

- ماست یک دوم پیمانه

- زرده تخم مرغ ۳ عدد

- روغن سه چهارم پیمانه

- نمک و فلفل به میزان لازم

- زعفران دم کرده به میزان لازم

طرز تهیه ته چین ساده

5006170

برای تهیه یک ته چین ساده در ابتدای کار باید برنج را شسته و با مقداری آب و نمک به مدت ۲ساعت بخیسانید.

بعد از اینکه برنج خیس خورد، داخل یک قابلمه نمک و آب می‌ریزیم (تا نیمه قابلمه را آب کنید) و روی حرارت قرار می‌دهیم تا جوش بیاید. بعد آب و نمک برنج را خالی کنید.

در این مرحله برنج را داخل آب جوش بریزید ریخته و اجازه دهید تا بجوشد و مغز برنج کمی نرم شود برنج را بین دو انگشت چک می‌کنیم اگر با فشار دادن آن برنج دو نیم شد، آماده آبکش کردن است.

حالا برنج را داخل یک آبکش ریخته و مقداری آب ولرم روی آن‌ها بریزید تا شوری برنج را بگیرد. سپس کمی روغن در کف قابلمه بریزید.

در ظرفی جداگانه ماست، زرده تخم مرغ، زعفران دم کرده و کمی نمک و فلفل ریخته و این مواد را خوب با هم مخلوط کنید.

به اندازه ۲ الی ۳ کفگیر برنج را به این مواد اضافه کرده و مخلوط کنید. مواد به دست آمده را در قابلمه که از قبل کف آن را روغن ریخته‌ایم تا گرم شود می‌ریزیم و با ته قاشق مواد را فشار می‌دهیم تا برنج به هم بچسبد.

در این مرحله بقیه برنج ساده را روی آن‌ها ریخته و کمی آب و روغن به آن اضافه کرده و در ظرف را می‌بندیم. حرارت را کمی زیاد می‌کنیم تا برنج بخار کند و بعد از بخار کردن برنج قابلمه را روی شعله پخش کن قرار داده و روی درب قابلمه را دم کنی می‌گذاریم و حرارت را کم کرده و اجازه می‌دهیم تا برنجمان دم بکشد.

نکته مهم: برای اینکه ته چین را بتوانیم براحتی در دیس برگردانیم باید حتما قابلمه از نوع نچسب باشد تا ته چین ما به ته قابلمه نچسبد و شکل ظاهری بدی پیدا نکند.

علت وا رفتن ته چین و شل شدن ته چین

۱- دلیل اصلی برای شل شدن ته چین صحیح نبودن نسبت مواد ته چین به برنج می‌تواند باشد یعنی نسبت مواد اصلی که برنج، ماست و مرغ می‌باشد از تخم مرغ بیشتر است و دلیل دیگر میتواند زمان پخت کم مواد باشد، به طور کلی اگر از قابلمه استفاده می‌کنید باید بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان برای پخت ته چین سپری کنید تا مواد خودش را بگیرد.

۲- اگر مواد ته چین و برنج به خوبی مخلوط نشوند باعث وا رفتن ته چین می‌شود.

۳- برای جلوگیری از شل شدن ته چین باید از سفیده تخم مرغ استفاده کنید.

۴- در زمان ریختن مواد درون ظرف باید مواد را به اندازه کافی بفشارید تا شکل مناسب بگیرد توجه کنید که این فشار باعث له شدن ته چین نشود.

۵- اگر روغن کف ظرف ته چین کم باشد باعث می‌شود ته دیگ ته چین شل بماند و وا برود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار