«آش ابودردا» را چطور درست کنیم؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

پختن آش ابودردا اصلا سخت نیست، این آش شبیه آش فرشته است با این تفاوت که حتما باید هفت نوع بنشن و سبزی در این آش ریخته شود.

اول صبح؛ آش ابودردا یکی از قدیمی‌ترین و خوشمزه‌ترین غذا‌های چهارشنبه سوری است، که در گذشته رسم بر این بوده که به نیت سلامتی و رفت عافیت در سال جدید، شب چهارشنبه سوری این آش را در خانه می‌پختند. خوردن غذاهایی که رشته دارند به نیت در دست گرفتن رشته کار و امور زندگی همواره یک رسم و سنت بوده است و سبزی آش را هم از مغازه‌هایی که در جهت رو به قبله بودند، تهیه می‌کردند.

پختن آش ابودردا اصلا سخت نیست، این آش شبیه آش فرشته است با این تفاوت که حتما باید هفت نوع بنشن و سبزی در این آش ریخته شود. احتمالاً دلیل انتخاب عدد هفت هم تقدس این عدد در نزد ایرانیان است و مثل هفت سینِ سفره هفت سین به قصد و نیت خاصی انتخاب شده است. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه آش ابودردا در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

مواد لازم ۶ تا ۸ نفر

سبزی آش    یک و نیم کیلو گرم

نخود    یک چهارم پیمانه

لوبیا قرمز    یک چهارم پیمانه

لوبیا چیتی    یک چهارم پیمانه

عدس    ۱ پیمانه

ماش    نصف پیمانه

جو    یک چهارم پیمانه

کشک    ۲ لیوان

نعنا خشک    به مقدار لازم

سیر    به مقدار لازم

پیاز داغ    به مقدار لازم

طرز تهیه آش ابودردا

مرحله اول

برای تهیه آش خوشمزه و سنتی ابودردا مخصوص چهارشنبه سوری ابتدا باید حبوبات را از شب قبل خیس کنیم و در صورت امکان چند بار هم آب شان را عوض می‌کنیم تا بو نگیرند و نفخ‌شان به طور کامل گرفته شود.

مرحله دوم

در این مرحله حبوبات را جدا از هم می‌پزیم، دلیل این امر این است که عدس خیلی زودتر از لوبیا و نخود می‌پزد. در این فاصله، پیاز‌ها را نازک و خلالی خرد می‌کنیم و در یک تابه با کمی روغن سرخ می‌کنیم و پیاز داغ را درست می‌کنیم.

مرحله سوم

در واقع ما قرار است یک نوع آش رشته متفاوت درست کنیم پس به همان ترتیب عمل می‌کنیم. وقتی که حبوبات کاملا پخته شد، آن‌ها را با هم مخلوط کرده و سبزی آش را به همراه مقداری دلخواه پیاز داغ اضافه می‌کنیم.

مرحله چهارم

مقداری زردچوبه به دلخواه اضافه می‌کنیم و آب قلم هم مقداری اضافه کرده و اجازه می‌دهیم سبزی آش خوب بپزد. در بیست دقیقه پایانی پخت آش، رشته آش و یک لیوان کشک را به آش ابو دردا اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم آش خوب جا بیفتد.

مرحله پنجم

رشته نباید زیاد در آش بپزد، چون خمیر و له می‌شود. از زمانی که رشته آش را اضافه می‌کنیم چند بار آش را هم می‌زنیم تا رشته‌ها به هم نچسبند و آش ته نگیرد. نمک آش را بعد از ریختن کشک و رشته آش اندازه می‌کنیم، چون بعضی رشته‌های آشی بیش از حد شور هستند.

مرحله ششم

نمک و فلفل آش را اندازه می‌کنیم و اگر آش رقیق بود یک قاشق غذاخوری آرد به آن اضافه می‌کنیم وهم می‌زنیم. یک قاشق غذاخوری نعنا داغ به آش ابودردا اضافه می‌کنیم و چند دقیقه بعد شعله را خاموش می‌کنیم. روی آش ابو دردا را با پیاز داغ، سیر داغ و نعنا داغ و کشک تزیین می‌کنیم.

 

منبع: چی شی
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار