مزایای باورنکردنی خوابیدن با جوراب

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

با این حال، تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که اغلب بیماران مسن مبتلا به بی‌خوابی با استفاده از تکنیک‌های گرم کردن پا، تغییر خاصی را در علائم خود تجربه نمی‌کنند. از این رو سن ممکن است نقش مهمی در اثربخشی گرم کردن پاها داشته باشد.

اول صبح؛ اگر مشکلات مرتبط با گردش خون، تورم پا یا اختلالاتی دارید که با احتمال محدود شدن جریان خون در پاهایتان همراه هستند، خوابیدن با جوراب ممکن است برای شما مناسب نباشد. مثل همیشه، در صورت ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت کنید.

برای بسیاری از مردم خوابیدن با جوراب می‌تواند حالتی بسیار آزاردهنده باشد. با این وجود اگر این دسته از افراد بدانند که خواب منظم با جوراب می‌تواند ضمن کمک به تنظیم دمای بدن، باعث به خواب رفتن سریع‌تر و حتی افزایش کیفیت زندگی جنسی فرد شود، شاید نظر خود را عوض کنند.

بدن انسان طی روز با توجه به ریتم شبانه روزی منحصر به فرد، چرخه‌های گرمایشی و خنک‌کنندگی متعددی را تجربه می‌کند. در ساعات بیداری، دمای بدن انسان حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است و می‌تواند تا نیم درجه طی روز نیز تغییر کند

دمای پایین بدن معمولا مقدم بر احساس خواب آلودگی ایجاد شده و ورود به فاز خواب و استراحت را تسهیل می‌کند. شواهد علمی نشان می‌دهند که استفاده از جوراب یا سایر روش‌های گرم کردن پا ممکن است دمای بدن را کاهش داده و به ما کمک کند تا سریعتر به خواب فرو برویم. اطلاعاتی که در ادامه مورد بحث قرار می‌گیرند، از طریق وب سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا قابل دسترسی هستند.

اگر مشکلات مرتبط با گردش خون، تورم پا یا اختلالاتی دارید که با احتمال محدود شدن جریان خون در پاهایتان همراه هستند، خوابیدن با جوراب ممکن است برای شما مناسب نباشد. مثل همیشه، در صورت ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت کنید.

تحقیقات نشان می‌دهند که دمای بهینه اتاق برای خواب در محدوده ۱۸.۳ درجه تا ۲۱.۱ درجه سانتیگراد قرار دارد. در حالی که مطالعات حاکی از آن هستند که این محدوده در روند خوابیدن ما بیشترین تاثیر را دارد، برخی از افراد اتاق خواب خود را به صورت خنک‌تر یا گرم‌تر ترجیح می‌دهند.

در این میان تفاوت‌های جنسیتی نیز بر دمای مطلوب برای خواب تاثیر می‌گذارند. زنان نسبت به مردان نرخ متابولیک (سوخت و ساز) کمتری در حالت استراحت دارند که بر حساسیت آن‌ها نسبت به محیط‌های خواب سرد تاثیر می‌گذارد. از سوی دیگر، مردان به احتمال زیاد در برابر دمای گرمتر اتاق خواب مقاومت بالاتری دارند. در مجموع افرادی که با همسر خود زندگی می‌کنند، باید به دمایی دست یابند که برای هر دو نفر مطلوب و راحت باشد.

چرا در رختخواب جوراب بپوشیم؟

تنظیم دقیق دمای اتاق خواب تنها بخشی از معادله مطرح برای داشتن بهترین خواب ممکن است. همانطور که بدن تولید ملاتونین را نزدیک به ساعات پایانی روز افزایش می‌دهد تا ما را برای خواب شبانه آماده کند، دمای مرکزی بدن شروع به کاهش می‌کند. در این میان پوشیدن جوراب می‌تواند به فرآیندی به نام گشاد شدن عروق دیستال کمک کند که به افزایش جریان خون در دست‌ها و پاهای ما اشاره دارد. این فرآیند دمای مرکزی بدن را با سرعت بیشتری کاهش می‌دهد.

افزایش جریان خون با گرم کردن پاها، چه از طریق پوشیدن جوراب در رختخواب و چه وسایل دیگر، می‌تواند به شما کمک کند تا سریعتر به خواب بروید. در یک مطالعه تحقیقاتی، شرکت کنندگانی که از جوراب یا سایر روش‌های گرم کردن پا استفاده می‌کردند، نه تنها سریعتر به خواب رفتند، بلکه گزارش دادند که قادر به حفظ وضعیت خواب برای مدت طولانی‌تری هستند. آن‌ها به طور کلی کیفیت خواب بهتری را هم تجربه کردند.

آیا جوراب می‌تواند به اختلالات خواب کمک کند؟

در حالی که پوشیدن جوراب در رختخواب ممکن است نتواند به تمام اختلالات خواب و بیداری کمک کند، شواهد نشان می‌دهند که گرم کردن پاها قبل از خواب واضحا علائم بی‌خوابی را کاهش می‌دهد. یک مطالعه معتبر نشان داد که گرم کردن پاها به مدت ۲۰ دقیقه قبل از خواب علائم بی‌خوابی را تسکین می‌دهد. همچنین به دنبال بررسی احساس خستگی در یک مطالعه جداگانه، افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌بردند پس از گرم کردن دست‌ها و پاهای خود خواب بهتری را تجربه کردند.

با این حال، تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که اغلب بیماران مسن مبتلا به بی‌خوابی با استفاده از تکنیک‌های گرم کردن پا، تغییر خاصی را در علائم خود تجربه نمی‌کنند. از این رو سن ممکن است نقش مهمی در اثربخشی گرم کردن پاها داشته باشد.

سایر مزایای استفاده از جوراب در رختخواب

علاوه بر این که سریعتر به خواب می‌روید و بیشتر در وضعیت خواب باقی می‌مانید، پوشیدن جوراب در رختخواب مزایای دیگری نیز دارد.

– پیشگیری از گرگرفتگی یائسگی

گرگرفتگی یائسگی به دلیل افزایش دمای مرکزی بدن است که می‌تواند در بیداری یا خواب رخ دهد. در حالی که عوامل دیگری مانند سطح هورمون‌ها نیز بر گرگرفتگی تاثیر می‌گذارند، ما به خوبی می‌دانیم که پوشیدن جوراب در رختخواب به بدن کمک می‌کند تا دمای مرکزی خود را کاهش دهد. بنابراین مکانیسم مذکور ممکن است ما را از شر گرگرفتگی‌های نیمه شب نجات دهد.

– افزایش احتمال ارگاسم

شاید متعجب شوید اما پوشیدن جوراب در رختخواب علاوه بر بهبود خواب، می‌تواند زندگی جنسی شما را نیز دگرگون کند.

یک مطالعه معتبر نشان داد که ۸۰ درصد از زوج‌هایی که جوراب می‌پوشیدند، به دنبال رابطه جنسی با همسر خود ارگاسم را تجربه کردند، در مقایسه با ۵۰ درصدی که پیش‌تر و بدون جوراب مورد مطالعه قرار گرفته بودند. در حالی که همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است، واضح است که افزایش جریان خون و دمای پوست به افراد کمک می‌کنند تا راحت‌تر به ارگاسم برسند.

– کاهش علائم سندرم رینود

سندرم رینود شامل کاهش چشمگیر جریان خون در رگ‌های دست و پا، اغلب به دلیل قرار گرفتن در معرض سرمای شدید است. پوشیدن جوراب در رختخواب می‌تواند به جلوگیری از سرمازدگی به خصوص طی زمستان و همچنین تجربه علائم سندرم رینود کمک کند.

– درمان ترک پا

هیچ فرصتی بهتر از زمان خواب برای رسیدگی به سلامت پاها وجود ندارد! قبل از خواب یک کرم یا لوسیون مرطوب کننده روی پاهای خود بمالید و جوراب بپوشید تا در تمام ساعات شب مرطوب بمانند. اطمینان حاصل کنید که هر شب از یک جفت جوراب تمیز استفاده می‌کنید و گاهی اوقات برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها به پاهای خود استراحت دهید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار