سبزه عید/ چطور «روی اسفنج» جذاب‌ترین سبزه‌های عید را بکاریم؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

بهترین گزینه برای کاشت سبزه عید روی اسفنج یا یونولیت باشند چرا که بعد از خیس شدن حالت ژله‌ای به خود می‌گیرند و به همین دلیل قابلیت چسبندگی روی سطوح مختلف را دارند.

اول صبح؛ اسفند ماه، ماه سبزه‌هاست. در این زمان خانم‌ها به فکر سبزه انداختن می‌افتند. اگرچه سبزه‌های زیبایی در بازار وجود دارند اما تهیه آن در منزل کار سختی نیست. سبزه‌ها در شکل‌های مختلفی می‌توانند تهیه شوند. در ادامه قصد داریم با چگونگی کاشت سبزه عید با اسفنج یا یونولیت، آشنا شویم. برای کاشت سبزه عید با یونولیت از چه بذری باید استفاده کرد؟ برای کاشت سبزه نوروز می‌توان از انواع بذرها و دانه‌های خوراکی استفاده کرد، اما مدت زمان خیساندن این بذر و دانه‌ها و همچنین مدت زمان لازم برای جوانه‌زدن آن‌ها متفاوت است.

اگر مدت زمان شما برای سبزه انداختن محدود است؛ بهتر است از بذرهای شاهی، خرفه، خاکشیر و منداب استفاده کنید. این بذرها همچنین می‌توانند بهترین گزینه برای کاشت سبزه عید روی اسفنج یا یونولیت باشند چرا که بعد از خیس شدن حالت ژله‌ای به خود می‌گیرند و به همین دلیل قابلیت چسبندگی روی سطوح مختلف را دارند. برای این کار علاوه بر بذر مورد نظر، به مقدار کافی یونولیت و تور هم نیاز دارید. مراحل کاشت سبزه عید با اسفنج و یونولیت یونولیت را به شکل مورد نظر (طاووس، قلب، عروسک و…) برش می‌زنیم. پارچه توری را روی یونولیت قرار داده و از پشت یونولیت با سنجاق یا سوزن تور را محکم می‌کنیم. بذر مورد نظر را با مقدار کافی آب خیس می‌کنیم. (به طور مثال مقدار آب لازم برای خیساندن بذر شاهی ۵ برابر مقدار بذر است) ۴ ساعت صبر می‌کنیم. سطح مورد نظر یونولیت را که قبلا به فرم دلخواه درآورده‌ایم؛ با آبپاش، خیس می‌کنیم.

sabze-haft-sin-3

روی سطح را یک پنبه به ضخامت یک سانتی‌متر قرار می‌دهیم و روی پنبه را یک پارچه بسیار نازک می‌کشیم. بذرها را که حالت ژله‌ای و چسبناک پیدا کرده‌اند به صورت یک لایه نازک بر روی آن می‌ریزیم؛ به طوری‌که تمام سطح را از بذر مورد نظر، پوشش دهیم. زمانی که مطمئن شدیم بذرها به اندازه لازم بر روی سطح مورد نظر چسبیده‌اند، با آبپاش کاملا آن را آب می‌دهیم. در نهایت آن را با استفاده از یک نایلون به گونه‌ای می‌پوشانیم که امکان ورود و خروج هوا در قسمت بالای آن، وجود داشته باشد. برای این کار باید در قسمت بالای نایلون چند سوراخ ایجاد کنیم. (توجه داشته باشید که نایلون نباید به سطح ماکت بچسبد.) سبزه را در محیط معمولی به دور از نور خورشید قرار داده و روز اول و دوم سه بار در روز آن را آبپاشی می‌کنیم. اجازه می‌دهیم نایلون به مدت ۴۸ ساعت (یعنی درست زمانی که بذرها جوانه زدند) روی سبزه بماند. نایلون را بعد از این مدت از روی سبزه برمی‌داریم و از این به بعد روزی دو بار آن را آب پاشی می‌کنیم. پس از گذشت یک الی دو روز، سبزه را روزی چند بار در هوای آزاد قرار دهید و روزی یک بار آبپاشی کنید.

پس از گذشت چند روز، سبزه شما به همان شکلی که دوست داشتید و به اندازه کافی، رشد خواهد کرد. نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید به طور متوسط بذر شاهی برای سبز شدن به ۶ روز زمان و بذر منداب به ۴ روز زمان، نیاز دارد. به هنگام آبپاشی سبزه، نباید آب درون آن جمع شود چرا که بوی نامطبوعی می‌گیرد. بذرهایی مثل شاهی، خرفه و خاکشیر بعد از سبز شدن به رنگ «سبز» هستند و بذر منداب به رنگ «قرمز». به طور معمول بذرها برای تبدیل شدن به یک سبزه، به یک هفته الی ۱۰ روز زمان، نیاز دارند. اگر برای در آوردن یونلیت به شکل دلخواه نیاز به چسب داشتیدحتما از چسب ضد آب استفاده نمایید تا در اثر آب دادن سبزه، کار از هم باز نشود.

منبع: ستاره
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار