سبزه عید/ چطور روی کوزه سبزه بکاریم؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

تهیه کوزه سبز بسیار جالب است. با استفاده از یک کوزه سفالی و مقداری بذر شاهی یا خرفه و خاکشیر (بذرهای لعاب دار) می‌توانیم سبزه کوزه‌ای درست کنیم.

اول صبح؛ در اینجا طرز تهیه سبزه روی کوزه را به همراه نکات مهم و چند نمونه تزیین سبزه روی کوزه به علاقمندان آموزش میدهیم.

ابتدا کوزه را از آب پر می‌کنیم و برای مدت یک شبانه روز آن را همان‌طور پر از آب نگه می‌داریم تا جدار کوزه کاملاً خیس شود.

مرحله بعدی ایجاد سطح اتکا و یا سطحی مناسب برای رشد ریشه‌های بذرها است.

5971855_501

اگرچه بذرهایی مانند شاهی و خاکشیر لعاب دارند، اما این لعاب تا مدتی وجود دارد و بعد از آن سبزه باید به‌واسطه رشد ریشه‌هایش روی دیواره کوزه دوام بیاورد.

به همین دلیل باید سطحی برای ریشه‌ها ایجاد کرد تا در لابه‌لای آن فرو روند و بذرها پایین نریزند.

بدین منظور روی کوزه یک جوارب نایلونی یا همان جوراب‌های زنانه (ترجیحا به رنگ کرم) می‌کشیم، به طوری که کف کوزه در قسمت نوک پنجه جوراب و سر جوراب نیز در قسمت دهانه کوزه قرار گیرد.

5971853_594

اضافه جوراب را نیز می‌توان داخل دهانه کوزه وارد کوزه کرد.

برخی افراد به جای جوراب (که ساده‌ترین گزینه است) از پارچه‌های نازک و نخی و البته درشت بافت که به نام تنظیف معروف است استفاده می‌کنند و کوزه را در لایه‌ای از این پارچه می‌پیچند. البته این کار نسبت به جوراب نایلونی حوصله بیشتری نیاز دارد، زیرا کناره‌های پارچه را باید با نخ و سوزن دوخت و طوری پارچه را در اطراف کوزه محکم کرد که طی قراردهی و جوانه‌زنی بذرها دچار چین‌خوردگی نشود.

سپس بذرها را که قبلا مرحله خیس شدن را طی کرده‌اند به‌آرامی و با انگشتان دست روی دیواره کوزه قرار می‌دهیم، به طوری که در مورد بذر شاهی فقط یک لایه نسبتا نازک و در مورد مخلوط خرفه و خاکشیر لایه نسبتا ضخیم‌تری به شکل یکنواخت تمامی سطح کوزه را بپوشاند و به جوراب یا پارچه موجود روی سطح کوزه بچسبد.

از آن‌جا که آب کوزه روزانه مقداری تبخیر می‌شود، به طور مرتب سطح آب را بررسی کنید و در صورت لزوم مجددا در کوزه آب بریزید.

وجود آب، رطوبت مورد نیاز بذرها را تامین می‌کند. البته گاهی اسپری آب نیز به تامین رطوبت و شادابی بذرها کمک می‌نماید.

نکات مهم:

در این روش حتما باید از بذرهای لعاب‌دار استفاده کرد، زیرا همان‌طور که قبلا گفته شد وجود لعاب باعث چسبندگی و ماندگاری بذرها روی دیواره عمودی کوزه می‌شود. بنا بر این در این روش یا از بذر شاهی (که لعاب بسیار خوبی تولید می‌کند) و یا از مخلوط حجم مساوی تخم خرفه و خاکشیر استفاده کنید.

5971852_629

مقدار آبی که روی بذر می‌ریزیم باید به اندازه‌ای باشد که حالت ژله‌ای به خود بگیرد چون اگر رقیق شد بین دانه‌ها فاصله می‌افتد و سبزه‌ها کم پشت می‌شود.

برای این کار باید از کوزه سفالی و بدون لعاب استفاده کرد. وجود لعاب مانع از مرطوب شدن مناسب دیواره کوزه می‌شود.

درون کوزه باید همیشه پر آب باشد و ظرف زیر کوزه نیز هر روز باید خالی شود.

چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر می‌شود باید به طور مرتب در آن آب بریزیم.

کوزه را در محل پر نور قرار دهید و گاه گداری آن را بچرخانید تا نور به همه جای آن برسد.

میتوانید برای زیبایی بیشتر درون کوزه اب چند شاخه گل قرار دهید.

بهتر است مراحل تهیه این سبزه را حدودا ۱۰ روز قبل از عید شروع کنید.

اگر مراحل را زودتر شروع کنید بعد از گذشت چند روز از سال جدید بذرهای روی کوزه بلند و نامرتب میشوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار