سبزه عید/ چطور «سبزۀ عروسکی» بکاریم؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

سبزه عید نوروز امسال را می‌توانید با کمترین هزینه و ساده‌ترین لوازم درست کنید و با سبزه‌های عروسکی سفره هفت سین فانتزی و زیبایی داشته باشید.

اول صبح؛ دیگر کاشت سبزه‌ها مانند سابق به صورت گرد نیست و تنوع زیادی در اشکال کاشت سبزه‌ها به وجود آمده است. امروزه تزئین سبزه‌ها به شکل حیوانات و عروسک‌ها، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

سبزه‌ها در اندازه‌ها و اشکال مختلف در بازار وجود دارد، اما خیلی از افراد مایل هستند، سبزه عید خود را خودشان تزئین کنند. باینکه کدام مدل سبزه را می‌خواهید بر سر سفره هفت سین قرار دهید، کاملا امری سلیقه‌ای است و در برخی مواقع، به فرصت باقیمانده تا ایام عید نیز بستگی دارد.

کاشت سبزه‌ها به شکل حیوانات و عروسک‌ها بسیار مورد توجه کودکان است و البته تهیه کردن آن‌ها کمی سخت‌تر است. اما با کمی صبر و حوصله می‌توان سبزه‌های زیبایی را آماده کرد.

 edc40320-a566-4552-b450-9e53841f115c

برای آماده کردن سبزه‌ها، می‌توانید از فرزندان خود نیز کمک بگیرید. زیرا علاوه بر آموزش کاشت گیاه، برای آن‌ها بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

سبزه عروسکی به شکل خار پشت

برای تزئین سبزه به شکل عروسک خار پشت، به ابزار کمی نیاز است. به راحتی می‌توان با انجام مراحل زیر، عروسک بامزه‌ای پوشیده از سبزه را تزئین نمود.

وسایل مورد نیاز:

یک عدد جوراب راه راه و یا ساده

کود

بذر از نوع دلخواه

سنگ تزیینی و منجوق برای تزیین

مراحل انجام کار:

جورابی به سایز دلخواه انتخاب کنید و داخل آن را با بذر و کود پر کنید و سپس، سر جوراب را گره بزنید و اضافه جوراب را با قیچی، کنار بگذارید.

 36ad5cb2-2334-4eab-9db0-a0da4e7591e3

با استفاده از وسایل تزئینی، چشم و گوش و دهان خارپشت را درست کنید.

 a7eecd84-6d39-4c5a-becb-080fdaa6419b

جوراب را درون یک بشقاب بگذارید تا در زمان آبیاری که آب از منافذ جوراب به بیرون می‌آید، دوباره توسط آن جذب شود.

تنها سطح پشت خارپشت را آبیاری کنید تا در قسمت سر عروسک، سبزه کمتری رشد کند. در این صورت، پشت عروسک پر از سبزه خواهد شد. در صورت رشد سبزه‌های اضافی، می‌توانید آن‌ها را هرس کنید.

با گذشت ۱۰ روز، سبزه شما آماده قرار گرفتن در سفره هفت سین خواهد شد.

 a0bc3c8f-49ca-485d-aae3-7130eec22e69

کاشت و تزئین سبزه عید به شکل موش

برای کاشت و تزئین سبزه به شکل موش و یا حیوانات دیگر باید از بذر شاهی، خرفه و یا خاکشیر استفاده نمائید زیرا این بذور به هنگام ترکیب با آب، حالت ژله‌ای و چسبناک به خود می‌گیرند و به راحتی به سطوحی مانند ابر، اسفنج و… می‌چسبند.

بذر خاکشیر، سبزه زیبایی را به وجود می‌آورد، همچنین به سرعت رشد می‌کند. به همین دلیل برای کسانی که فرصت کافی برای کاشت سبزه ندارند، انتخاب مناسب‌تری می‌باشد.

وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزه، با طرح موش

برای داشتن سبزه به شکل موش، ابتدا باید عروسک مورد نظر را تهیه کنید و یا خود، عروسک موش را درست کنید. عروسک‌های آماده باید از جنس ابری و یا پنبه‌ای باشند. در صورت درست کردن عروسک توسط خود باید از ابر یا اسفنج، بذر، نایلون، پارچه نازک توری (جوراب) و آبپاش استفاده کنید.

مراحل انجام کار

اسفنج یا ابر را به شک موش و یا حیوان دلخواه برش بزنید.

پارچه توری و یا جوراب را روی موش قرار دهید و با سنجاق و سوزن آن را محکم کنید.

بذر مورد نظر را به مدت ۵ تا ۶ ساعت با آب کافی خیس کنید. به ازای هر مقدار بذر شاهی، ۵ برابر آب نیاز است.

سطح مورد نظر را با آبپاش، خیس کنید.

بذرهای خاکشیر یا شاهی که لعاب دار و ژله‌ای شده‌اند را با دستان خیس به صورت یک لایه نازک و یک دست بر رویتمام سطح اسفنج بریزید.

روی بذر را با نایلون به طوری بپوشانید که امکان نفوذ هوا به بذر‌ها وجود داشته باشد. برای این کار، چند سوراخ روی نایلون ایجاد کنید. دقت کنید که نایلون به سطح موش نباید بچسبد.

سبزه خود را به دور از آفتاب و در محیط اتاق قرار دهید و در دو روز اول، آن را آبپاشی نمائید.

نایلون را بعد از دو روز از روی سبزه بردارید زیرا این مدت زمان کافی برای جوانه زدن سبزه بوده است.

روی جوانه‌ها روزی دو بار آبپاشی نمائید.

بعد از گذشت دوروز اول می‌توانید سبزه را روزی چند بار در هوای آزاد قرار دهید.

سبزه‌ها بعد از چند روز رشد کرده و سطح عروسک را می‌پوشانند.

 

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار