سبزه عید/ سبزۀ آفتابگردان را کی و چطور بکاریم؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

اگر تصمیم دارید برای عید نوروز امسال، سبزه تخمه آفتابگردان درست کنید؛ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اول صبح؛ سبزه عید جز جدانشدنی سفره هفت سین ایرانی‌ها است و حالا که عید نوروز نزدیک است؛ همه به دنبال کاشت سبزه‌های زیبا و متفاوت هستند؛ یکی از این سبزه‌های زیبا، سبزه تخمه آفتابگردان است.

روند رشد سبزه تخمه آفتابگردان حدود ۱۵ روز است؛ بنابراین شما باید دو هفته قبل از سال تحویل این کار را آغاز کنید. هممچنین شما باید بذرهای تخمه آفتابگردان را در فصل زمستان آماده کنید چون با هوای گرم تداخل دارد.

در ابتدا باید تخم آفتابگران با کیفیت تهیه کنید که بوداده نباشد.

سبزه-آفتابگردون

کاشت سبزه تخمه آفتابگردان

برای تسریع در روند جوانه زنی، باید تخمه آفتابگردان را حدود ۱۰ تا ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا سریعتر جوانه بزنند. سپس آن‌ها را در یک دستمال نخی مرطوب قرار دهید.

وقتی دانه‌های آفتابگردان جوانه زدند؛ وقت آن رسیده که دانه‌ها را به ظرف اصلی منتقل کنید. دانه‌ها را خیلی متراکم روی سطح یک ظرف قرار دهید.

ظرف انتخابی شما باید دیواره بلند داشته باشد. به طور مثال ظرفی با لبه ۱۲ سانتی‌متری انتخاب کنید و ۷ سانتی متر درون آن را بذر بریزید و ۵ سانتی متر را خالی بگذارید.

می‌توانید یک ظرف وارونه دیگری را در طول دوره خاموشی ۲-۳ روزه روی آن قرار دهید. هنگامی که بذرها شروع به جوانه زدن کردند، ظرف را به مکانی آفتابی منتقل کنید.

سبزه-آفتابگردون-3

سبزه تخمه آفتابگردان

به یاد داشته باشید که سطح دانه‌ها را مرطوب نگه دارید؛ اما خیس نباشد. پس از جوانه زدن بذرها آبیاری محدود توصیه می‌شود. آبیاری بیش از حد ممکن است منجر به رشد قارچ و پوسیدگی شود.

در عرض دو هفته سبزه تخمه آفتابگردان شما آماده است. حتی شما می‌توانید در نهایت از این میکروگرین‌ها کوچک برای تغذیه هم استفاده کنید. آن‌ها بسیار مقوی هستند. میکروگرین آفتابگردان منبع عالی آهن، کلسیم، فولات، پروتئین، روی، ویتامین‌های A، B و D و اسیدهای آمینه ضروری است.

این میکروگرین‌ها بسیار سالم هستند و می‌توان آن‌ها را به‌صورت خام خورد و یا به سالاد، سوپ، ساندویچ و دیپ اضافه کرد.

منبع: ستاره
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار