افزایش طول عمر با ۴ تغییر ساده در روتین خواب

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

شما میتوانید با تغییراتی ساده در روتین خواب خود، اثر مثبت مستقیم روی طول عمر خود گذاشته از کوتاهی عمرتان بواسطه عوارض کم خوابی در امان بمانید.

اول صبح؛ خواب به عنوان یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های انسان در تأمین سلامت جسمی و روحی نقش بسزایی داردف علاوه بر این جالب است بدانید خواب و طول عمر دارای ارتباط نزدیکی هستند. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که کیفیت و مدت زمان خواب بر تنظیم فعالیت‌های بیولوژیکی و فیزیولوژیکی در افراد تأثیرگذار است، و این تأثیرات می‌توانند بر طول عمر افراد تاثیرگذار باشد.

بررسی‌ها نشان میدهد که خواب تقریباً بر هر نوع بافت و سیستم بدن – از مغز، قلب و ریه‌ها گرفته تا متابولیسم، عملکرد سیستم ایمنی، خلق و خو و مقاومت در برابر بیماری‌ها تأثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود خواب، یا داشتن خواب نامناسب، خطر ابتلا به اختلالاتی از جمله فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، افسردگی و چاقی را افزایش می‌دهد.

خبر خوب این است که شما میتوانید با تغییراتی ساده در روتین خواب خود، اثر مثبت مستقیم روی طول عمر خود گذاشته از کوتاهی عمرتان بواسطه عوارض کم خوابی در امان بمانید. چند توصیه‌ای که در این بخش از سلامت می‌خوانید، توسط پزشکان و با هدف همین مهم، منتشر شده است.

۱. به اندازه و با کیفیت بخوابید

تعداد ساعات خواب و همچنین کیفیت آن از اهمیت بسیاری برخوردارند. تحقیقات نشان داده است که افرادی که مدت زمان کافی می‌خوابند و خواب با کیفیتی دارند، دارای سلامتی بهتر و عمر بیشتری هستند.

۲. برای خوابیدن و بیدار شدن برنامه منظم داشته باشید

برنامه‌ریزی منظم برای خواب و بیدار شدن می‌تواند به تنظیم ساعات خواب و افزایش کیفیت آن کمک کند. این عادت موجب بهبود روند خواب و تعادل در ساعات بیداری می‌شود که تأثیر مستقیمی بر سلامت عمومی و طول عمر دارد.

۳. با چشم‌بند بخوابید

حتما شما هم در مورد تاثیر بی‌خوابی بدلیل نور محیط شنیده‌اید و میدانید استفاده از چشم‌بند در محیط خواب با تنظم میزان مناسب نور اتاقف به خواب بهتر شما کمک می‌کند. این اقدام می‌تواند خواب عمیق‌تر و طولانی‌تری را برایتان فراهم کرده و از اختلالات خواب جلوگیری نماید.

۴. در اتاق خوشبو بخوابید

بوی مطبوع و آرامبخش در محیط خواب می‌توانند تأثیر بسزایی در کاهش استرس و افزایش راحتی خواب داشته باشند. استفاده از عطرهای ملایم و مورد علاقه‌تان در اتاق خواب به ایجاد یک محیط آرام و دلنشین کمک کرده و تأثیر مثبتی بر کیفیت خواب دارد.

 

منبع: چشمک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار