چرا گربه‌ها سه پلک دارند و انسان دو پلک؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

چرا گربه‌ها و سایر حیوانات پلک سوم دارند، اما انسان‌ها پلک سوم ندارند؟

اول صبح؛ اگر یک گربه در خانه داشته باشد احتمالا دیده‌اید که گربه‌ها پلک سومی دارند، که گاهی‌اوقات وقتی این حیوان خانگی از خواب بیدار می‌شود یا خمیازه می‌کشد، به چشم می‌خورد. این پلک سوم درواقع غشای تحریک‌کننده‌ای است که پشت دو غشای دیگر قرار دارد و به صورت افقی در سراسر چشم حرکت می‌کند.

چرا گربه‌ها سه پلک دارند؟

به گزارش راز بقا، این تنها گربه‌ها نیستند که از این تجهیزات چشمی برخوردار هستند. غشای تحریک‌کننده در میان پرندگان و پستانداران و همچنین برخی از ماهی‌ها و خزندگان یک امر عادی است که محافظت فیزیکی بیشتری برای قرنیه ظریف چشم ایجاد می‌کند و به روغن کاری و تمیز کردن کره چشم کمک می‌کند. آن‌ها ممکن است نیمه شفاف باشند تا امکان دید جزئی را حتی در حالت بسته فراهم کنند.

چه شد که انسان پلک سوم خود را از دست داد؟

انسان‌ها و بسیاری از نخستی‌های دیگر فاقد پلک سوم (غشای تحریک‌کننده عملکردی) هستند، شاید به این دلیل که انسان تمایل دارد هنگام کاوش در جهان، به جای صورت با دست‌هایش فعالیت کند تا چشم‌ها کمتر آسیب‌پذیر باشند.

تنها چیزی که از از این پلک سوم یا غشای تحریک‌کننده عملکردی در انسان وجود دارد، برآمدگی‌های گوشتی و مثلثی شکلی است که در گوشه‌های داخلی چشم‌های ما قرار دارند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار