10 حیوانی که بلندترین صداهای دنیای جانوران را تولید می‌کنند

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

میگوی هفت تیرکش با باز و بسته کردن چنگال‌های خود یکی از بلندترین صداهای اقیانوس را تولید می‌کند. این صدا نه تنها شنیده، بلکه احساس نیز می‌شود و مانند یک بمب صوتی در مقیاس مینیاتوری عمل می‌کند که شکار میگوی هفت تیرکش را مبهوت و گیج می‌سازد.

اول صبح؛ طبیعت یک شگفتی تمام عیار و مملوء از مناظر، رایحه‌ها و صداهای باورنکردنی است. اغلب افراد درباره‌ی زوزه‌ی افسانه‌ای گرگ‌ها یا غرش مقتدرانه‌ی سلطان جنگل شنیده‌اند اما هر کسی این صداها را از نزدیک تجربه نکرده است. تنها راه برای پی بردن به قدرت صدای حیوانات این است که در مقابل آن‌ها قرار بگیرید، چیزی که در بسیاری از موارد ایده‌ی خوبی نیست. به جای این کار، می‌توان از بهترین مقایسه‌ی ممکن یعنی دسی بل کمک گرفت. مقیاس دسی بل شدت یک صدا را نشان می‌دهد. هر چه رقم دسی بل بالاتر باشد، یعنی صدا بلندتر است.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم کدام حیوانات کره زمین بلندترین صدا را دارند. این فهرست از کم به زیاد مرتب شده و احتمالاً برخی موارد آن غافلگیرتان خواهد کرد.

۱۰- کاکاپو

18-na_65b6612e91a02

صدایی که پرنده‌های کاکاپو هنگام پیدا کردن جفت از خود تولید می‌کنند، می‌تواند به ۱۳۲ دسی بل برسد، امری که آن را به غیرمنتظره‌ترین قطعه‌های عاشقانه‌ی حیات وحش تبدیل می‌کند.

۹- خفاش بولداگ بزرگ

19-na_65b660d303422

خفاش‌های بلداگ بزرگ با استفاده از صدای خود ۱۴۰ دسی بل قدرت دارد، مسیریابی و شکار می‌کنند، امری که آن‌ها را به استاد آسمان شب بدل کرده است.

۸- میمون جیغ کش

20-na_65b661628ac0e

صدای جیغ میمون‌های جیغ کش ۱۴۰ دسی بل قدرت دارد که صدای بلندی محسوب می‌شود. این میمون‌ها از جیغ‌های خود برای مشخص کردن قلمروشان استفاده می‌کنند و هیچ شکی باقی نمی‌گذارند که در بالای درختان چه کسی رئیس است.

۷- نهنگ سر کمانی

21-na_65b664cb3bdbb

نهنگ سر کمانی شاید قدرت ۱۵۹ دسی بلی صدای خود را به رخ نکشد اما به این معروف است که صدای او از میان آب‌های سرد قطب شمال عبور می‌کند. این نهنگ‌های غول پیکر از صدای خود برای برقراری ارتباط و پیدا کردن مسیر خود در میان آب‌های منجمد استفاده می‌کنند.

۶- نهنگ گوژپشت

22-na_65b66266bf866

نهنگ‌های گوژپشت با صدایی که به ۱۸۳ دسی بل می‌رسد، رهبران ارکستر اعماق آب‌ها هستند. این موجودات آبی ملودی‌های پیچیده‌ای می‌سازند که از میان آب‌ها عبور می‌کند، همچون سمفونی دریاها.

۵- نهنگ تیغ باله

23-na_65b6654a788ec

صدای ۱۸۶ دسی بلی نهنگ‌های تیغ باله آب‌های اعماق اقیانوس‌ها را می‌شکافد و از آن‌ها عبور می‌کند. این نهنگ‌ها از صدای فرکانس پایین خود برای برقراری ارتباط از راه دور با دیگر نهنگ‌ها استفاده می‌کنند.

۴- نهنگ آبی

24-na_65b663ebe541b

صدای نهنگ آبی که ۱۸۸ دسی بل قدرت دارد، تنها یک صدا، بلکه یک اپرای اقیانوسی هم هست. این غول‌های مهربان از صدای قدرتمند خود برای برقراری ارتباط در دریاهای وسیع و آزاد استفاده می‌کنند.

۳- میگوی هفت تیرکش

26-na_65b665f800f42

میگوی هفت تیرکش با باز و بسته کردن چنگال‌های خود یکی از بلندترین صداهای اقیانوس را تولید می‌کند. این صدا نه تنها شنیده، بلکه احساس نیز می‌شود و مانند یک بمب صوتی در مقیاس مینیاتوری عمل می‌کند که شکار میگوی هفت تیرکش را مبهوت و گیج می‌سازد. باور نکردنی است که موجودی به این کوچکی می‌تواند صدایی به بلندی ۲۱۸ دسی بل تولید کند.

۲- دلفین پوزه بطری

28-na_65b662f7c012f

سوت‌ها و صداهای ۲۲۰ دسی بلی دلفین پوزه بطری تنها یک گپ و گفت نیست، بلکه یک سیستم ردیاب صوتی پیشرفته هم هست. این موجودات باهوش دریایی از صدای خود برای پیدا کردن مسیر و برقراری ارتباط استفاده می‌کنند.

۱- نهنگ عنبر

29-na_65b66464b4fa4

نهنگ‌های عنبر با داشتن صدایی ۲۳۳ دسی بلی درصدر این فهرست قرار دارند. این موجود غول پیکر که در اعماق دریاها زندگی می‌کند با استفاده از انعکاس صدای خود مسیرش را در میان آب‌های تاریک و عمیق اقیانوس‌ها پیدا می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار