۵ «نقاشی» فوق العاده از دوران قاجار

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

در اینجا پنج نقاشی مربوط به دورۀ قاجار را ملاحظه خواهیم کرد؛ از یک طرح کوچک که ناصرالدین شاه کشیده است تا پرترۀ آبرنگ یکی از فرزندان پرشمار فتحعلی‌شاه.

اول صبح؛ نقاشی عصر قاجار به طور کلی تلفیقی از سنت‌های نقاشی ایرانی و تکنیک‌ها و تاثیرات نقاشی غربی بوده است. موضوعات این نقاشی‌ها را نیز اغلب مجالس بزم، منظره‌ها و پرتره‌های اشخاص شکل می‌دادند.

در اینجا پنج نقاشی مربوط به دورۀ قاجار را ملاحظه خواهیم کرد؛ از یک طراحی کوچک توسط شخص ناصرالدین‌شاه تا یک نقاشی رنگ و روغن از بانویی که شاگر کمال‌الملک بود.

«شالیزار»؛ شوکت‌الملوک خواجه‌نوری

 44731603

این نقاشی رنگ روغن یکی از آثار خانم شوکت‌الملوک خواجه‌نوری است که به همراه خواهرش در نزد کمال‌الملک شاگردی کرده بودند. از شوکت‌الملوک آثار دیگری نیز به جا مانده که نقاشی پرترۀ خودش از جملۀ آن‌ها است.

شاهزاده و گربه؛ نقاش ناشناس

 124

این نقاشی جلوه‌ای از ترکیب هنر ایرانی و اروپایی است. کشیدن نقاشی‌های در اندازه بزرگ و با تکنیک رنگ روغن یکی از تاثیرات نقاشی اروپایی بود در حالیکه موضوع زیبایی و جوانی، پارچه‌های بافت دار و زندگی درباری مرتبط با سنت نقاشی ایرانی است. قسمت بالای بسیاری از این نقاشی‌ها قوس دار ساخته می‌شد به دلیل این‌که قرار بود در طاقچه‌های قوس دار قرار بگیرند.

چهرۀ یک زن؛ ناصرالدین شاه قاجار

 46788179

نوشته روی این طراحی شعری است که بیت نخست آن از گلستان سعدی بوده ولی بیت دوم آن، احتمالا از سروده‌های ناصرالدین شاه می‌باشد. به علاوه، در کنار طراحی، دستخط میرزا حسین خان اعتمادالسلطنه به این شرح موجود است: نقاشی مرحوم ناصرالدین شاه قاجار؛ حسین اعتمادالسلطنه.

دختر فتحعلی شاه؛ نقاش ناشناس

 36701820

این نقاشی آبرنگ که در زمان محمدشاه قاجار کشیده شده، تصویر خانم ضیاء السلطنه دختر فتحعلی شاه قاجار از زن سی و نهم او، مریم خانم را نشان می‌دهد.

زیبارویی در حال انجام حرکات آکروباتیک؛ نقاش ناشناس

 37656102

ترسیم چهره و پیکر زیبارویان در حال انجام حرکات مختلف مخصوص بزم، یکی از موضوعات پرتکرار در نقاشی عصر قاجار بوده است.

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار