کشف انگشتر طلا متعلق به ۲۳۰۰ سال پیش در شهر بیت المقدس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

بنابر اعتقاد باستان‌شناسان، این انگشتر طلا به لحاظ سبک نشان‌دهنده مد رایج در دوره تسلط حکومت هخامنشیان و در عصر هلنیستی اولیه از اواخر قرن چهارم تا اوایل قرن سوم پیش از میلاد به بعد است.

اول صبح؛ باستان‌شناسان در شهر بیت المقدس یک حلقه کوچک طلایی نادر مزین به یک نگین قیمتی را پیدا کرده‌اند که می‌گویند ظاهراً برای پسر یا دختری کوچک ساخته شده و حدود ۲۳۰۰ سال قدمت دارد.

تیم یابنده این انگشتر در بیانیه‌ای گفت: «این یک یافته غیرعادی و عمیقاً تکان‌دهنده است، نه چیزی که هر روز بتوان آن را پیدا کرد.»

به گفته آنان، نگین قرمز این انگشتر از سنگ گارنت (نارسنگ یا لعل) درست شده و دور آن را لایه‌ای از طلا با درجه خلوص بسیار بالا گرفته است. باستان‌شناسان می‌گویند این انگشتر به خوبی حفظ شده و با وجود گذشت بیش از دو هزار سال، هیچ‌گونه زنگ‌زدگی یا هوازدگی در آن مشاهده نمی‌شود.

یکی از اعضای تیم حفاری می‌گوید زمانی که در حال غربال خاک کف سایت بوده ناگهان چیزی درخشان را دیده است. او گفت: «فوراً فریاد زدم حلقه پیدا کردم. در عرض چند ثانیه همه دور من جمع شدند و هیجان زیادی به وجود آمد.»

«حلقه بسیار کوچک بوده و ممکن است برای انگشت کوچک یک زن یا یک دختر یا پسر کم‌سن و سال مناسب باشد.»

این انگشتر با چکش‌کاری ورق‌های نازک طلای از پیش برش‌خورده بر روی یک پایه حلقه فلزی ساخته شده است.

بنابر اعتقاد باستان‌شناسان، این انگشتر طلا به لحاظ سبک نشان‌دهنده مد رایج در دوره تسلط حکومت هخامنشیان و در عصر هلنیستی اولیه از اواخر قرن چهارم تا اوایل قرن سوم پیش از میلاد به بعد است. در آن دوره مردم حلقه‌های طلا با نگین‌های سنگی را به حلقه‌های طلایی ساده ترجیح می‌دادند.

روی سنگ انگشترها اغلب چهره‌های اساطیری یا رویدادهای نمادین مهم حکاکی می‌شد.

این مدل جواهرات از زمان سلطنت اسکندر مقدونی به بعد درز شناخته شده بود. فتوحات او به گسترش و حمل و نقل کالاها و محصولات لوکس کمک کرد.

پیش از این زیورآلات دیگری مربوط به عصر هلنیستی اولیه از جمله گوشواره حیوانات شاخدار و مهره طلای زینتی در کاوش‌های این منطقه یافت شده بود.

باستان‌شناسان می‌گویند یافته‌های طلا و سایر اکتشافات و بناها، موقعیت ممتاز شهر بیت المقدس را در آن زمان نشان می‌دهد. به گفته آنان، به نظر می‌رسد ساکنان شهر پذیرای سبک گسترده هلنیستی و تأثیرات رایج در حوزه مدیترانه شرقی بوده‌اند.

12

محوطه باستانی در بیت المقدس 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار