دایره‌ای سنگی در آمریکا که از اهرام مصر قدیمی‌تر است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این بنای تاریخی در سایت باستان‌شناسی Callacpuma در شمال پرو است که در حدود ۳۰۰۰ هزار متر بالاتر از سطح دریا در نزدیکی قله‌ای در رشته کوه آند امتداد لبه غربی آمریکای جنوبی امتداد دارد قرار گرفته است.

اول صبح؛ باستان‌شناسان یک دایره سنگی مرموز را در کوه‌های آند کشف کرده‌اند که به گفته آن‌ها قبل از اهرام بزرگ مصر ساخته شده است.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، میدان سنگی دایره‌ای، که قطر آن حدود ۲۰ متر است، از دو دیواره با مرکز مشترک ساخته شده از سنگ‌های بدون شکل که به‌صورت عمودی در زمین قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است.

این بنای تاریخی در سایت باستان‌شناسی Callacpuma در شمال پرو است که در حدود ۳۰۰۰ هزار متر بالاتر از سطح دریا در نزدیکی قله‌ای در رشته کوه آند امتداد لبه غربی آمریکای جنوبی امتداد دارد قرار گرفته است.

محققان با استفاده از تکنیک‌های تاریخ‌گذاری رادیوکربن دریافتند که ساخت اولیه میدان دایره‌ای حدود ۴۷۵۰ سال پیش انجام شده است. جیسون توهی، باستان‌شناس مردم‌شناسی دانشگاه وایومینگ و نویسنده اصلی این پژوهش، می‌گوید: «این سازه تقریباً ۱۰۰ سال قبل از اهرام بزرگ مصر و تقریباً همزمان با استون هنج ساخته شده است.»

میدان دایره‌ای نمونه‌ای از معماری به یاد ماندنی مگالیتیک است که به سازه‌های ماقبل تاریخ که با استفاده از سنگ‌های بزرگ ساخته شده‌اند اشاره دارد. بر اساس این مطالعه، یافته در Callacpuma یکی از اولین نمونه‌های معماری تشریفاتی به یاد ماندنی و مگالیتیک در قاره آمریکا را نشان می‌دهد.

بنای یادبود با استفاده از سنگ‌های بزرگ، مستقل و عمودی ساخته شده است. به گفته محققان، این روش ساخت و ساز پیش از این هرگز در کوه‌های آند گزارش نشده بود و متمایز از دیگر میدان‌های تاریخی در منطقه است.

 اطلاعات کمی در مورد افرادی که میدان دایره‌ای شکل را ساخته‌اند، وجود دارد، اما شکل و مقیاس بنا و همچنین فقدان آثار خانگی در مجاورت آن نشان می‌دهد که احتمالاً عملکرد آن تشریفاتی بوده است.

محققان بر این باورند که احتمالاً این محل تجمع و مکان تشریفاتی برای برخی از قدیمی‌ترین افراد ساکن در این بخش از دره کاجامارکا بوده است. این مردم عمدتاً یک سبک زندگی شکار و جمع‌آوری داشتند و احتمالاً اواخر دوران خود شروع به رشد محصولات کشاورزی و اهلی کردن حیوانات کرده بودند.

معماری یادبود تشریفاتی با پیچیدگی اجتماعی در جوامع بشری باستان همراه است، با این حال عوامل منشأ آن به خوبی شناخته نشده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار