عکس‌هایی دیدنی از زنان قاجاری/ تصاویر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

از عکسی با حال و هوای رمانتیک که یکی از دختران ناصرالدین شاه گرفته تا پرتره‌های متفاوت زنان ناشناس و تصویری دسته‌جمعی از زنان دربار در اردوی سرخه‌حصار؛ با این عکس‌ها شما را به تماشای صحنه‌هایی از زندگی در ایران عهد قاجار می‌بریم.

اول صبح؛ این عکس‌ها را می‌توان بارها و بارها تماشا کرد و هر بار چیزهای تازه‌ای در آن‌ها دید؛ از جزییات لباس‌ها و چهره‌ها گرفته تا شکل و شمایل خانه‌ها و خیابان‌ها و هر چیز دیگری که در طول این یک قرن و اندی دچار تغییرات فراوان شده است.

1758531_570

عکس نخست تصویری از عصمت‌الدوله، دختر ناصرالدین‌شاه و تاج‌الدوله است. عصمت‌الدوله از علاقمندترین زنان حرمسرای ناصرالدین‌شاه به عکس و عکاسی بود. از او عکس‌های متعددی با ژست‌های مختلف به جای مانده است. او ظاهرا رابطۀ نزدیک و عاشقانه‌ای با همسرش معیرالممالک داشت، به طوری که بعد از مرگش معیرالممالک دیگر هرگز ازدواج نکرد.

1758532_975

عکس دوم، جمعی از زنان حرمسرای ناصرالدین شاه را نشان می‌دهد که در خیمه‌گاه برپا شده در منطقۀ سرخه‌حصار تهران عکس یادگاری گرفته‌اند. سرخه‌حصار از تفرجگاه‌های محبوب ناصرالدین‌شاه بود و هرساله مراسم «آش‌پزان» را در آنجا برگزار می‌کرد.

1758533_815

سایر عکس‌ها نیز به احتمال زیاد و آنطور که در آرشیو مربوطه ذکر شده، مربوط به دوران ناصرالدین شاه هستند، اما اشخاص حاضر در آن‌ها به طور خاص شناخته شده نیستند. به طور کلی این پرتره‌های متفاوت که بعضا با ژست‌های غیرمعمول در آن دوران و بدون حجاب گرفته می‌شدند، معمولا عکس‌هایی آتلیه‌ای بودند که عکاسانی مانند آنتوان سوروگین از زنان خواننده یا رقصنده می‌گرفتند.

1758534_209

1758535_489

 

منبع: فرادید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار