کشف معبدی که برای پرستش «اجداد امپراتور روم» بنا شده بود

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

معبد یافت‌شده در «اسپلو»، شهری قرون وسطایی در بالای تپه، و در مکانی حدود دو ساعت و نیم دورتر از رم و در نزدیکی شهر آسیزی قرار دارد.

اول صبح؛ نامه‌ای که حدود قرن چهار پس از میلاد توسط کنستانتین بزرگ امپراتور روم نوشته شده بود، به تیمی از باستان‌شناسان کمک کرد تا بنایی قدیمی را در ایتالیا پیدا کنند.

دکتر داگلاس بوین، استاد تاریخ در دانشگاه سنت‌لوئیس که سرپرست تیم تحقیق را بر عهده داشته است، در نشست سالانه انستیتوی باستان‌شناسی آمریکا کشف این بنا را اعلام کرده است.

آقای بوین گفته است که او و اکیپ تحقیق «سه دیوار از یک بنای تاریخی» را کشف کردند که به نظر می‌رسد یک معبد رومی از دوران کنستانتین یکم (ملقب به «کنستانتین بزرگ») بوده و قدمت آن به سال‌های ۲۸۰ تا ۳۳۷ بعد از میلاد بازمی‌گردد.

کنستانتین بزرگ که از سال ۳۰۶ تا ۳۳۷ میلادی بر قلمروی امپراتوری روم حکومت می‌کرد، اولین امپراتور روم است که به مسیحیت گروید.

معبد یافت‌شده در «اسپلو»، شهری قرون وسطایی در بالای تپه، و در مکانی حدود دو ساعت و نیم دورتر از رم و در نزدیکی شهر آسیزی قرار دارد.

به گفته آقای بوین، یک نامه متعلق به قرن چهارم از کنستانتین که در قرن هجدهم پیدا شده بود به کشف این معبد کمک کرده است. امپراتور بزرگ روم در این نامه به مردم شهر اجازه داده است عید مذهبی‌شان را در همان شهر خود جشن بگیرند و گفته نیازی نیست آنان مسافتی طولانی را طی کنند و در مراسم شهر دیگری حاضر شوند.

با این حال کنستانتین این اجازه را منوط به آن کرده است که ساکنان معبدی را برای پرستش خاندان «فلاوین»، یا آنچه کنستانتین «اجداد خدایی خود» خوانده است، بسازند. خاندان فلاویان یکی از خاندان‌های مشهور امپراتوری روم بود که در بین سال‌های ۶۹ تا ۹۶ پس از میلاد بر امپراتوری روم حکومت می‌کرد.

1080x608_cmsv2_c2555308-c25f-5288-bb97-7af3e2da16d3-8163466_11zon

مجسمه کنستانتین اول در موزه رم

آقای بوین گفت که کشف معبدی برای بت‌پرستی نشان می‌دهد که «پیوستگی‌هایی بین دنیای بت‌پرستی کلاسیک و جهان رومی-مسیحی اولیه وجود دارد که اغلب از روایات تاریخی ناپدید شده‌اند.»

کارشناسان تاریخی می‌گویند نامه به دست آمده و اشاره آن به معبد، پتانسیل ویژه‌ای برای کشف یک «فرقه امپراتوری» تحت حکومت یک امپراتور مسیحی ارائه می‌دهد.

عبارت «فرقه امپراتوری» به این اعتقاد اشاره دارد که امپراتورها و خانواده‌های آن‌ها باید به عنوان خدایان یا نیمه‌خدایان پرستش شوند. این عمل با مرگ ژولیوس سزار در سال ۴۴ قبل از میلاد آغاز شد و به گفته آقای بوین معبد قرن چهارمی «بزرگترین شواهد» از وجود این آئین در اواخر امپراتوری روم را نشان می‌دهد.

وی گفت: «شواهدی از جاهای دیگر در سراسر جهان روم وجود دارد مبنی بر اینکه حاکمان مسیحی از فرقه‌های امپراتوری موجود حمایت می‌کردند. در واقع ما می‌دانستیم که مردمان چندخدایی یا بت‌پرستان در قرن چهارم در معابدشان عبادت می‌کردند، اما یافته‌ها در این خصوص تا کنون همگی کوچک و ناسازگار بودند.»

قرار است باستان‌شناسان در تابستان سال آینده برای حفاری و تحقیقات بیشتر در معبد به منطقه بازگردند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار