این ساختمان در تهران زمانی بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه بود/ عکس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این هتل قدیمی در زمان پهلوی در زمینی به مساحت ۹۰ هزار مترمربع توسط یک معمار ایرانی به نام «حیدر غیابی» ظرف ۳ سال ساخته شده است.

اول صبح؛ حتما هنگام عبور از تقاطع بزرگراه شهید چمران و خیابان ولی‌عصر (عج) نگاهتان به این هتل زیبا و قدیمی افتاده. ساختمان ۱۵طبقه‌ای که روزگاری از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه و مرتفع‌ترین آسمان‌خراش ایران یاد می‌شد. عظمت و بزرگی ساختمان هتل هیلتون سابق و هتل استقلال فعلی را می‌توانید در این عکس قدیمی کمیاب ببینید.

این هتل قدیمی در زمان پهلوی در زمینی به مساحت ۹۰ هزار مترمربع توسط یک معمار ایرانی به نام «حیدر غیابی» ظرف ۳ سال ساخته شده است. هتلی که دو برج دارد؛ برج غربی آن در سال ۱۳۴۱ و برج شرقی آن ۱۰ سال بعد، سال ۱۳۵۱، با انواع سنگ‌های ایرانی و مصالح ساختمانی درجه یک ساخته شده است.

شرکت سازنده این هتل، ترکیبی از شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی و ایرانی بوده است. طبق گزارش مطبوعات آن زمان، این هتل در ۱۵ طبقه، با ارتفاع ۸۰ متر، ۴۱۰ اتاق یک‌نفره، ۱۸۸ اتاق دونفره، ۲۷ شاه‌نشین و لژهای مخصوص سلاطین و روسای جمهوری، ۹ مغازه، ۳ رستوران مجلل، ۲ تالار غذاخوری با هزینه‌ای بالغ‌بر ۶۵۰ میلیون تومان ساخته و به‌عنوان بزرگ‌ترین آسمان‌خراش ایران به جهانیان معرفی شد.

جالب اینکه در جایی از گزارش آمده است: «این هتل در حومه شمیران و در دامنه‌های البرز و در محلی که ۵ هزار پا از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله‌اش با تهران ۸ کیلومتر است بنا شده است.»

5802232

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه