محصولی غیرعادی که در صحرای ابوظبی در حال رشد است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

قارچ‌ها معمولا از کف جنگل‌های تاریک و مرطوب جوانه می‌زنند یا روی شاخه‌های درختان افتاده شکوفا می‌شوند. اکنون یک شرکت نوپا در ابوظبی راهی برای رشد آن در وسط بیابان پیدا کرده است.

اول صبح؛ شرکت نوپای Below Farm «قارچ‌های تخصصی» مانند صدفی، شاه صدف (ارینجی)، شیتاکه و یال شیر (قارچ کشیش کوهی یا قارچ دندان ریش دار) تولید می‌کند. «برونته ویر» مدیر عامل آن شرکت می‌گوید این مزرعه سرپوشیده در فاصله ۴۵ دقیقه‌ای از مرکز شهر ابوظبی واقع شده و اولین مزرعه در منطقه است که قارچ‌های مرغوب را پرورش داده و به فروش می‌رساند.

او می‌گوید این محصولات زیر کشت بهتر از قارچ‌های وارداتی هستند زیرا قارچ‌های وارداتی به راحتی آسیب دیده و به سرعت تازگی‌شان را از دست می‌دهند.

ویر این شرکت را در سال ۲۰۲۱ میلادی با مشارکت «لیلیانا اسلوینسکا» متخصص توسعه کسب و کار و «وویسیچ اسلوینسکی» مهندس برق یک زوج لهستانی تاسیس کرد.

1700417_733

این سه نفر که خود را «عوامل تغییر در انقلاب قارچ ها» توصیف می‌کنند قارچ‌های تولیدی‌شان را به رستوران ها، فروشگاه‌ها و به طور مستقیم به مصرف کنندگان می‌فروشند.

فهرست محصولات آن شرکت جعبه‌هایی از قارچ، کیت‌های مخصوص رشد و پودر قارچ را شامل می‌شود که آخری را می‌توان به سوپ‌ها و سس‌ها برای طعم بخشی اضافه کرد و می‌توان آن را به عنوان چاشنی بر روی غذاها پاشید. ویر می‌گوید Below Farm ماهانه حدود یک تن قارچ تولید می‌کند و به دنبال توسعه تولید محصولات برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده است.

پرورش قارچ در گرمای شدید

ویر می‌گوید که فناوری موجود در پرورش قارچ در فضای داخلی که عمدتا در اروپا و ایالات متحده توسعه یافته برای دمای سوزان روز ابوظبی که می‌تواند در تابستان به ۴۰ درجه سانتی گراد برسد طراحی نشده است.

ویر به «سی ان ان» می‌گوید «وویسیچ اسلوینسکی» رهبری تیم عملیاتی را برعهده گرفت. مزرعه شامل چهار محفظه تحت فشار است که با یک لایه عایق عمیق پوشیده شده تا به خنک نگه داشتن فضای داخلی کمک کند. ویر می‌گوید: «ما می‌توانیم نور، دما، رطوبت و جو را برای ایجاد شرایط بهینه برای هر نوع قارچی کنترل کنیم».

او می‌افزاید: «حفظ فشار هوای بالاتر در داخل اتاقک‌ها به محافظت از محصولات در برابر بادهای شدید ابوظبی و گرد و غبار چرخشی کمک می‌کند زیرا زمانی که درها باز می‌شوند هوا به جای آن که وارد شود از آن خارج می‌شود».

1700418_275

اهداف کشت قارج در این مزارع با اهداف دولت امارات هماهنگ هستند. این کشور ۸۵ درصد مواد غذایی مصرفی خود را وارد می‌کند اما برنامه‌ای بلندپروازانه را تعیین کرده تا امنیت غذایی خود را از طریق افزایش تولید داخلی تقویت نماید.

ویر می‌گوید پایداری نیز یک هدف کلیدی است. قارچ‌ها روی بلوک‌های مخصوصی که عمدتا از نخل‌های ضایعاتی بازیافت شده ساخته شده رشد می‌کنند. خرما ۶۱ درصد از تولیدات گیاهی در ابوظبی را تشکیل می‌دهد و نخل‌های مرده یا سوزانده می‌شوند یا در توده‌هایی که چشم‌انداز را پر می‌کنند رها می‌شوند.

ویر می‌گوید: «تاکنون از ۳۵۰ تن برگ نخل استفاده کرده‌ایم. این دستاوردی است که ما واقعا به آن افتخار می‌کنیم».

قارچ‌های خارق العاده

«راج داغستانی» که پیتزافروشی محلی «مارملاتا» را اداره می‌کند طرفدار قارچ‌های تولید شده در مزارع در ابوظبی است. او می‌گوید: «بهترین پیتزا در اینجا پیتزای قارچ است». او اکنون ۲۰ کیلوگرم قارچ صدفی در هفته از آن شرکت سفارش می‌دهد.

به گفته کارشناسان هوش بازار شرکت تحقیقات تجاری بازار جهانی قارچ در سال گذشته بیش از ۹ درصد رشد کرد و به ۶۲.۴ میلیارد دلار رسید و تا حدودی به دلیل محبوبیت فزاینده رژیم‌های گیاهی و وگان به رشد خود ادامه می‌دهد. شرکت Below Farm امیدوار است بتواند بر روی این روند تا جایی که می‌تواند موج سواری کرده و سود کسب نماید.

ویر می‌گوید: «تاکنون این کسب و کار توسط بنیانگذاران آن با مقدار کمی سرمایه‌گذاری آغاز به کار کرده بود. اکنون که مزرعه کارایی خود را اثبات کرده بنیانگذاران شرکت برای جمع آوری دور تازه سرمایه در اواخر سال جاری با هدف راه اندازی مزرعه دوم در مقیاسی بزرگتر برای توسعه و گسترش تولید آماده می‌شوند».

ویر می‌گوید هم چنین قصد دارد کار را سبزتر و یا دوستدار محیط زیست و با استفاده از انرژی پاک انجام دهد. او می‌گوید برق برای تامین انرژی تهویه مطبوع در اتاق‌های قارچ بزرگترین تقاضای منابع شرکت است بنابراین اسلوینسکی در حال بررسی چگونگی استفاده از منابع جایگزین از جمله بلوک‌های سوخت مصرف شده به عنوان سوخت زیستی برای کمک به تامین انرژی مزرعه است".

او می‌افزاید: «در نهایت ما می‌خواهیم خاورمیانه را به مرکز برتر برای کشت قارچ تبدیل کنیم».

 

منبع: فرارو
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار