فال حافظ هشتم خرداد ماه ۱۴۰۳/ زان می‌عشق کز او پخته شود هر خامی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیوان اشعار حافظ، به ویژه به دلیل پیوندی که با قرآن کریم دارد، همیشه برای ایرانیان کتابی محترم و حتی مقدس بوده است. این تقدس و جنبۀ معنوی باعث شده که در سنت ما تفال زدن به دیوان این شاعر عارف امری مرسوم و موجه باشد.

اول صبح؛ خود حافظ نیز دلیل زیبایی بی‌نظیر اشعارش را پیوند آن‌ها با قرآن کریم میدانست: «ندیدم خوشتر از شعر تو حافظ، به قرآنی که اندر سینه داری». بی‌جهت نیست که مردم ایران نیز این شاعرِ حافظ قرآن را «زبان غیب» قلمداد کرده و گاهی برای کشف رازهای زندگی به دیوان اشعار او تفال زده‌اند.

تفال امروز هشتم خرداد ماه سال ۱۴۰۳ به دیوان لسان‌الغیب را در اینجا می‌خوانید:

زان می‌عشق کز او پخته شود هر خامی

گر چه ماه رمضان است بیاور جامی

روز‌ها رفت که دست من مسکین نگرفت

زلف شمشادقدی ساعد سیم اندامی

روزه هر چند که مهمان عزیز است‌ای دل

صحبتش موهبتی دان و شدن انعامی

مرغ زیرک به در خانقه اکنون نپرد

که نهاده‌ست به هر مجلس وعظی دامی

گله از زاهد بدخو نکنم رسم این است

که چو صبحی بدمد در پی اش افتد شامی

یار من، چون بخرامد به تماشای چمن

برسانش ز من‌ای پیک صبا پیغامی

آن حریفی که شب و روز می‌صاف کشد

بود آیا که کند یاد ز دردآشامی

حافظا گر ندهد داد دلت آصف عهد

کام دشوار به دست آوری از خودکامی

تفسیر عرفانی:‌

۱- از زمان کمتر بهره می‌گیرید و وقت‌های زیادی را بیهوده به هدر می‌دهید. در حالی که انسان‌های موفق همیشه به فرصت‌ها توجه دارند. اگر امروز فعالیت نکنید، در آینده پشیمان می‌شوید. به او بگویید هر چه در توان دارد بکوشد که موفق می‌شود.

۲- چشم به راه کسی یا چیزی یا شغلی می‌باشید که به دست آوردن آن مستلزم کار، تلاش، تجربه و اندیشه بیشتر می‌باشد. کسی به شما پیشنهادی کرده، اما شما نسبت به آن بی توجهی کردید، در حالی که می‌توانستید بهره کافی را ببرید.

۳- این نیت عملی می‌گردد و جای نگرانی وجود ندارد. علت این تاخیر این است که شما مقدمات لازم را فراهم نساخته اید و با جدیت وارد کار نشدید. پس توکل بر خدا کنید و اقدام نمایید.

تعبیر غزل:

برای نیتی که در سر داری هنوز زود است و وقت مناسب برای انجام این نیت هنوز نرسیده، اما می‌توانی پیغام خود را به او برسانی. از خودکامی و خودرأیی بپرهیز و برای شروع کار با کسانی که از تو تجربه بیشتری دارند، مشورت کن و منتظر موقعیت مناسب بمان.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
دیدگاه
پربازدیدها
آخرین اخبار